«Արմավիայի» ավիաընկերության սնանկության հետ կապված պատմությունը նոր զարգացում է ստանում: «Արմավիայի» թռիչքների դադարեցումից հետո մյուս ավիաընկերությունները թանկացրել են Հայաստանից ՌԴ տոմսերը: Մասնավորապես, ապրիլի 2-ին ռուսական «Աերոֆլոտը» 80 եվրոյով թանկացրել է տոմսերը Հայաստանից բոլոր ուղղություններով:
Փորձագետները պարզաբանում են, որ հայ պաշտոնյաները չունեն ճնշման մեխանիզմներ, իսկ դա նշանակում է, որ օտարերկրյա ավիաընկերությունները կարող են փոխել գները ըստ ցանկության, հայտնում է «ՄԻՐ 24» հեռուստաալիքը:
Պաշտոնյաներն իրենց հերթին խոստանում են շտկել իրավիճակը: «Ես գտնում եմ, որ ավիաընկերությունները, որոնք վաղեմի գործընկերային հարաբերություններ ունեն Հայաստանի հետ և լուրջ երկարաժամկետ զարգացման պլաններ, չպետք է բարձրացնեն գները, օգտվելով իրավիճակից»,-հայտարարել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը:
Ապրիլի 1-ին փոխադրողը հայտարարեց իր գործունեությունը դադարեցնելու և սնանկության գործընթաց սկսելու մասին: Մինչդեռ, այդ ավիաընկերության տոմսերը գնված են մինչև հոկտեմբերի 26-ը: Արդեն գնված տոմսերի գումարը կսկսեն վերադարձնել ապրիլի 11-ին:

Armavia air company’s bankruptcy prompted a new development of events. Immediately after cancellation of the Armenian air company’s flights, foreign companies boosted prices for plane tickets to Russia.
With Armenian officials unable to change the situation, foreign companies are now free to change prices the way they see fit, Mir 24 TV channel says.
The officials, however, promise to deal with the problem. “Air companies who’ve had longstanding partnership with Armenia and who’re hoping for their further development mustn’t use this situation to reap benefit," Deputy Economy Minister Ara Petrosyan said.
On April 1, Armavia airway company declared bankruptcy. The company will be returning money for the purchased tickets starting April 11.