Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը լրագրողների հետ այսօրվա հանդիպմանը շատ լուրջ խնդիր է արծարծել՝ նշելով, որ «օդային տարածքը չի կարելի վստահել օտարներին», և կոչ է արել պետությանը ամենալուրջ կերպով մտածել սնանկացած «Արմավիայի» հետագա մասնակցության մասին: Ըստ նրա, պետությունն ուղղակի պարտավոր է մասնակցություն և մասնաբաժին ունենալ նման կարևոր ռազմավարական օբյեկտում, նաև Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքի պատճառով, որը գործնականում ցամաքային շրջափակման մեջ է: Այս կամ այն օպերատորի հարցը, որը կգա փոխարինելու «Արմավիային», պետք է երկրորդ պլան մղվի:
«Արմավիա» ավիաընկերությունը հայտարարել է, որ ապրիլի 1-ից այլևս թռիչքներ չի իրականացնի ու սնանկ կհայտարարվի: Դա սպասելի էր, քանի որ ընկերությունը չկարողացավ հաղթահարել 2009թ. ճգնաժամը, և մենեջմենթն էլ բարձր մակարդակի վրա չէր: Կուտակվող պարտքերը բախումների պատճառ էին դառնում «Արմենիա» Միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ ղեկավարության հետ, ստիպում էր չեղյալ հայտարարել չվերթները, ուղղությունները, նպաստում էին սպասարկման նվազեցմանը:
Արդյունքում դա էլ դրդեց ընկերությանը դադարեցնել թռիչքներն ու սկսել սնանկության գործընթացը: Սակայն, այստեղ մեկ հետաքրքական հանգամանք կա՝ ինչո՞ւ ընկերությունն ինքն իրեն սնանկ հայտարարեց, ու չդիմեց դատարան: Չէ որ ըստ ՀՀ «Սնանկության մասին» օրենքի, ընկերությունը սնանկ է համարվում բացառապես դատարանի որոշմամբ: Դատարան դիմելուց հետո, երբ անվճարունակության փաստն ակնհայտ է, երեք օրվա ընթացքում դատավորը միակողմանի կարգով որոշում է կայացնում: Եթե հետաքննության անհրաժեշտություն կա, ապա դատարանը 10 օրից պետք է նիստ հրավիրի որոշումը հրապարակելու համար: Սակայն, մեր օրենսդրությունը չի պարզաբանում, թե ինչ պատասխանատվություն է նախատեսված սնանկության կարգի կոպիտ խախտման համար:
Օրերս ԱԺ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանն ասաց, որ այժմ մնում է հուսալ, որ այն ձեռք կբերի հզոր ու ավելի մեծ ներուժ ունեցող ընկերություն, որը կկարողանա զերծ պահել «Արմավիան» սնանկության հետ կապված հետագա խնդիրներից: Սակայն, դա շատ բարդ հարց է, քանի որ ավիացիոն շուկան Հայաստանում փոքր է և դժվար է գտնել խոշոր ներդրողի:
Ազգային ավիափոխադրողը ծանր վիճակում է հայտնվել, մինչ այժմ պարզ չէ, թե ո՞վ է վճարելու պարտքերը: Այդպես, «Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ընկերությունը հայց է ներկայացնում «Արմավիայի» դեմ Միջազգային կոմերցիոն արբիտրաժային դատարան: Խոսքը գնում է SSJ-100 № 95007 ինքնաթիռի գծով պայմանագրային պարտավորությունների կատարման, ինսչպես նաև վնասների փոխահտուցման մասին, որոնք կապված են մատակարարման պայմանագրի խզման հետ: Հայցը կներկայացվի առաջիկա օրերին, հայցով նախատեսված գումարը կազմում է 1,385 մլն դոլար:
Այսօրվա դրությամբ ԶԼՄ-ներում տարբեր լուրեր են շրջանառվում այն մասին, թե ով կդառնա ընկերության սեփականատերը՝ օտարերկրյա ընկերություն, պետությունը թե հայկական «Կռունկ էյր» ընկերությունը: Վերջինս գրանցվել է 3 տարի առաջ, նրա բաժնետերերից մեկը պետությունն է: Իսկ ի՞նչ են անելու բոլոր այն մարդիկ, որ աշխատել են ընկերությունում, ուղղակի մնալով փողոցում, և այն հիասթափված ուղևորները, որոնք հույս ունեն հատուցում ստանալ:
Հայաստանի օդային տարածքն անտեր է մնացել, երկրի վարկանիշը, որը մտադիր է զբոսաշրջությունը զարգացնել և այցելությունների թիվը հասցնել 1 մլն, արդեն իսկ տուժեց անգրագետ կառավարման պատճառով, այն դեպքում, երբ մեր երկիրը կարող էր դառնալ տարածաշրջանային հաբ (տարանցիկ հանգույց) և առաջատար միջազգային ավիաուղիները ներկայացված լինեին ոչ թե հարևան Ադրբեջանում կամ Վրաստանում, այլ մեր երկրում, որտեղ կան բոլոր պայմաններն ու ենթակառուցվածքները ի դեմս արդիական «Զվարթնոց» օդանավակայանի:

5 Апрель 2013 - 09:55 AMT
Председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян на сегодняшней встрече с журналистами поднял крайне серьезную проблему относительного того, что «воздушное пространство нельзя доверять другим», и призвал государство наисерьезнейшим образом подумать о дальнейшей участи обанкротившегося Национального перевозчика Армении – авиакомпании «Армавиа». По его мнению, государство просто обязано иметь свое участие, долю в столь важном стратегическом объекте в силу геополитического положения Армении, которая практически имеет сухопутную блокаду. Наличие же того или иного оператора, который придет на место «Армавиа» должно выйти на второй план.
С 1 апреля «Армавиа» приняла решение приостановить полеты и начала процедуру банкротства. Этого можно было ожидать: компания не справилась с кризисом 2009 года, да и ее менеджмент не отличался высоким уровнем эффективности. Накапливаемая задолженность вынуждала вступать в конфликт с руководством ЗАО «Международные аэропорты – Армения» («Звартноц») и постоянно отменять рейсы, направления, снижать качество обслуживания.
Это и побудило компанию в итоге по окончанию срока действия лицензии объявить себя банкротом. Но интересно одно, почему компания сама объявила себя банкротом и не обратилась в суд. Ведь согласно закону РА «О банкротстве», компания признается банкротом исключительно судом (судьей). После обращения в суд, если факт неплатежеспособности очевиден, то в течение трех дней судья в одностороннем порядке принимает решение. Если есть необходимость расследования, то суд через 10 дней после получения заявления должен созвать заседание для оглашения решения. Однако наше законодательство не разъясняет, какая предусмотрена ответственность за грубое нарушение процедуры банкротства.
На днях председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян сказал, что сейчас остается надеяться, что ее приобретет мощная и имеющая большой потенциал авиакомпания, которая сможет уберечь «Армавиа» от дальнейших вызовов возможного банкротства. Однако это очень сложный вопрос, поскольку авиационный рынок Армении мал и трудно найти крупного инвестора.
Национальный авиаперевозчик оказался в трудной ситуации, и до сих пор не ясно, кто же будет платить по его долгам? Так, «Гражданские самолеты Сухого» (ГСС) подают в Международный коммерческий арбитражный суд иск к авиакомпании «Армавиа». Речь в иске идет о принуждении к выполнению договорных обязательств по самолету SSJ-100 № 95007 (первый SSJ-100 в парке авиакомпании), а также взыскании убытков, связанных с расторжением договора поставки. Иск будет подан в ближайшие дни, сумма исковых требований — около $1,385 млн.
На сегодняшний день в СМИ муссируются разные слухи о том, кто же станет ее владельцем – иностранные компании, государство или же армянская авиакомпания «Крунк Эйр». Последняя была зарегистрирована 3 года назад, одним из ее акционеров является государство. Что же делать всем тем людям, которые работали в компании, теперь просто остались на «улице» и разочаровавшимся пассажирам, которые все еще надеются получить компенсацию?
Воздушное пространство Армении осталось без хозяина, рейтинг страны, которая намерена развивать туризм и в ближайшие годы довести число посещений до 1 млн человек уже пострадал от неграмотного управления, в то время, когда наша страна могла бы стать отличным региональным хабом и ведущие международные авиалинии позиционировали бы себя не в соседнем Азербайджане или Грузии, а именно у нас – в Армении, где создана вся необходимая инфраструктура для их обслуживания в лице современного нового терминала аэропорта «Звартноц».