Դեռ 2011թ. կառավարությունը հաստատեց Արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությունը: Ռազմավարության մեջ երեք փուլ է նշված, որոնք պետք է ապահովեն 11 ուղղությունների զարգացումը: Բոոլոր ընդգրկված ուղղությունների համար նախատեսված են առանձին հայեցակարգեր, որոնք առաջին երեք ուղղությունների համար՝ կոնյակագործություն, դեղագործություն և ճշգրիտ ինժեներիա, արդեն իսկ մշակված են:Ելույթ ունենալով նիստում՝ վարչապետն ասաց, որ վերջին 25 տարում Հայաստանի էկոնոմիկայում բուռն գործընթացներ են ընթանում, ուստի կառավարությունն ուղղակի պարտավոր է մասնակցել էկոնոմիկայի կառուցվածքի ձևավորմանը: Ըստ նրա, միայն պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունն է արդյունավետ լինում: Նա նշեց, որ այդ ոլորտներից է բանկային հատվածն, որ այսօր օրինակելի է համարվում հետխորհրդային տարածքում: Նա վստահություն հայտնեց, որ 10 տարի անց նույն վիճակը կլինի արդյունաբերության ոլորտում: «Փորձը ցույց է տալիս, որ այն դեպքում, երբ պետությունը մասնավոր հատվածի հետ համատեղ ծրագրված եղանակով իրականացնում է այս կամ այն ոլորտի զարգացման համալիր ծրագիր, արձանագրվում է առաջընթաց և զարգացում: Երկու տարի առաջ ձեռնամուխ ենք եղել իրական հատվածում այդպիսի ազգային ծրագրի իրականացմանը, ինչի արդյունքում կունենանք տնտեսության հստակ կառուցվածք, հստակ առաջնահերթություններ, պատշաճ պետական վերահսկողություն և թափանցիկություն, արդյունավետ աշխատող ձեռնարկություններ», ասաց վարչապետը: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այդ ուղղությամբ առաջին քայլը պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության պլատֆորմի տեսական հիմքերի ձևավորումն էր և ձեռնարկություններին օժանդակություն տրամադրող հանրապետական ներդրումային հիմնադրամի ստեղծումը: Երկրորդ քայլով պետությունը պատրաստակամություն է հայտնել` բիզնեսը զարգացնելու առաջարկությունների հիման վրա ձեռնարկատերերի հետ հանդիպումների ընթացքում քննարկել հեռանկարային ներդրումային տարբեր ծրագրերը, որոնցում անհրաժեշտ է պետության միջամտությունը: Ընդ որում, պետությունը պատրաստ է երկխոսության` ինչպես մեծածավալ վարկեր վերցրած, բայց դրանք մարել չկարողացող ձեռնարկությունների, այնպես էլ հաջողության հասած և շուկայում որոշակի դիրք զբաղեցնող, բայց որակական փոփոխության խնդրի առջև կանգնած ձեռնարկությունների բիզնես-առաջարկները և տրամադրել առկա բոլոր հնարավորությունները: Առաջին անգամ ՀՀ կառավարությունը պետբյուջեից 500 մլն դրամ է հատկացրել արդյունաբերության զարգացմանն աջակցելու համար:
Վարչապետ Սարգսյանն ընդգծել է. «Արդյունաբերական ռազմավարության իրականացման առաջին քայլերը լինելու են ամենադժվարինը, բայց հաջողության են հասնելու նրանք, ովքեր հավատալու են այս ծրագրին և ում հետ համաձայնության ենք գալու ռազմավարական համագործակցության շուրջ: Օգտվելով առիթից` կոչ եմ անում ձեզ լինել ակտիվ և ներկայացնել ձեր բիզնես-ծրագրերը: Մեր ռազմավարությունը լինելու է առավելագույնս օբյեկտիվ. հրապարակավ ներկայացնելու ենք այս կամ այն բիզնեսին օժանդակելու չափանիշները: Առաջին հերթին, մեզ հետաքրքրում են այն ձեռնարկությունները, որոնք ունեն արտահանման մեծ ներուժ, ձեռնարկությունները, որոնք ցույց են տալիս, որ պետական օժանդակության շնորհիվ ստեղծվում են բարձր արտադրողականություն ունեցող աշխատատեղեր, ձեռնարկությունները, որոնք ակնհայտորեն ունեն մենեջմենթի բարձր մակարդակ, ինչն ապացուցվում է իրենց կենսագրությամբ և վերջին հինգ տարվա ընթացքում տնտեսություն վարելու փորձով: Առաջնահերթ են լինելու նաև այն