Կինոկոմիտաս: Երևանի չգործող կինոթատրոններից այն մեկը, որի շենքին նայելով կինոթատրոն հիշեցնող ոչինչ չեք գտնի: «Կոմիտաս» և «Արագած» կինոթատրոնները ոչ մեծ դահլիճներով կինոթատրոնն էին: Այս երկու կինոթատրոնները ճարտարապետներ Արթուր Թարխանյանի, Սպարտակ Խաչիկյանի ու Հրաչ Պողոսյանի նախագծով են կառուցվել, նախ «Արագածը», այնուհետև «Կոմիտասը»: Դրանք նախատեսված էին 200-ից 500 հանդիսատեսի համար:Եթե մնացած 20 չգործող կինոթատրոնների շենքերը գոնե արտաքինից պահպանվել են, «Կոմիտասը» շենքն ամբողջությամբ ձևափոխված է:
Նախկին կինոթատրոնից մնացած միակ բանը շենքի հետնամասի մի հատվածն է՝ կարմիր տուֆից շարված: Ասում են՝ այդ մասում կինոթատրոնի դահլիճն է եղել: Բակ, որպես այդպիսին չկա: Չկան նաև կինոթատրոնի դիմացի ցայտաղբյուրն ու վարդերը: Կոմիտասի 45 շենքի բնակիչները հիշում են, որ կինոթատրոնի բակը փոքրիկ պարտեզի էր նման: «Վարդեր էին աճում ու այլ ծաղիկներ, ավելի շատ պարտեզի էր նման «Կոմիտասի» բակը»,-հիշում է այս շենքի բնակիչ Մարատ Շահբեկյանը: Մարատ Շահբեկյանը պատմում է, որ բակի երկու կողմում տեղադրվում էին ազդագրերը: Աջ կողմում այն ֆիլմերին էին, որ արդեն ցուցադրվում էին, ձախ կողմում, այն ֆիլմերը, որ շուտով ցուցադրվելու էին:
«Անուշ» (1931)-Սաֆարյան Սարգիս, «Սրբի աղջիկը»(1930)-Սաֆարյան Սարգիս
Լյովա Կարապետյանը Մարատի մանկության ընկերն է. միասին նույն բակում են մեծացել: Կինոթատրոնի հետ կապված հուշերից անպակաս են տոմսերը վերավաճառող տղաները, որոնց մասին Լյովան հիշեց առաջինը, մի պարզ պատճառով, որ բակի ամենահայտնի վերավաճառողներից մեկն ինքն էր.«Օր էր լինում՝ 2 ռուբլի աշխատում էինք: Գիտե՞ք դա ինչ մեծ գումար էր մեզ համար, գնում էինք սրճարան, պաղպաղակ ուտում ուզածներիս չափ ու մեզնից գոհ վերադառնում»:
Հատկապես ամռանը և հատկապես երեկոյան սեանսները հարակից շենքի բնակիչների առօրյայի անբաժան մասն էին:
«Բոլորը հիշում են «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճը, բայց մենք էլ ամառային դահլիճ ունեինք»,-հպարտությամբ պատմում է Լյովա Կարապետյանը: Կոմիտասի ամառային դահլիճն, իհարկե, մի փոքր այլ էր, ավելի շուտ որոշ հնարամիտների «ձեռքի գործը»:
«16-րդը» (1929)- Կարալյան Հովսեփ, «Երկիր Նաիրի» (1930)- Սաֆարյան Սարգիս
Կինոթատրոնի աստիճանահարթակի դիմաց 45 շենքի կողապատն է: Աստիճանահարթակին աթոռներ էին դրվում, 45 շենքի կողապատին մեծ, սպիտակ սավան էր ամրացվում: Հենց մթնում էր, սկսվում էր բացօթյա ցուցադրությունը:
Հենց այս «բացօթյա դահլիճում» էլ կոմիտասցիները դիտեցին Շառլ Ազնավուրի մասին պատմող տեսաֆիլմը, որն այն ժամանակ, բնակիչների խոսքով, իսկական տոն էր. Ազնավուրը նվաճում էր աշխարհը: Դրսի հայերի մասին շատ բան չիմացող Սովետական Հայաստանի բնակիչների համար այս տեսաֆիլմը իսկական խանդավառություն էր:
Բացօթյա կինոթատրոնի համար դահլիճ դարձած ընդարձակ աստիճանահարթակը մի օր փակվեց սև ապակիներով ու կինոթատրոնը դարձավ ավտոպահեստամասերի առևտրի սրահ, որի ճակատի «Կոմիտաս» գրառումը փոխարինվեց խանութի լատինատառ անվամբ:
