Հավակնորդների մրցաշարի 11-րդ տուրում կրած պարտությունից հետո Լևոն Արոնյանն ասել է, որ 22…g5 քայլը վատը չէր, «եթե չլիներ մի մանրուք՝ բաց թողած 23.с6. քայլը: Ինչպես և Գելֆանդի հետ խաղում, ես թերացա մարտավարությունում»,-ասել է Արոնյանը:
Ըստ շախմատի մասնագետների, Սվիդլերի հետ խաղում Արոնյանի նյարդերը տեղի տվեցին, հայտնում է chess-news.ru-ն: «Չեմ կարծում, թե մրցաշարը կարելի է ավարտված համարել»,-ասել է հայ գրոսմայստերը:
Հավակնորդների մրցաշարում Արոնյանը նահանջնել է 3-րդ տեղը և առաջատար Մագնուս Կարլսենին մեկ միավորով է զիջում: 12-րդ տուրում նրա մրցակիցը կլինի Վլադիմիր Կրամնիկը, որը երկրորդ տեղում է:

29 Март 2013 - 06:15 AMT
После проигрыша в 11 туре турнира претендентов, Левон Аронян сказал, что в ходе 22…g5 нет ничего плохого, “если бы не одна деталь – пропущенный мною ход 23.с6. Как и с Гельфандом пару дней назад, я зевнул тактику",- сказал Аронян.
По мнению шахматных специалистов, между Ароняном и Петером Свидлером шла нормальная игра, но уже на 24 ходу у черных была проигрышная позиция, и у Ароняна сдали нервы, сообщает chess-news.ru. “Я не думаю, что турнир уже завершен”,- завершил армянский гроссмейстер.
На турнире претендентов Аронян опустился на третье место и лидеру- Магнусу Карлсену уступает на одно очко. В 12 туре его соперником будет Владимир Крамник, который на втором месте.