«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը երկուշաբթի կայացած սելեկտորային խորհրդակցության ժամանակ ամփոփեց երկաթուղու առաջին եռամսյակում կատարած աշխատանքի արդյունքները: Համաձայն հրապարակված տվյալներին՝ 2013 թվականի առաջին կիսամյակում հաջողվեց պահպանել երկաթուղու աշխատանքի դրական միտումները: Օրինակ, բեռնման ծավալն անցյալ տարվա նույն ժամանակաշրջանի հետ համենատ աճել են 11%-ով, իսկ փոխադրումների ծավալը՝ 5,9%-ով, հայտնում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Դրական միտումների շարքում Վիկտոր Ռեբեցն արձանագրեց նաև տրանզիտային վագոնների պարապուրդի կրճատումը (նախատեսված 9 ժամից այն կրճատվել էր մինչև 3.3 ժամ), մեկ վագոնի պարապուրդի կրճատումը մեկ բեռնափոխադրման ժամանակ, լոկոմոտիվի և վագոնի միջին օրեկան արտադրողականության աճը: Ինչպես նշեց նա, առաջին եռամսյակում հաջողվեց նաև օպտիմալացնել բեռնատար վագոնների պարկը, ինչի շնորհիվ երկաթուղին աշխատանքի նույն ծավալը կատարեց վագոնների ավելի փոքր թվով:
«Բարձրացել են նաև արագությունները: 2013 թվականի մարտին միջին տեղամասային արագությունն աճել է 3,1 կմ.ժամով, իսկ առաջին եռամսյակում՝ 3,2 կմ.ժամով: Դա գոհացուցիչ արդյունք է՝ հաշվի առնելով, որ աճը գերազանցեց 10%», – հայտարարեց Վիկտոր Ռեբեցը:
Միևնույն ժամանակ նա նշեց, որ մեծ աշխատանքներ պետք է կատարվեն ուղևորափոխադրումների ոլորտում, որտեղ հաշվետու ժամանակահատվածում անկում էր արձանագրվել: Ինչպես ընդգծեց Ընկերության ղեկավարը, անհրաժեշտ է բոլոր ջանքերը գործադրել տրանսպորտային շուկայում գրաված դիրքերը պահպանելու և երկաթուղու մրցակցային առավելություններն ուժեղացնելու համար:
Վիկտոր Ռեբեցը հատուկ ուշադրություն դարձրեց ենթակառուցվածքի արդիականացման, գնացքների անվտանգության մակարդակի և աշխատանքի պահպանման հարցերին՝ համապատասխան հանձնարարություններ տալով պատասխանատուներին:

Генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Виктор Ребец на селекторном совещании 8 апреля обобщил итоги работы железной дороги в первом квартале 2013 года. Согласно приведенным руководителем компании данным, в первом квартале текущего года удалось сохранить положительную динамику в работе ЮКЖД. Так, объем погрузки увеличился на 11% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, а объем перевозок – на 5,9%.
Положительные подвижки Виктор Ребец отметил и в сфере сокращения простоя транзитных вагонов (с 9 часов по плану до 3,3 часов), сокращения простоя вагона под одной грузовой операцией, повышения среднесуточной производительности локомотивов и вагонов. Как сообщил генеральный директор ЮКЖД, в первом квартале текущего года удалось оптимизировать и парк грузовых вагонов, и аналогичный объем работ железная дорога выполняла уже меньшим числом вагонов.
«Увеличилась и участковая скорость по железной дороге. В марте 2013 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года скорость увеличилась на 3,1 км.час, а в первом квартале – на 3,2 км.час. Это более чем достаточный показатель, учитывая, что рост превысил 10%», – заявил Виктор Ребец.
Вместе с тем, по его словам, предстоит провести большой объем работ в блоке пассажирских перевозок, где по итогам отчетного периода был зарегистрирован спад. Как подчеркнул руководитель Компании, необходимо приложить все усилия для сохранения позиций на рынке транспортных услуг, усиления конкурентных преимуществ железной дороги.
Особо Виктор Ребец остановился на вопросах модернизации инфраструктуры, повышения безопасности движения и охраны труда, дав соответствующие поручения ответственным лицам, сообщает пресс-служба компании.