Մնացին հիշողությունները, որոնք այն ժամանակ դպրոցական տղաներն ու աղջիկները պատմում են նույն կերպ՝ առաջինը հիշելով՝ ոնց էին փախչում դասերից:
«Զարե» (1926)-Արուտչյան Միքայել
Լյովա Կարապետյանը պատմում է, որ մոտ 300 տեղ ունեցող դահլիճում օր կար՝ կեսը աշակերտներ էին լինում.«Հիմնականում փախնում էինք դասերից, մի քանի դասարան միասին: Մեկ էլ կտեսներիր տնօրենը եկավ, դահլիճի լույսերը վառում էին, մեզ դուրս հանում: Պատժում էին, ջղայնանում: Մի քանի օր հետո նույն տեսարանն էր»:
«Այս ամենի արդյունքը եղավ այն, որ տոմսավաճառները սկսեցին մեզ տոմս չտալ»,-հիշում է Արմենուհի Խաչատրյանը և հավելում, որ ընկերներ ունի, որոնց հետ հենց կինոթատրոնում է ծանոթացել:
«Նրանք էլ ուրիշ դպրոցի դասից փախած աշակերտներն էին»:
Հիշում են անգամ ֆիլմը, որի համար մի օր դպրոցը բոլորովին դատարկվել էր՝ «Ռոմեո և Ջուլիետ»:
«Ռոմեո և Ջուլիետ»-ը ու ևս մի ֆիլմ՝ Գնչուհի Եսենիայի մասին պատմող ֆիլմը մեր զրուցակիցներն ամենաշատ են հիշում:
«Հնդկական ֆիլմերի համար էլ էին հերթեր լինում, բայց Եսենիայի ժամանակ հերթը մի քանի օր տևեց»:
Կինոյի ու կիոնոթատրոնի հետ կապված ևս մի հիշողություն, որ ժպտալով պատմում էին մեր զրուցակիցները, պատանեկան սերն է ու դրա կապը կինոյի հետ:
«Ամենալավ հիշողություններց մեկն էլ այն է, որ եթե տղաներից մեկը սիրած աղջիկ էր ունենում՝ առաջին քայլը, որ անում էր, կինո հրավիրելն էր, բայց սա ամենահետաքրքիրը չէ, աղջիկներ կային, որ չէին համաձայնվում, ու տղաները 5-6 հատ տոմս էին առնում, տանում ու տալիս էին այդ աղջկան: Այսինքն՝ եթե ինձ հետ չես գալիս, ես քեզ տալիս եմ տոմսը, գնա ընկերուհիներիդ հետ, բայց իմացիր, որ «ինչ-որ բան կա»: Սա էլ մեր ժամանակվա սիրո դրսևորումն էր»,- պատմում ու ծիծաղում է Լյովա Կաարապետյանը:
Վերջին ֆիլմերը, ըստ մեր զրուցակիցների, «Կոմիտասում» ցուցադրվեցին 85-87 թվականներին: Կինոթատրոնը «փակվեց հայկական ֆիլմերով»: «Եռանկյունին» ամենավերջին հիշողությունն է «Կոմիտասից»:

16 Апрель 2013 - 14:26 AMT
Кино Комитас. Внешне ничем не напоминает кинотеатр. Если внешний вид остальных 20 недействующих кинотеатров сохранился, то здание «Комитаса» полностью перестроено. Единственное, что осталось от бывшего кинотеатра, – фрагмент задней части здания из красного туфа. Говорят, там был кинозал. Двора как такого тоже нет. Нет ни фонтанчика, ни роз перед кинотеатром. Жители дома по адресу Комитаса 45 вспоминают, что двор кинотеатра напоминал маленький сад. «Там росли розы и другие цветы, очень было похоже на сад, а по обе стороны двора клеились афиши», – вспоминает житель дома Марат Шахбекян. В правой стороне были афиши тех фильмов, показ которых уже шел в кинотеатре, в левой – фильмов, которые собирались показывать в скором будущем.
