Հայաստանյան շուկա Carrefour հայտնի ֆրանսիական hիպերմարկետների ցանցի մուտքի վերաբերյալ քննարկումներն ու գուշակությունները շարունակվում են: Օլիգոպոլիաներով ու մենաշնորհներով աչքի ընկնող Հայաստանի էկոնոմիկան չափազանց վախկոտ է, Carrefour-ն ընդունելու համար, մարտի 29-ին Երևանում հայտարարել է կառավարման փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանը: Ըստ նրա, դա, առաջին հերթին, վկայում է այն մասին, որ հայկական շուկան անմրցունակ է, բայց արժե «մեր մենաշնորհատերերին փոխանցել Քարֆուրի ձեռքը» որպեսզի նրանք իրենց վրա զգան մրցակցությունը: Մյուս կողմից հիպերմարկետի մուտքը սրում է տեղական արտադրողին պաշտպանելու հարցը:
Փորձագետի հետ այդ հարցում համամիտ էր «Փարիզյան սուրճ» սրճարանի նախկին սեփականատեր Վալերի-Աշխեն Գործունյանը, որը հայտարարեց, որ «օրենքները երկրում չեն աշխատում»:
Իսկ Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը վստահ է, որ Հայաստանի բնակչությունը սովոր է տեղական արտադրանքին, լավ ծանոթ դրան և նախապատվությունը տեղական արտադրանքին է տալիս, «քանի որ այն ավելի է համապատասխանում մեր օրգանիզմին»: Մեկ բան ակնհայտ է. տեղական արտադրողը կձգտի ավելի որակյալ արտադրանքի նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ: «Հնարավոր է, կգա այնպիսի ժամանակ, երբ Քարֆուրն իր ցանցի միջոցով կարտահանի նաև մեր արտադրանքը»,-ասել է Սաֆարյանը:
Ամեն դեպքում Carrefour-ն արդեն Հայաստանում է ու աշխատում է շուկա մտնելու ուղղությամբ, հնարավոր է, մինչև տարեվերջ ավելի որոշակի տեղեկություններ լինեն, հավաստիացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գործարար միջավայրի բարելավման վարչության պետ Կարեն Վարդանյանը: Հիպերմարկետի մուտքի համար պետկառույցը ոչ մի խոչընդոտ չի տեսնում, իսկ երկրի իշխանությունները պատրաստ են աջակցել խոշոր ներդրողին, քանի որ նրա մուտքը կատիվացնի շուկան, նոր որակյալ սպասարկման ծառայություններ կներմուծվեն և այլն:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը տարակուսում է, թե ինչու է Carrefour-ի մուտքը Հայաստան քաղաքականացվում, չէ որ օրենսդրությունը չի արգելում բիզնեսի մուտքը երկիր: «Նոր խաղացող կհայտնվի, բնական է, դա որոշակի անհանգստություն է առաջացնում շուկայում»,-ասել է նա: Պատգամավորը միայն դրական է գնահատում այն, որ նման հսկան հետաքրքվում է Հայաստանով:
Անդրադառնալով Carrefour-ի մուտքի օրենսդրական մասին՝ Հայաստանի արդյունաբերողների ու գործարարների (գործատուների) միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Կիրակոսյանը նշել է, որ հայկական շուկայում ընդունելի է իշխող դիրք ունեցող ընկերությունների ներկայությունը, քանի որ ՏՄՊՊՀ-ն կոչված է հետևելու, որ դրանք չչարաշահեն իր դիրքը: Այնպես որ այս առումով կարելի է հանգիստ լինել ու չվախենալ շուկայի կենտրոնացումից:
Ավելի վաղ «Ժամանակ» թերթը գրել էր, որ ռուսաստանցի գործարար ու «Dalma Garden Mall» սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը դադարեցրել է Carrefour-ի հետ իր պայմանագիրը, և որ այդ որոշման վրա ազդել են Սամվել Ալեքսանյանի ակտիվ գործողությունները, որի բիզնեսին կարող է խանգարել Քարֆուրի մուտքը: Տառացիորեն նախօրեին չհաստատված տեղեկություն է տարածվել, որ Ալեքսանյանը մտադիր է Քարֆուրին վաճառել իր Երևան Սիթի սուպերմարկետների ցանցը:
Իր հերթին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասաց, որ կառավարությունը հնարավոր ամեն ինչ կանի, որպեսզի Քարֆուր ցանցը մուտք գործի հայկական շուկա, քանի որ Հայաստանը շահագրգռված է դրանում: Մեկնաբանելով ասեկոսեները Քարֆուրի հետ Սամվել Կարապետյանի պայմանագրի խզման մասին, Սարգսյանն ասաց, որ ըստ ընկերության ներկայացուցիչների, կողմերը ոչ թե պայմանագիր էին կնքել, այլ մտադրությունների հուշագիր, որի շուրջ որոշ տարաձայնություններ են առաջացել:
Միաժամանակ «Ժողովուրդ» թերթը հայտնել է, որ Քարֆուրի հայկական ներկայացուցչության գլխավոր տնօրեն Վաչե Արսենը հերքել է լուրերն այն մասին, որ որոշակի շերտերի ճնշման ներքո ընկերությունը հրաժարվել է ներկայացուցչություն բացել երկրում: «Մենք արդեն այստեղ ենք, Հայաստանում»,-ասել է գլխավոր տնօրենը: Նա հավաստիացրել է, որ Քարֆուրը կգործի Հայաստանում, թեև բացման ժամկետները դեռ հայտնի չեն: Թերթը հայտնում է, որ առևտրի կենտրոնն արդեն աշխատակիցներ է հավաքում:

29 Март 2013 - 10:48 AMT
Обсуждения и догадки по вопросу вхождения известной французской сети гипермаркетов Carrefour на рынок Армении продолжаются. Олигополизированная и монополизированная экономика Армении очень «труслива», чтобы принять Carrefour, заявил 29 марта в Ереване эксперт в области управления Арутюн Месробян. По его словам, это, в первую очередь, говорит о том, что армянский рынок неконкурентоспособен, но стоит «передать в руки Carrefour наших монополистов», чтобы они на себе испытали конкуренцию. С другой стороны проблема прихода гипермаркета остро поднимет вопрос защиты местных производителей от качественной продукции этой французской сети.
