Թուրքիայի Քաղավիացիայի վարչությունը նախօրեին կարգադրել է թուրքական Borajet ավիափոխադրողին հետաձգել Վան-Երևան-Վան չվերթի բացումը անորոշ ժամանակով՝ մինչ նոր կարգադրություն: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին է հայտնել հայկական զբոսաշրջային Narekavan Tour ընկերության տնօրեն Աշոտ Սողոմոնյանը:
Վան-Երևան-Վան չվերթի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ մարտի 14-ին Երևանում երեք տասնյակից ավելի տուրիստական ընկերությունների ղեկավարների, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միության, Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության, Հայաստանում ԱՄՆ–ի դեսպանատան, «Եվրասիա համագործակցության հիմնադրամ»–ի,Եվրամիության հայաստանյան առաքելության և այլ կազմակերպությունների մասնակցությամբ: 1000կմ ցամաքային ճանապարհի փոխարեն, որը 20 ժամ է պահանջում, այսուհետ հնարավոր կլինի 40 րոպեում հասնել Վան ATR 72-500 եվրոպական արտադրության ինքնաթիռով, որը 68 տեղ ունի:
Ինչ վերաբերում է վիզաներին, ապա հայաստանցի ուղևորները պետք է այն ստանային Վանի օդանավակայանում 15 դոլարով, միաժամանակ, Վանից Հայաստան ժամանողները կկարողանային վիզաներ ստանալ «Զվարթնոց» օդանավակայանում՝ վճարելով 3000 դրամ և մնալ այստեղ 15 օր: Առաջին չվերթը նախատեսված էր ապրիլի 3-ին:

The Directorate General of Civil Aviation of Turkey instructed Borajet air company to delay the opening of Van-Yerevan-Van direct flight for an indefinite period, Narekavan Tour travel company director Ashot Soghomonyan told PanARMENIAN.Net.
Yerevan hosted the presentation of Van-Yerevan-Van flight on March 14, with heads of tour companies, Armenian deputy minister of economy, representatives of U.S. embassy and EU mission in Armenia present.
The first flight was scheduled on April 3 to be operated by Narekavan Tour jointly with Turkish Borajet. The ticket for a 40-minute trip was to be priced at $250, with a 20% discount offered for April flights.
The decision might be triggered by Azeri reaction over the launch of the flight, with Baku accusing Ankara of "betraying relations with Baku and failing to consider Azeri interests in Karabakh issue." In an earlier conversation with PanARMENIAN.Net, Turkologist Andranik Ispiryan characterized Azeri reaction as common. "Azeri hysterics prompted Ankara's remark, assuring Baku of being its best friend where Karabakh settlement is concerned," the expert said.