ծրագրերը, որոնց շուրջ գործարարները կարող են միավորվել և իրականացնել համատեղ»: Արդեն մեկ տարի է, ինչ կառավարությունն իրականացնում է ծրագիրն ու անհրաժեշտ կառույցներ է ստեղծում իրականացման համար: Կառավարությունն ակնկալում է, որ ծրագրի իրականացմամբ հնարավոր կլինի արդյունավետ կազմակերպել արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի 2013 թ. աշխատանքը։ Հաջորդ որոշմամբ կառավարությունը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը լիազորել է ձևավորել աշխատանքային խումբ «Արտահանման ֆինանսավորման ապահովագրական կազմակերպություն» (ԱՖԱԿ) ՓԲԸ հիմնադիր փաստաթղթերի կազմման, ընկերության գրանցման և արտոնագրման համար անհրաժեշտ գործընթացների իրականացման նպատակով։ ԱՖԱԿ-ի ստեղծումը համահունչ է ՀՀ կառավարության որդեգրած արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական ռազմավարությանը։
Արդյունավետ գործողությունների արդյունքում արդյունաբերության աճը Հայաստանում 2012թ. կազմեց 8,8 տոկոս, իսկ արդյունաբերական արտադրության ծավալը անցնող տարում կազմեց 1 տրլն դրամ: Զգալի աճ արձանագրվեց վերամշակող ճյուղում, ապագայում կներառվեն գինեգործությունն ու թեթև արդյունաբերությունը: Հարկ է նշել, որ 2013թ. արդյունաբերական ոլորտում աճն ակնակալվում է 9,2 տոկոսի սահմաններում: Խնդիր է դրված այդ ցուցանիշը հասցնել 20-21 տոկոսի: ՀՀ արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների հիմնական նպատակն է երկարաժամկետ հեռանկարում տնտեսական աճի նոր շարժիչ ուժերի ձևավորումը։
Միջոցառումների իրականացման պետական աջակցության 2013 թ. ծրագրի համար հատկացվել է 545 մլն դրամ, որից մոտ 328 միլիոնը կուղղվի հանրաճանաչ միջազգային արդյունաբերական ոլորտի կազմակերպությունների ներգրավման, արտադրական գործունեության վարկավորման սուբսիդավորման, հայկական ապրանքների նպատակային շուկաներում այդ ապրանքների առաջմղման և ներկայացման, միջազգային սերտիֆիկացման համաֆինանսավորման, միջազգային ցուցահանդեսների մասնակցության ապահովման և այլ նպատակների։
Քայլերն, իհարկե, ակնհայտ են, բայց ոչ բավարար: Օրինակ, անկումը շարունակվում է շինարարության ոլորտում՝ 8 տոկոս անկում: Դա մտահգում է ոչ միայն կառավարությանը, այլ նաև Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությանը: Միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը հայտարարեց, որ բանկերը կանխակալ մոտեցում ունեն այդ ոլորտում երկարաժամկետ վարկավորմանը, ինչը բացասաբար կանդրադառնա Հայաստանում էկոնոմիկայի աճին 2013թ.. քանի որ նրա մասնաբաժինը երկրի ՀՆԱ-ում կազմում է 14 տոկոս:
Այդ առնչությամբ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ արդեն հանձնարարել է էկոնոմիկայի նախարարին խորհրդակցություն հրավիրել նվիրված շինարարության ոլորտին:
Արսեն Ղազարյանը ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքին, որ Արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամը աջակցում է այն ընկերություններն, որոնք արդեն որոշակի ելք ունեն միջազգային շուկա՝ հորդորելով ավելացնել այն միջոցները, որոնցից կկարողանան օգտվել այն արտահանողները, որոնք մատչելի վարկեր են ակնկալում:
Արսեն Ղազարյանը հորդորել է իշխանություններին պաշտպանել տեղական արտադրողին, օրինակ բերելով Թուրքիային, հովանավորչական քաղաքականություն վարել, ազատել դրամաշնորհները ԱԱՀ, զարգացնել մետալուրգիան ու քիմիական արտադրությունը, որտեղ 30-40 տոկոս ինքնարժեքի աճ է ակնակալվում էներգակիրների գների աճի ֆոնին: Պետգնումների համակարգում նախապատվությունը տալ տեղական ընկերություններին, եթե նրանց առաջարկը թանկ չէ արտասահմանյանից 10-15 տոկոսից ավելի:
