Բազմամյա փորձը ցույց է տալիս, որ հավասարակշռված քաղաքականությունը թույլ է տալիս Հայաստանին ապահովել ազգային անվտանգությունն ու պաշտպանել տնտեսական շահերը: Խոսքն այն մասին է, որ գերտերությունները մեր երկիրը դնում են ընտրության առջև՝ ինտեգրվել ԵՄ-ին և միանալ ազատ առևտրի մասին պայմանագրին կամ միանալ Եվրասիական միությանն ու անդամակցել Մաքսային միությանը:
Ինչպես ապրիլի 3-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԱԺ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը, այդ երկու բանակցային գործընթացներն այսօր զուգահեռ են ընթանում: Ըստ նրա, Մաքսային միության համատեքստում Հայաստանը կարող է ստանալ սահմանափակ իրավունքներով անդամի կարգավիճակ: Սակայն, աշխատանքային խմբի առջև բարդ խնդիր է կանգնած. կհամաձայնի արդյո՞ք Մաքսային միությունը ԼՂՀ անդամակցությանը: Բանն այն է, որ երկու ինքնիշխան պետությունների՝ Հայաստանի ու ԼՂՀ միջև չկա պաշտոնական սահման, և կկարողանա՞ն արդյոք այդ սահմանի ՀԱԿ-ը հատող ապրանքները օգտվել Մաքսային միության հնարավորություններից:
Ինչ վերաբերում է ինտեգրմանը ԵՄ հետ, ապա ընթացիկ տարվա նոյեմբերին նախատեսվում է աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը Բրյուսելում Ասոցիատիվ համաձայնագրի կնքման վերաբերյալ:

Многолетняя практика показала, что сбалансированная политика помогает Армении обеспечить национальную безопасность и защитить экономические интересы. Речь идет о том, что мировые державы ставят нашу страну перед выбором –интеграция в ЕС и присоединение к договору о свободной торговле или присоединение к Евразийскому союзу и возможность вступления в Таможенный союз.
Как сообщил 3 апреля на пресс-конференции в Ереване председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян, эти два переговорных процесса на сегодняшний день параллельно идут вперед. По его мнению, в контексте Таможенного союза (ТС) Армения может получить статус члена с ограниченными правами. Однако на плечи рабочей группы, которая занимается переговорными процессами легла нелегкая задача: «Согласиться ли Таможенный союз принять НКР?». Дело в том, что между двумя суверенными государствами – Арменией и НКР не существует официальной границы, и смогут ли товары, пересекающие КПП на этой границе, пользоваться возможностями ТС.
Что же касается интеграции с ЕС, то на ноябрь текущего года запланирован очередная встреча рабочей группы в Брюсселе на пути переговорного процесса по подписанию Ассоциативного соглашения.