Վերջին տարիներին պարբերաբար առաջացող խնդիրները, կապված ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ընկերության հետ, վկայում են, որ ընկերությունը չկարողացավ հաղթահարել 2009թ. ճգնաժամը, ինչպես շատ այլ միջազգային ավիափոխադրողներ: Այդ մասին ապրիլի 3-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԱԺ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը: «Ուստի, լիցենզիայի ժամեկտի ավարտին ընկերությունը որոշեց իրեն սնանկ հայտարարել, ինչը պասելի էր»,-ասել է նա:
Այժմ, ըստ պատգամավորի, մնում է հուսալ, որ այն ձեռք կբերի հզոր ու ավելի մեծ ներուժ ունեցող ընկերություն, որը կկարողանա զերծ պահել «Արմավիան» սնանկության հետ կապված հետագա խնդիրներից: Սակայն, դա շատ բարդ հարց է, քանի որ ավիացիոն շուկան Հայաստանում փոքր է և դժվար է գտնել խոշոր ներդրողի:
«Արմավիա» ավիաընկերությունը հայտարարել է, որ ապրիլի 1-ից այլևս թռիչքներ չի իրականացնի ու սնանկ կհայտարարվի:
«Արմավիա» ավիաընկերությունից տոմսեր գնած քաղաքացիները դիմում-բողոք են ներկայացրել Մարդու իրավունքների պաշտպանին: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ՄԻՊ մամուլի խոսնակ Նաիրա Կարմիրշալյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ դիմում-բողոքը գրասենյակի իրավաբանների մոտ է և ուսումնասիրվում է: Դրանից հետո իրենք կկարողանան պարզել որքանով է իրենց իրավասությունների մեջ և կզբաղվեն գործով:

3 Апрель 2013 - 09:16 AMT
Гагик Минасян: «Армавиа», как и многие другие международные компании, не смогла справиться с кризисом
Возникающие на протяжении последних лет периодические проблемы, связанные с работой Национального перевозчика – авиакомпании «Армавиа», являются свидетельством того, что компания не смогла преодолеть кризис 2009 года, как и многие международные авиаперевозчики. Об этом 3 апреля на пресс-конференции в Ереване сказал председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян. «В силу чего, по окончании деятельности лицензии компания приняла решение объявить себя банкротом, что и ожидалось», – сказал он.
Сейчас, по мнению депутат, остается надеяться, что ее приобретет «мощная и имеющая большой потенциал авиакомпания», которая сможет уберечь «Армавиа» от дальнейших проблем с банкротством. Однако это очень сложный вопрос, поскольку авиационный рынок Армении мал и трудно найти крупного инвестора.
С 1 апреля «Армавиа» приняла решение приостановить полеты и начала процедуру банкротства.
Граждане, приобретшие билеты авиакомпании “Армавиа”, обратились с жалобами к Защитнику прав человека. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь омбудсмена Армении Наира Крмиршалян.
По ее словам, заявления-жалобы на данный момент находятся на рассмотрении юриста офиса омбудсмена. После этого станет понятно, насколько вопрос входит в компетенцию офиса омбудсмена и займутся им.
Авиакомпания “Армавиа” заявила ранее, что начнет возвращать деньги за проданные билеты с 11-го апреля.