Մենաշնորհատերի կարգավիճակն ու վատ մենեջմենթը հանգեցրին ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ընկերության սնանկացման, հայտարարել է ՔԱԳՎ նախկին պետ Շահեն Պետրոսյանը: Նա հիշեցրեց 90-ականների իրավիճակը, երբ բարեփոխվեց ավիացիոն ոլորտը, ազատականացվեց ավիափոխադրումների ոլորտը, օդանավակայանի կառավարումը, վառելիքի մատակարարումը: Այդ ընթացքում ստեղծվեցին 3 ընկերություններ՝ «Հայկական ավիաուղիներ», «Արաքս» և «Երավիա» իրենց շարժակազմով ու ակտիվներով: 1998թ. հետո, շարունակություն ստանալու փոխարեն, ամեն ինչ հակառակ ուղղությամբ զարգացավ և մենաշնորհվեց: Առաջին երկու ավիաընկերությունները միավորվեցին «Արմավիայի» կազմում, որը չուներ ակտիվներ, այդ ամենը պետք է հանգեցնել սնանկության: Այնուհետև, այդ ավիաընկերության մի մասը վաճառվեց «Սիբիրյան ավիաուղիներին», հետո վերավաճառվեց շատ էժան գնով:
Ազգային անվտանգության տեսակետից, ըստ նրա, «Արմավիայի» սնանկությունը չէր անդրադառնա ավիացիոն շուկայի վրա, եթե գրանցված լինել նաև մեկ այլ ընկերություն, որը փոխօգնության սկզբունքով ծանրությունն իր վրա կվերցներ և գները չէին բարձրանա: « Եվ նույնիսկ ՏՄՊՊ այս դեպքում չի կարող ազդել գների բարձրացման վրա»,-ասել է նա:
Իր հերթին Հանրային խորհրդի օդային տրանսպորտի հաղորդակցությոնների ենթահանձնաժողովի փոխնախագահ Իզաբելլա Մուրադյանը հավելեց, որ 90-ականների բարեփոխումները ավիացիայի ոլորտում հանգեցրին մի իրավիճակի, որն այժմ ունենք: «Անկասկած պետությունը չպետք է մենաշնորհի իրավունք տա ռազմավարական օբյեկտներին ու ոլորտներին, ունենալով «արգելափակող» 26 տոկոսը»,-ասել է նա: Մուրադյանը հայտնել է, որ ՀԽ առջև խնդիր է դրված՝ սեղմ ժամկետում մշակել Օդային օրենսգիրք, որը բացակայում է Հայաստանում, ինչը թույլ կտա կանոնակարգել ոլորտը և խուսափել խախտումներից: Կառավարման ոլորտի փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանը նշեց, որ բոլոր ռազմավարական ուղղությունները Հայաստանում փլուզվեցին 1991-ից սկսած, և «կյանքի ճանապարհին»՝ ավիացիային, իշխանությունները վերաբերվում էին ինչպես արդյունաբերության, ինչն անհեթեթություն է: Ըստ նրա, սնանկությունը մի քանի նպատակ ունի՝ ազատվել պարտքերից, վերակառուցում իրականացնել, երրորդ ճանապարհն է, երբ կառավարիչը գալիս է ու առավելագույնս աշխատում է պարտքերը մարելու ուղղությամբ: Մեսրոբյանը ենթադրում է, որ այդ խնդրի լուծումը երկու ուղղվածություն ունի: Կառավարման ոլորտի փորձագետը հորդորում է անցկացնել էքսպրես-աուդիտ, վեր հանելու համար «Արմավիայի» ֆինանսական խնդիրները և մշակել ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու հետագա քայլերը, նաև պատասխանատվության ենթակելով:

10 Апрель 2013 - 08:53 AMT
Статус монополиста и плохой менеджмент национального перевозчика – авиакомпании “Армавиа”, привели к ее банкротству, заявил бывший начальник ГУГА Шаген Петросян. Он напомнил историю 90-х гг, когда была реформирована авиационная сфера, либерализирован рынок авиаперевозок, управления аэропортом, поставками топлива. В этот период было создано 3 компании – “Армянские авиалинии”, “Аракс” и “Еравия” со своими парками и активами. После 1998 года вместо того, чтобы их продолжить” все пошло в противоположную сторону и монополизировалось. Первые две авиакомпании были объединены в одну авиакомпанию “Армавиа”, которая не имела активов, все это должно и было привести к банкротству. Затем, часть этой авиакомпании была продана “Сибирским авиалиниям”, потом перекуплена по очень дешевой цене.
С точки зрения национальной безопасности, по его словам, банкротство “Армавиа” не сказалось бы на авиационном рынке, если бы была зарегистрирована вторая компания, которая по принципу взаимопомощи взяла бы груз на себя и не было бы повышения цен. “И даже ГКЗЭК в этом случае не сможет повлиять на повышение цен на авиабилеты”, – подчеркнул он.
В свою очередь заместитель председателя подкомиссии коммуникаций воздушного транспорта Общественного совета /ОС/ Армении Изабелла Мурадян добавила, что реформы 90-х гг в сфере авиации привели к ситуации, которая сейчас имеет место в Армении. “Безусловно, государство не должно давать монополию стратегическим объектам и сферам, государство должно иметь “блокирующие” 26 процентов”, – подчеркнула она. Мурадян сообщила, что перед ОС стоит задача – за короткий срок разработать Воздушный кодекс, который отсутствует в Армении, что позволит регулировать сферу на должном уровне и не допустить нарушений.
Эксперт в сфере управления Арутюн Месробян отметил, что все стратегические направления Армении начали разрушаться с 1991 года, и к “дороге жизни” – авиации, власти относились как к промышленности, что является “абсурдом”. По его словам, банкротство проводится с несколькими целями – освобождение от долгов, т. е. с использованием механизма уклонения от долгов, реструктуризация, третий путь – когда управляющий приходит и максимально работает над покрытием долгов. Месробян предполагает, что в решении этой проблемы пойдут по первым двум путям. Эксперт в сфере управления призывает провести экспресс-аудит, чтобы разобраться в финансовых проблемах “Армавиа” и разработать дальнейшие шаги по выходу из сложившейся ситуации с привлечением к ответственности.