Եվ ամենակարևորը հետևողական քայլեր ձեռնարկել, ուղղված երկրում հավասար մրցակցային պայմանների ստեղծմանը, ինչը «հայկական տնտեսության ամենացավոտ տեղերից է»:
Կառավարությունը պատրաստ է առարկայորեն օժանդակել այն ձեռնարկություններին, որոնք ի վիճակի են էապես ավելացնել իրենց արտադրանքի ֆիզիկական և արտահանման ծավալները։ Այս մասին այսօր հայտարարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարության նիստում: Նա ասել է նաև, որ բոլոր այն ձեռնարկությունները, որոնք ունեն նման կարողություններ և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը հայտ կներկայացնեն, կստանան պետական օժանդակություն: «Այսինքն, մենք ունենք բազմաթիվ գործիքներ, որոնք նկարագրված են այս փաստաթղթում և ավելին՝ կարող ենք տրամադրել նաև լրացուցիչ օժանդակություն, որը դուրս կգա այս 545 մլն դրամի շրջանակից, բայց եթե մենք վստահ լինենք, որ մեր ձեռնարկություններն էապես ավելացնելու են արտահանման ծավալը։ Այնպես որ, ցանկացած ձեռնարկություն, որն այդ կարողությունն ունի, կարող է դիմել էկոնոմիկայի նախարարություն»,-ասել է վարչապետը։

29 Март 2013 - 12:42 AMT
Еще в 2011 года утвердило Стратегию экспортоориентированной индустриальной политики. В стратегии обозначены три этапа, которые обеспечат развитие по 11-ти отраслевым направлениям. Для всех включенных в документ направлений предусмотрены отдельные концепции, и по линии первых трех из них – коньячного дела, фармацевтики и точной инженерии, они уже разработаны.
Выступая на совещании, Саркисян отметил, что на протяжении последних 25 лет в экономике Армении протекают бурные процессы, поэтому правительство просто обязано участвовать в формировании структуры экономики. По его словам, лишь сотрудничество государство – частный сектор приносит плодотворные результаты. Среди таких сфер – банковский сектор Армении, который на сегодняшний день является одним из показательных на всем постсоветском пространстве. В связи с этим премьер выразил уверенность, что «четкая структура экономики, должный контроль и эффективно работающие предприятия» позволят уже через 10 лет иметь такую же стабильность в промышленной сфере страны. вмешательство государства в экономику страны может носить разнонаправленный характер в виде госгарантий, субсидирования кредитов, иметь правовые основы в плане подписания международных договоров, «чтобы у бизнеса не было барьеров для вхождения на новые рынки», речь здесь идет о свободном торговом режиме со странами СНГ и ЕС.
Тигран Саркисян классифицировал армянский бизнес на 2 больших блока: имеющие проблемы с погашением задолженности по долгосрочным кредитам. Однако правительство окажет содействие только тем предприятиям, которые имеют объективные и временные затруднения, и не будет помогать бизнесу с неэффективным менеджментом. Во вторую группу премьер отнес удавшийся бизнес, который «топчется на месте», и ему надо оказать содействие в выходе на новые рынки или же создать сопричастные производства.
Среди правительственного инструментария за последние 2-3 года эффективно работают такие налоговые льготы. Как отсрочка уплаты НДС, применение таможенного режима «Временный импорт», прямое кредитование, недавно задействован новый инструмент – снижение подоходного налога в случае создания новых рабочих мест.
