Ամերիայի հերթական հետազոտությունը նվիրված է սննդամթերքի`ներառյալ խմիչք, ծխախոտ, արտադրության ոլորտին: Դեռևս անցյալ տարվա հոկտեմբերից Ամերիան նախաձեռնել է տնտեսության տարբեր ճյուղերի համապարփակ հետազոտություններ, որոնք մեծ արձագանք գտան շահագրգիռ կողմերի, տարբեր վերլուծաբանների և ոլորտի մասնագետների շրջանում: Առաջին հետազոտությունը ներառում էր մանրածախ առևտրի հատվածը Երևանում, մասնավորապես, արագ սպառման ապրանքների շուկան, երկրորդ հետազոտությունը վերաբերում էր զբոսաշրջության ու հյուրանոցային ոլորտին: Սննդամթերքի արտադրության վերաբերյալ հետազոտությունը տալիս է Հայաստանի մակրոտնտեսական առկա իրավիճակի բնութագիրը, ներկայացնում է Հայաստանում սննդամթերքի արտադրության ծավալները, արտաքին առևտուրը, կատարում համեմատականներ այլ երկրների հետ: Հետազոտությունը ներկայացնում է նաև շուկայի հիմնական դերակատարներին, ոլորտի ենթաճյուղերի սպառման ծավալները ներքին շուկայում, ինչպես նաև ոլորտում առկա խոչընդոտներն ու ռիսկերը: Հետազոտության շրջանակներում Ամերիան նախաձեռնել է սննդամթերքի և խմիչքների արտադրությամբ զբաղվող կազմակերպությունների ընտրանքային հարցումներ, որոնց արդյունքները ներառում են նաև ոլորտի կազմակերպությունների շփումները, բանկային համակարգին տրված գնահատականները: Առանձին ընտրանքային հարցումներ են կատարվել նաև փոքր խանութների շրջանում, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Հատկանշկան է, որ հետազոտության մեջ ներկայացվել են նաև ոլորտը կարգավորող հիմնական իրավական ակտերը: Հետազոտության արդյունքում Ամերիայի փորձագետները նախանշել են նաև սննդամթերքի արտադրության` ներառյալ խմիչք և ծխախոտ, ոլորտի զարգացման հետագա միտումները:
Սննդամթերքի, խմիչքի և ծխախոտի արտադրությունն ըստ մարզերի ուսումնասիրելիս պարզվում է, որ արտադրանքի 49%-ը բաժին է ընկնում Երևանին, 13 %-ը` Արարատի մարզին, 13%-ը` Կոտայքի մարզին, 8%-ը` Շիրակի մարզին, 4%-ը` Լոռու մարզին, 3-ական տոկոս` Արագածոտնի և Արմավիրի մարզերին, 2-ական տոկոս` Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Վայոց ձորի մարզերին և 1%` Տավուշի մարզին:
Հայաստանում սննդամթերքի արտադրությունն ունի իր ուրույն տեղն ու դերը վերամշակող արդյունաբերության մեջ: 2012թ.-ի տվյալներով սննդամթերքի արտադրությունը կազմել է վերամշակող արդյունաբերության 36%-ը, խմիչքների արտադրությունը` 14%-ը, իսկ ծխախոտի արտադրությունը` 4%-ը:
Արտաքին առևտրի կառուցվածքն ուսումնասիրելիս բացահայտվում են շատ ուշագրավ փաստեր: Այսպես` Վրաստանի տեսակարար կշիռը ճյուղի ընդհանուր արտահանման մեջ չնայած կազմում է ընդամենը 7.5%, այնուամենայնիվ այն ամենադիվերսիֆիկացվածն է արտադրատեսակների տեսանկյունից և ամենաշատ ապրանքախմբերով է համարվում հիմնական գործընկեր երկիր:

10 Апрель 2013 - 08:11 AMT
Консалтинговая компания «Америя» провела исследование в перерабатывающей промышленности Армении, в том числе для таких отраслей, как выпивка и сигареты. Это уже третье исследование, первое касалось розничной торговли и гостиничного бизнеса.
Как отметил директор по линии развития Группы компаний “Америя” Тигран Джрбашян на презентации исследования 10 апреля в Ереване, перерабатывающая промышленность имеет потенциал с точки зрения экспорта, импорта, а также производства импортозамещающих товаров. В связи с этим он добавил, что объем данного рынка оценивается в 1 млрд долларов, а по показателю- производительности страна является лидером в регионе, в силу чего представляет интерес для инвесторов.
Эксперт выделил такие отрасли в перерабатывающей промышленности, как выпивка и производство сигарет, имеющие значительный потенциал для экспорта. Так, порядка 25 процентов произведенных в Армении сигарет экспортируется в Ирак, 17 процентов – Росси-, 19 процентов – страны ЕС.
Большие возможности открываются для армянских производителей в рамках присоединения к договору о свободной торговле с ЕС, приоритетным для представителей малого и среднего бизнеса же является рынок Грузии. Среди проблем сферы – необходимость повышения производительности, системы управления качеством и т.д.
Согласно данным исследования, 49% произведенной продукции в этих сферах приходится на Ереван, 13% – на Араратскую область, 13% – Котайк, 8% – Ширак, 4% – Лори, по 3% приходится на Арагацотн и Армавир, по 2% – на Гегаркуник, Сюник, Вайоц Дзор, и лишь 1% – на Тавушскую область страны.
По итогам 2012 года на долю производства пищевой продукции пришлось 36% от перерабатывающей промышленности, на долю производства выпивки – 14%, а на долю производства сигарет – 4%.
По прогнозам экспертов «Америя», объемы производства пищевой промышленности в 2015 году увеличатся на 19% по сравнению с 2012 годом, за этот же период рост в сфере производства выпивки составит 46%, а в сфере производства сигарет – 27%.