Տաշքենդում կայացած ծանրամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում Հայաստանի հավաքականը մեկ ոսկե մեդալ նվաճեց: Աշխարհի չեմպիոն դարձավ Սիմոն Մարտիրոսյանը (+94կգ), որը ճանաչվեց մրցաշարի լավագույն մարզիկը:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի ծանրամարտի երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչ Էդուարդ Կիզողյանը խոստովանեց, որ իր սաները կատարել են պահանջված առաջադրանքը և կարողացել նվաճել 2014թ. Օլիմպիական խաղերի երկու ուղեգիր:
Առաջնությանը մասնակցել են 53 ծանրորդներ, 22-ին հաջողվել է երկուական ուղեգիր ապահովել: Հայաստանի հավաքականն ընդհանուր թիմային հաշվարկում զբաղեցրել է 8-րդ տեղը:
«Ես գոհ եմ մեր արդյունքներից, բոլոր տղաները վստահ հանդես եկան: Մարտիրոսյանն ապացուցեց, որ լավ մարզավիճակում է և ուրախացրեց բոլորիս»,-ասաց մարզիչը:
Այս տարի երիտասարդ ծանրորդները հանդես կգան Եվրոպայի առաջնությանը, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 1-8 Լիտվայում: «Ինձ ուրախացնում է, որ մենք լավ ռեզերվ ունենք, շատ տաղանդավոր մարզիկներ, որոնք դեռ ցույց կտան իրենց: Իսկ մեր գլխավոր նպատակն է հաջող հանդես գալ 2014թ. Օլիմպիական խաղերին»,-ասել է նա:

15 Апрель 2013 - 08:19 AMT
В Ташкенте (Узбекистан) на молодежном чемпионате мира по тяжелой атлетике сборная Армении завоевала одну золотую медаль. Чемпионом мира стал Симон Мартиросян (в/к + 94), который также был признан лучшим спортсменом турнира.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер молодежной сборной Армении Эдуард Кизогян признался, что его подопечные справились с задачей и смогли завоевать две путевки на юношеские Олимпийские игр 2014 года.
На чемпионате выступали штангисты из 53 стран, и 22 из них удалось обеспечить по две путевок. Сборная Армении в общекомандном зачете заняла 8 место.
“Я доволен нашим результатом, все ребята выступили уверенно, благодаря чему и нам удалось обеспечить путевки. Мартиросян доказал, что он находится в хорошей форме и обрадовал всех нас”,- сказал тренер. В этом году молодые штангисты выступят и на чемпионате Европы, который состоится 1-8 сентября в Литве. К нему сборная Армении начнет готовиться с июня. По словам Кизогяна, там его подопечным удастся завоевать много медалей.
“Меня радует то, что у нас хороший резерв, есть много талантливых спортсменов, которые еще о себе дадут знать. А наша главная цель- успешно выступить на Олимпийских играх 2014 года”,- добавил он.