Вот уже второй год правительство поэтапно создает необходимые инфраструктуры и ресурсы для ее реализации. Уже создан Фонд развития промышленности. Фонд станет главным оператором при осуществлении мероприятий по программам государственного содействия, предусмотренным стратегией экспортоориентированной промышленной политики. Его цель – осуществление и координация шагов, направленных на реализацию инновационных программ и развитие промышленности, помощь в повышении конкурентоспособности промышленных предприятий, стимулирование диалога и сотрудничества между государством и частным сектором.
Помимо этого до конца года будет создано экспортное страховое агентство для снижения рисков предпринимателей. Организация призвана стать серьезным элементом правительственной политики по поддержке экспорта отечественной продукции.
Надо отметить, что впервые правительство Армении выделило из госбюджета более 500 млн драмов для оказания содействия в развитии промышленности. Выделенные средства пойдут на страхование рисков экспортеров в качестве предоставления госгарантий, субсидирование кредитов, продвижение продукции местного производителя на внешние рынки и иные мероприятия.
В результате оперативных шагов рост сферы промышленности в Армении в 2012 году составил 8,8%, а объем промышленного производства в республике за ушедший год впервые превысил 1 трлн. драмов. В 2013 году рост в промышленной сфере ожидается на уровне 9,2%. Правительство поставило перед собой задачу значительно улучшить это соотношение и довести, как минимум, до 20-21% в ВВП. За последние годы этот показатель вырос, если ранее он составлял 12-13%. Это сделает нашу экономику более сбалансированной. Армения сможет превратиться в страну-производителя и экспортера.
Шаги, конечно, очевидны, но не достаточны, нерешенными остаются ряд проблем. Среди наиболее очевидной – продолжающийся спад в сфере строительства. По итогам 2012 года сфера строительства, которая до кризиса была локомотивом развития экономики Армении, зафиксировала 8% спад. Это беспокоит не только правительство, но и Союз промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении. По словам главы Союза Арсена Казаряна, банки предвзято относятся к рефинансированию долгосрочных кредитов этой сферы, что не замедлит отрицательно сказаться на общем росте экономики Армении в 2013 году, поскольку на ее долю приходиться 14% от ВВП страны.
В связи с этим Тигран Саркисян сказал, что уже дал поручение министру экономики Армении собрать совещание с представителями этой сферы и разработать шаги содействия.
Арсен Казарян также обратил внимание, что Фонд развития промышленности в основном оказывает содействие тем компаниям, которые уже имеют определенный выход на международные рынки и призвал главу правительства увеличить его средства, чтобы его содействием смогли воспользоваться и экспортеры, которые с нетерпением ждут возможности получения субсидированных со стороны правительства доступных кредитов.
Глава Союза призвал власти лучше защищать местного производителя и, последовав примеру Турции, вести политику протекционизма, освободить гранты от НДС, держать в центре внимания металлургию и химическую промышленность, где ожидается рост себестоимости продукции на 30-40% из-за очевидного повышения цен на энергоносители (газ и электроэнергию) в текущем году. Применить в сфере госзакупок инструмент отдания предпочтения местной компании в случае, если ее предложение дороже иностранного на 10-15%.
И что самое главное, несмотря на предстоящее формирование нового правительства после прошедших в стране президентских выборов, реализовывать последовательные шаги по созданию в стране равных условия конкуренции, что «является болезненным местом» армянской экономики.
В рамках реализации промышленной стратегии было организовано уже 7 аналогичных встреч. Как отметил премьер, первые шаги в сфере восстановления былой славы промышленности будут трудными, но впоследствии выиграют те, кто поверит в индустриальную стратегию. По итогам встречи Тигран Саркисян призвал промышленников страны быть более активными и предлагать на рассмотрение правительства перспективные программы. Одновременно он пообещал, что правительство будет объективно подходить к решению о содействии в их реализации. Среди же основных ориентиров он выделил производство, ориентированное на экспорт, компании, имеющие прогресс и создающие новые рабочие места с высоким уровнем производительности, наличие высокого менеджмента за последние 5 лет, а также возможность объединения для совместного производства.