Ապրիլի 8-ին Երևանի կոնյակի գործարանն (ԵԿԳ) առաջին անգամ 7 տարով պայմանագիր է կնքել Արմավիրի մարզի Քարակերտ գյուղի խաղողագործի հետ: Համապատասխան պայմանագիրը ստորագրել են ԵԿԳ գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանն ու 22 հա խաղողի այգիների սեփականատեր Գնունի Անտոնյանը:
Հարկ է նշել, որ պայմանագրում նշված է 1 կգ խաղողի նվազագույն գինը՝ 130 դրամ: Սակայն Անտոնյանը հուսով է, որ այն կարող է նաև ավելին լինել: Գործարանի հետ արդեն շուրջ 10 տարի աշխատող հավատարիմ գործընկերոջ հետ կնքված պայմանագրի շրջանակներում ԵԿԳ-ն այս տարի կմթերի 300 տոննա խաղող:
Ինչպես նշեց Գրիգորյանը, առաջիկա 2 շաբաթներում կստորագրվի 412 համապատասխան պայմանագիր 8500 տոննա խաղողի մթերման համար, ընդ որում այն կարող է հասնել 10 հազար տոննայի: Ընդհանուր առմամբ ԵԿԳ-ն այս տարի մտադիր է մթերել ռեկորդային քանակի խաղող՝ 35 հազար տոննա:
Պայմանագրային համակարգի տեղափոխումը նոր հարթություն օրինակ կծառայի մյուս տնտեսվարողների համար և թույլ կտա լուծել այսօր Հայաստանի համար հիմնական խնդիրներից մեկը՝ այգիների վերազինումն է երկրում խաղողագործության զարգացման համար: Քանի որ բերքատվության միջին մակարդակը 1 հա շուրջ 8000 տոննա է, այն դեպքում երբ այդ ցուցանիշը կարող է հասնել 30 000 տոննայի, դա վկայում է այն մասին, որ այգիների զգալի մասը մշակվում է արդեն շուրջ 70 տարի, այլ մասը չի մշակվում պատշաճ կերպով, խնդիրներ կան տեսակների հետ կապված և այլն:
ԵԿԳ գործադիր տնօրենն այսօրվա մամլո ասուլիսում հայտնել է նաև, որ գործարանը բանակցում է երկու հայկական առևտրային բանկերի հետ, որոնք անհրաժեշտության դեպքում կվարկավորեն գյուղացիներին նոր այգիներ հիմնելու համար: Իսկ նոր այգի հիմնելու համար հրակավոր է ներդնել մոտ 10-18 հազար դոլար:
Ավելին, ԵԿԳ-ն մտադիր է առաջիկա 5 տարիներին շուրջ 2 500 նման պայմանագիր կնքել, իսկ ժամկետը 7 տարուց երկարացնել մինչև 9 տարի: Ավելին, ԵԿԳ-ն մտադիր է ինքը ևս նոր այգիներ հիմնել և ծախսերը փակելուց հետո, նվիրել դրանք ֆերմերներին, որպեսզի խաղողագործությունը զարգանա:

8 апреля Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) впервые заключил договор с виноградарем из села Каракерт Армавирской области Армении на 7 лет. Соответствующий договор подписали исполнительный директор ЕКЗ Ара Григорян и владелец 22 га виноградных садов Гнуни Антонян.
Надо отметить, что в договоре указана минимальная цена 1 кг винограда в размере 130 драмов. Однако Антонян выразил надежду, что она может быть и выше. В рамках подписанного договора с преданным партнером, работающим с заводом на протяжении 10 лет, ЕКЗ в этом году закупит 300 тонн винограда.
Как сообщил Григорян, в ближайшие 2 недели будут подписаны еще 412 соответствующих договоров для закупа 8500 тонн, причем возможность в рамках этих договоров может составить 10 000 тонн. В целом же ЕКЗ в этом году планирует закупить рекордный объем в 35 000 тонн.
Переход на новый уровень контрактной системы сотрудничества с виноградарями послужит примером для других хозсубъектов и позволит решить одну из основных на сегодняшний день в Армении проблем – переоснащение садов для развития виноградарства в стране. Поскольку средний уровень урожайности с 1 га составляет порядка 8000 тонн, в то время как этот показатель может достигать порядка 30 000 тонн. низкий показатель производительности является результатом того, что значительная часть садов возделывается вот уже на протяжении 70 лет, остальные сады не обрабатываются на должном уровне, есть проблема с сортами и т.д.
Исполнительный директор ЕКЗ на сегодняшней пресс-конференции также сообщил, что завод ведет переговоры с двумя армянскими комбанками, которые в случае необходимости будут кредитовать фермеров для возведения новых садов. А вот на создание 1 га таких садов необходимо инвестировать порядка 10-18 тыс. долларов.
Более того, в планы ЕКЗ входит подписание 2 500 аналогичных договор в ближайшие 5 лет, а также продление срока договора с 7 лет до 9 лет. Более того, ЕКЗ сам намерен возводить новые сады и после их окупаемости «дарить» фермерам для того, чтобы в Армении развивалась культура возделывания виноградников.