Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) ապրիլի 13-ին ամփոփել է իր 13-ամյա գործունեության արդյունքները: Ինչպես նշեց բացման խոսքում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, այդ ընթացքում Միությունն «ապացուցեց իր հնարավորություններն ու հմտությունները»՝ ապահովելով ՏՏ ոլորտի կայուն զարգացում:
Նախարարը նշել է, որ վերջին տարիներին ՏՏ ոլորտը երկնիշ աճ է արձանագրում՝ հույս հայտնելով, որ «այս տարին ևս բացառություն չի լինի»: Նա հավելել է, որ ամեն տարի ստեղծվում են տասնյակ նոր ձեռնարկություններ, պատրաստվում են մասնագետներ, հայտնվում են նոր աշխատատեղեր: Գերակա ճյուղ հայտարարված ՏՏ ոլորտը պետական աջակցություն է ստանում, որի շնորհիվ իրականացվում են համատեղ նախագծեր մասնավոր հատվածի հետ:
Ինչպես նշեց ՒՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վանդանյանը, ՏՏ ոլորտի զարգացման առաջատար է հանդես գալիս պետությունը, ինչը թույլ կտա արդեն առաջիկա 2-3 տարում ընդլայնել հնարավորությունները՝ նոր ներդրողներ ներգրավել, նոր տեխնոլոգիաներ ներմուծել, ապահովել զգալի առաջընթաց:
2012թ. Հայաստանի ՏՏ ոլորտում գրանցվել է 25 տոկոս աճ 2011թ. համեմատ, շահույթը կազմել է 250 մլն դոլար: Բարձր է նաև բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների աշխատավարձերի միջին մակարդակը: Այսօրվա դրությամբ ոլորտում աշխատում է 10 000 մասնագետ, ընդ որում ամեն տարի մոտ 500 հոգու արտահոսք ենք ունենում: Սակայն այն կարելի է նվազեցնել բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով աշխատանքի համար, վստահ է Կարեն Վարդանյանը: Նա հայտնել է, որ որոշ առաջատար մասնագետներ, մասնավորապես, Մասաչուսեթսի համալսարանի առաջատար ինժներեը, դիմել է Միությանը՝ ցանկություն հայտնելով աշխատել Հայաստանում, այնպես որ «որոշակի ներհոսք ևս կա»:
Մինչդեռ ցանցային պատրաստության վարկանիշում Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը 12 կետով, սակայն դեռ հետ է մնում հարևաններից՝ Ադրբեջանից ու Վրաստանից: Ցանցային պատրաստության վարկանիշում, որը հրապարակում է Համաշխարհային տնտեսական համաժողովը INSEAD բիզնես դպրոցի հետ համատեղ, Հայաստանը 2013թ. զբաղեցրել է 82-րդ տեղը աշխարհի 144 երկրների թվում: Կարեն Վարդանյանը դա կապում է նրա հետ, որ բիզնեսը Հայաստանում դեռ պատրաստ չէ գործի մեջ կիրառել արդիական տեխնոլոգիաները: Նա գտնում է, որ այստեղ պետք է մրցունակ միջավայր ստեղծել, ինչը թույլ կտա շտկել իրավիճակը:
Ամփոփելով Միության աշխատանքի արդյունքները՝ գործադիր տնօրենը հայտնել է, որ նախագահի հանձնարարությամբ հետազոտություններ են կատարվել պետգնումների և էլեկտրոնային առևտրի ոլորտներում, պատրաստվել են առաջարկությունների փաթեթներ, որոնք ներկայացվել են կառավարության քննարկմանը: Սակայն, ըստ նրա, ՏՏ ոլորտի համար Հայաստանում պատասխանատու են մի քանի գերատեսչություններ, ուստի կոնկրետ որոշումներ դեռ չեն կայացվել, նա հուսով է, որ 2013թ. որոշակի արդյունքներ կգրանցվեն:
Բացի այդ, ՒՏՁՄ-ն ձեռնամուխ է եղել 50 դպրոցներում ռոբոտաշինության խմբակների ստեղծմանը: Դա թույլ կտա առաջիկա տարիներին 4000-5000 երեխա պատրաստել բուհերի համար: «Կադրային սովը» կհամալրվի նաև 39 ինովացիոն լաբորատորիաներում և պոլիտեխնիկ համալսարանին կից գործող Գերազանցության կենտրոնում: Արդյունքում բոլոր նախադրյալները կստեղծվեն ՏՏ ոլորտի զարգացման համար:

13 Апрель 2013 - 11:30 AMT
Союз предприятий информационных технологий (СПИТ) 13 апреля подвел итоги 13-летней деятельности. Как заявил в своей вступительной речи министр экономики Армении Тигран Давтян, за этот период Союз «доказал свои возможности и навыки», обеспечив стабильное развитие ИТ-сферы в Армении.
Глава госведомства подчеркнул, что на протяжении последних лет ИТ-сфера фиксирует двухзначный рост, выразив надежду, что и «этот год не будет исключением». В этом контексте он добавил, что ежегодно создаются десятки новых предприятий, готовятся специалисты, появляются новые рабочие места. Объявленная приоритетной, ИТ-сфера получает господдержку, благодаря чему реализуются совместные с частным сектором проекты.
Как отметил исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий (СПИТ) Карен Варданян, локомотивом развития ИТ-сферы выступает государство, что позволит уже в ближайшие 2-3 года расширить ее возможности: привлечь новых инвесторов, внедрить современные технологии, обеспечить значительный прогресс.
По итогам 2012 года в ИТ-сфере Армении был зафиксирован 25% рост по сравнению с 2011 годом, при этом прибыль за прошедший год составила 250 млн долларов. Высок и средний уровень зарплаты, которую получают высококвалифицированные специалисты. На сегодняшний день в сфере работает 10 000 специалистов, при этом ежегодный отток составляет порядка 500 человек. Но и его можно сократить, создав благоприятные условия для работы, уверен Карен Варданян. Он сообщил, что некоторые зарубежные специалисты, в частности, ведущий инженер Массачусетского университета, обратился в Союз с желанием работать в Армении, так что «идет некоторого рода иммиграция».
Тем не менее, в рейтинге сетевой готовности Армения хоть и улучшила свои позиции на 12 пунктов, однако все еще отстает от своих соседей – Азербайджана и Грузии. В Индексе сетевой готовности, публикуемом Всемирным экономическим форумом в сотрудничестве с бизнес-школой INSEAD. За 2013 год Армения заняла 82-ое место среди 144 стран мира. Карен Варданян связывает это с тем, что бизнес Армении еще не готов применять на деле современные технологии. Он считает, что здесь должно быть создано конкурентная среда, что позволит исправить ситуацию.
Подводя итоги работы Союза, исполнительный директор сообщил, что по поручению главы государства были проведены исследования сферы госзакупок и электронной торговли, подготовлены пакеты предложений и представлены на рассмотрения в правительство. Однако, по его словам, за ИТ-сферу в Армении отвечают несколько ведомств, поэтому пока не приняты конкретные решения, но он надеется, что в 2013 году будут достигнуты определенные результаты.
Помимо этого, Союз приступил к созданию кружков в 50 школах по всей территории Армении, в которых школьники будут обучаться производству роботов. Это позволит в ближайшие годы подготовить порядка 4000-5000 ребят для ВУЗ-ов. «Кадровый голод» также будет восполняться в 39 инновационных лабораториях и Центре превосходства при политехническом университете. В итоге будут созданы все предпосылки для развития ИТ-предпринимательства.