Ավանդական դարձած ձվի թանկացումը Զատկին ընդառաջ արդեն ոչ ոքի չի զարմացնում, չնայած նրան, որ համապատասխան պետական կառույցները հայտարարում են, որ քայլեր են ձեռնարկվում, թույլ չտալու համար գների անհիմն թանկացում:
Այնուամենայնիվ, մանրածախ առևտրի կետերում խոշոր ձվի 1 հատի գինը արդեն 70-76 դրամ է, այն դեպքում, երբ դեռ մեկ ամիս առաջ դրանք կարելի էր ձեռք բերել 60 դրամով: Ձվի հանրապետական միջին գինը 2013թ. փետրվարին 2012թ. փետրվարի համեմատ աճել է 4.4%-ով, իսկ 2013թ. հունվարի համեմատ`2.3%-ով:
Ձկնամթերքի ապրանքախմբում 2013թ. փետրվարին 2012թ. փետրվարի համեմատ արձանագրվել է 0.1%, իսկ 2013թ. հունվարի համեմատ`0.9% գնաճ:
Ինչպես նշում է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, գնաճը ձկնամթերքի շուկայում հիմնականում պայմանավորված է այնպիսի ձկնատեսակների գնաճով, ինչպիսիք են չուքան («ստերլետ») և «իշխանը», որոնց գներն աճել են համապատասխանաբար 1 և 1,4 տոկոսով:
Երևանի մանրածախ առևտրի կետերում չուքայի («ստերլետ») 1կգ կարելի է ձեռք բերել 3400 դրամով, իսկ «իշխանը» 1800 դրամով: Գնաճ կարող է արձանագրվել նաև ամսվա վերջում, երբ կաճի պահանջարկը կապված Զատկի տոնի հետ:

27 Март 2013 - 08:05 AMT
Ставшее традиционным повышение цен на яйца в преддверии Пасхи уже не вызывает удивления, несмотря на то, что соответствующие госструктуры (Государственная комиссия по защите экономической конкуренции, Центробанк и т.д.) заявляют, что предпринимают шаги и отслеживают необоснованное повышение цен.
Тем не менее, в пунктах розничной торговли 1 шт крупных яиц стоит уже 70-76 драмов, в то время когда еще месяц назад их можно было приобрести за 60 драмов.
На протяжении всего марта Антимонопольный орган не раз заявлял, что рынок яиц находится под его пристальным вниманием, однако рост цен продолжается.
На рынке яиц в феврале 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года был зафиксирован рост на 4,4%. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в феврале по сравнению с январем 2013 года рост составил 2,3%.
В пунктах розничной торговли столицы 1 кг «Стерляди» можно приобрести за 3400 драмов, а «Форели» – за 1800 драмов. Значительное повышение цен на рыбную продукцию будет наблюдаться в последние дни месяца из-за повышенного спроса в связи с празднованием Пасхи.