С позицией эксперта в области управления о том, что производитель в Армении не защищен, согласилась и экс-владелица «Парижский кофе» Валери-Ашхен Горцунян, которая заявила, что «законы в стране не работают».
Председатель же Союза отечественных производителей Вазген Сафарян уверен, что население Армении привыкло к местной продукции, хорошо с ней знакомо и отдаст предпочтение именно ей, «поскольку она больше подходит нашему организму». Очевидно одно: местный производитель будет стремиться к производству более качественной продукции с использованием новых технологий. «Возможно, наступят времена, когда Carrefour посредством своей сети будет экспортировать и нашу продукцию», – сказал Сафарян.
Все же Carrefour – уже в Армении и работает над своим присутствием на нашем рынке, возможно, до конца года поступит определенная информация, заверил начальник управления улучшения бизнес-среды Министерства экономики Армении Карен Варданян. Для прихода гипермаркета госструктура не видит никаких преград, власти же страны готовы содействовать крупному инвестору, поскольку с его приходом активизируется рынок, будут внедрены качественные услуги обслуживания и т.д.
Глава парламентской комиссии по экономическим вопросам Вардан Айвазян недоумевает, зачем политизировать вопрос вхождения Carrefour в Армению, ведь законодательство не запрещает приход бизнеса в страну. «Появиться новый игрок, и его деятельность на рынке, естественное, вызывает определенное беспокойство», – сказал он. При этом депутат видит только положительные стороны того, что такой ритейловский гигант заинтересовался Арменией.
Касаясь законодательной части вхождения Carrefour в Армению, исполнительный директор Союза промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении Эдуард Киракосян отметил, что на армянском рынке допустимо присутствие компаний, занимающих доминирующее положение, поскольку соответствующий орган в лице Государственной комиссии по защите экономической конкуренции призван следить за тем, чтобы хозяйствующий субъект не злоупотреблял своим доминирующим положением. Так что в этом плане можно быть спокойными и не бояться централизации рынка.
Ранее газета «Жаманак» со ссылкой на собственные источники сообщила, что российский бизнесмен и владелец «Dalma Garden Mall» Самвел Карапетян приостановил действие договора с известной французской сетью гипермаркетов Carrefour. Газета информировала, что на такое решение бизнесмена повлияли активные действия импортера товаров первой необходимости в Армению Самвела Алексаняна, чьему бизнесу реально могло бы помешать появление в республике. Буквально накануне появилась неподвтержданная пока информация о том, что Самвела Алексаняна намерен продать Carrefour-у принадлежащую ему сеть супермаркетов Yerevan City.
В свою очередь премьер-министр Тигран Саркисян сказал, что правительство Армении сделает все возможное для того, чтобы французская сеть гипермаркетов Carrefour пришла на армянский рынок, так как Армения крайне заинтересована в этом. Комментируя муссируемые в некоторых СМИ слухи о приостановлении Самвелом Карапетяном действия договора с компанией, Саркисян сообщил журналистам, что, по словам представителей компании, сторонами был подписан не договор, а меморандум о намерениях, вокруг которого возникли некоторые разногласия.
Одновременно газета «Жоховурд» сообщила, что гендиректор армянского представительства французской сети гипермаркетов Carrefour Ваче Арсен опроверг слухи о том, что под давлением определенных слоев компания отказалась открывать представительство в стране. «Мы уже здесь, в Армении», – сказал гендиректор армянского представительства компании. Он заверил, что центр будет действовать в стране, добавив, что сроки его открытия пока неясны. Газета сообщает, что торговый центр уже объявил конкурс на набор сотрудников.