“Ануш” (1931) – Саргис Сафарян, “Дочь Святого” (1930) – Саргис Сафарян
Лева Карапетян – друг детства Марата, они выросли в одном дворе. От их воспоминаний о кинотеатре неотделимы воспоминания продающих билеты ребятах, о которых Лева вспомнил первым, потому что сам был одним из самых известных “спекулянтов” двора. “Были дни, когда я зарабатывал 2 рубля. Знаете, какая это была для нас большая сумма, мы ходили в кафе, покупали столько мороженого, сколько хотели и возвращались довольные собой”, – вспоминает он. Особенно летом и особенно вечерами сеансы были неотделимой частью жизни соседних домов.
«Все помнят летний кинозал кинотеатра «Москва», но у нас тоже был свой летний кинозал», – с гордостью рассказывает Лева Карапетян. Летний кинозал «Комитаса», правда, немного отличался от своего «московского» собрата – он был делом рук некоторых находчивых умельцев.
Прямо напротив лестничного пролета кинотеатра находится боковая стена дома номер 45. На лестницах в ряд устанавливались стулья, на стене здания закрепляли белое полотно. Как только темнело, сеанс начинался.
Именно в этом “открытом кинозале” жители соседних зданий посмотрели фильм о Шарле Азнавуре. Тогда, по их словам, Азнавур завоевывал мир, и этот фильм стал настоящим праздником для мало что знающих об армянах Диаспоры жителей Советской Армении.
«16-ый» (1929) – Овсеп Каралян, «Страна Наири» (1930)- Саргис Сафарян
Однажды служивший открытым кинозалом лестничный пролет закрыли черными стеклами, кинотеатр стал салоном продажи автозапчастей, название «Комитас» на фасаде было заменено на англоязычное название салона.
Остались воспоминания, делясь которыми тогдашние школьники и школьницы в первую очередь вспоминают, как сбегали с уроков.
Лева Карапетян рассказывает, что иногда половину кинозала на 300 мест занимали школьники: «В основном сбегало сразу несколько классов. Бывало, что во время сеанса приходил директор, включали свет и нас выгоняли из зала. Потом нас наказывали, но через несколько дней все повторялось».
«Потом кассиры перестали продавать нам билеты», – вспоминает Арменуи Хачатрян и добавляет, что у нее есть друзья, с которыми она познакомилась в кинотеатре: «Это были ученики других школ, которые, как и мы, сбегали с уроков».
Вспоминают даже фильм, из-за которого школа однажды совсем опустела, – «Ромео и Джульетта».
«Ромео и Джульетта» и еще один фильм о цыганке Есении, о котором вспоминали все наши собеседники: «Мы стояли в очереди за билетами на индийские фильмы, но во время Есении очередь стояла несколько дней».
“Заре” (1926) – Микаел Арутчян
Связанное с кино и кинотеатром еще одно воспоминание, о котором рассказывают с улыбкой: юношеская любовь и ее связь с кино.
«Если кто-то из ребят влюблялся, то в первую очередь приглашал объект своей симпатии в кино, но это еще не самое интересное. Иногда девушки отказывали, тогда ребята покупали пять-шесть билетов, передавали ей, как бы говоря: «Если не хочешь идти со мной, пойди с подружками, но знай, что между нами что-то есть». В наше время это было проявлением любви», – рассказывает со смехом Лева Карапетян.
Последние фильмы, вспоминают, показывали в кинотеатре в 85-87 годах. Кинотеатр закрылся армянскими фильмами. Последнее воспоминание «Комитаса» – «Треугольник».