Հավակնորդների մրցաշարի հաղթող, համաշխարհային վարկանիշի առաջատար Մագնուս Կարլսենը (Նորվեգիա) խոստովանել է, որ վերջում ինքն ուղղակի հոգնել էր:
«Ուժեղ մրցակիներ էին, հսկայական լարվածություն: Գումարած դրան, երկրորդ կեսում սկսեց լավ խաղալ Կրամնիկը»,-ասել է Կարլսենը:
Ըստ շախմատիստի, թեև Լևոն Արոնյանը որոշ ժամանակ մրցաշարի առաջատարմ էր, բայց իր մոտ մտավախություններն ավելի քիչ էին:
«Եվ ես իրավացի էի. Լևոնը փայլուն խաղաց առաջին շրջանը, սակայն երկրորդին ուժերը չբավարարեցին` սկսվեցին պարտությունները: Իսկ Կրամնիկը, հակառակը, կարողացավ թափ հավաքել այն ժամանակ, երբ շատերն արդեն հոգնած էին»,-Կարլսենի խոսքն է մեջբերում sport-express.ru-ն:
Կարլսենը հավելել է, որ Վիշվանաթան Անանդը, որի հետ նա խաղալու է աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար, մեծ շախմատիստ է և այն խոսակցությունները, թե նա արդեն «այն չէ», հիմնավորված չեն. «Վստահ եմ, որ Անանդի հետ հանդիպմանն ավելի լավ վիճակում կլինեմ: Այնպես որ Վիշիին հաղթելու շանսեր կան»:

Победитель турнира претендентов, первый номер мирового рейтинга Магнус Карлсен (Норвегия) признался, что в концовке он просто устал.
“Сильные соперники, огромное напряжение. Плюс во второй половине турнира разыгрался Крамник”,- сказал Карлсен.
По словам шахматиста, пусть Левон Аронян какое-то время и лидировал, но он опасался меньше. “И оказался прав: Левон блестяще отыграл первый круг, но на второй сил не хватило – пошли поражения. Крамник же, наоборот, сумел прибавить тогда, когда у многих начала сказываться усталость”,- слова Карлснена передает sport-express.ru.
Карлсен добавил, что Вишванатан Ананд, с которым он сыграет за звания чемпиона мира, великий шахматист и разговоры о том, что он уже "не тот", не имеют под собой оснований: “К встрече с Анандом, уверен, смогу подойти в еще лучшем состоянии. Так что шансы обыграть Виши есть”.