Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (ՄՄԿ) փորձագետները պատրաստել են «ԵՄ-ում ընդունված չափանիշներին համապատասխանելիության տեսանկյունից ՀՀ միգրացիոն օրենսդրության և պրակտիկայի վերլուծությունը», որն ուսումնասիրում թե որքանով է միգրացիայի վերաբերյալ Հայաստանի օրենսդրությունը համապատասխանում ԵՄ օրենսդրությանը: Ուսումնասիրելով միգրացիայի հետ կապված օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ պրակտիկաները, վերլուծությունը պարզել է, թե որքանով է Հայաստանի իրավական և ինստիտուցիոնալ դաշտը համապատասխանում ԵՄ-Հայաստան Ասոցացման համաձայնագրին, ինչպես նաև ԵՄ-Հայաստան Շարժունակության համագործակցության համաձայնագրի, ԵՄ-Հայաստան վիզաների տրամադրման դյուրացման և ԵՄ-Հայաստան հետընդունման համաձայնագրի պահանջներին:
Վերլուծությունը իրականացվել է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության հովանու ներքո: ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Եղիշե Կիրակոսյանը բարձր է գնահատել օրենսդրությունը ԵՄ չափանիշներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ միգրացիայի կառավարման ոլորտում ներգրավված ազգային հաստատությունների կարողությունների զարգացմանն ուղղված աշխատանքները:
ՄՄԿ-ի Հայաստանի առաքելության գրասենյակի ղեկավար Իլոնա Տեր-Մինասյանը գնահատել է միգրացիայի կառավարման և միգրացիայի միջազգային իրավունքի ոլորտում տեխնիկական աջակցության տրամադրման հնարավորությունը: «Այս վերլուծությունը ուղղված է և՛ իմիգրացիային, և՛ էմիգրացիային, ուսումնասիրվել է նաև դրանց առնչվող վարչական և դատական պրակտիկան»,- ասել է Տեր-Մինասյանը:
Վերլուծությունը բաղկացած է 17 գլուխներից, որոնցից յուրաքանչյուրը ուսումնասիրում է միգրացիայի կամ ապաստանի հետ կապված բազմազան թեմաներ: Թեմաները ներառում են միգրացիայի ամբողջ ցիկլը սկսած մուտքից (ներառյալ ճանապարհորդական փաստաթղթեր, վիզաներ), կացություն (աշխատանք, ուսումնառություն, ընտանեկան միգրացիա) մինչև ելք, վերադարձ, հետընդունում (ռեադմիսիա) և արտաքսում: Անդրադարձ է կատարվում նաև անկանոն միգրացիային և մարդկանց թրաֆիքինգին, ինչպես նաև ինտեգրմանը, անհատական տվյալների պաշտպանությանը և հավաքագրմանը: Վերլուծությունը կատարվել է միգրանտների իրավունքների և խտրականության բացառման պրիզմայով: Յուրաքանչյուր բնագավառի համար ներկայացված է ԵՄ իրավական դաշտը, այնուհետև Հայաստանի համապատասխան իրավական դաշտը: Բացթողումների վերլուծությունը կատարվել է երկու մակարդակով` Հայաստանի օրենդրության և դրա գործնականում կիրառության հարցում նախանշված բացթողումները և Հայաստանի օրենսդրության և ԵՄ Կանոնագրքի միջև նախանշված բացթղումենրը: 150 հստակ առաջարկություններ են արվել բացթողումների լրացման համար: Այս ուսումնասիրությունը տեխնիկական աջակցություն է 2012-2016 ՀՀ-ում Միգրացիայի պետական կարգավորման քաղաքականության հայեցակարգի գործողությունների ծրագրի» համար:
Այսօր այս վերլուծության հիմնական հանձնարարականները քննարկվլ են ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչների հետ: Ակնկալվում է, որ «ԵՄ–ում ընդունված չափանիշներին համապատասխանելիության տեսանկյունից ՀՀ միգրացիոն օրենսդրության և պրակտիկայի վերլուծությունը» կծառայի որպես «ճանապարհային քարտեզ» ազգային կանոնակարգերն ու ընթացակարգերն եվրոպական չափանիշներին ներդաշնակեցման գործում:
Ուսումնասիրությունը կատարվել է «Հայաստանում աշխատանքային միգրացիայի գիտավերլուծական կառավարման հզորացում» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվել է Եվրոպական հանձնաժողովի և Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության զարգացման հիմնադրամի կողմից և իրականացվում է ՄՄԿ-ի և ՄԶՄԿ-ի կողմից: Ծրագրի նպատակներից մեկն էր ԵՄ Կանոնագրքին միգրացիայի կառավարման վերաբերյալ օրենսդրության հնարավոր մոտարկման մասով իրազեկվածության բարձրացումը: «Հայաստանում աշխատանքային միգրացիայի գիտավերլուծական կառավարման հզորացում» ծրագրի ընդհանուր բյուջեն 2450000 եվրո է, որից 1950000-ը տրամադրել է ԵՄ-ը:

Experts of the International Migration Organisation (IOM) conducted an “Analysis of Armenian Migration Legislation and Practice as Compared to EU Standards” to study if and how the national legislation on migration is aligned with the EU legislation. The gap analysis identified legislative and institutional practices concerning migration and ascertained to what extent the Armenian legal and institutional framework meet the requirements of the EU-Armenia Association Agreement as well as the requirements of the EU-Armenia Mobility Partnership Agreement, EU-Armenia Visa Facilitation Agreement and EU-Armenia Readmission Agreement.
The analysis was conducted under the auspices of the Armenian Ministry of Justice. Deputy Minister of Justice of RA Yeghishe Kirakosyan, acknowledged the work done on strengthening the capacities of national institutions engaged in migration management in aligning national laws with EU legislation.
IOM Head of Office, Ilona Ter-Minasyan, appreciated the opportunity to provide technical assistance in migration management and international migration law.
“The study addressed both immigration and emigration, in addition to legislation and policy. Administrative and judicial practices were also reviewed,” Ms Ter-Minasyan said.
The report is divided into 17 chapters, each examining a different migration- or asylum-related topic. The topics encompass the whole cycle of migration starting with entry (including travel documents, visas), residence (employment, study, family migration) to exit, return, readmission and removal. Irregular migration and human trafficking are also tackled on as well as integration and data protection and data collection. The analysis is made through the prism of protection of migrants' rights and non-discrimination. For each of the areas the EU legal framework is presented followed by the relevant Armenian legislation on the same topic. The gap analysis is structured in two levels: the gaps between the Armenian legislation and implementation in practice; and the gaps between the Armenian and the EU legislation 150 concrete recommendations are suggested to address the gaps. The study is a technical support to the “2012-2016 Action Plan for Implementation of the Concept for the Policy of State Regulation of Migration in the Republic of Armenia.”
The analysis report is expected to serve as a roadmap for approximation of national regulations and procedures with the European standards.
The study was prepared in the framework of the project “Strengthening Evidence-Based Management of Labour Migration in Armenia”, funded by the European Union and the IOM Development Fund and implemented by IOM and ICHD. One of the objectives of the project is to raise awareness about possible approximation of legislation on migration management with EU legislation. The total budget for the “Strengthening Evidence-Based Management of Labour Migration in Armenia” Project is 2,450,000 Euros out of which 1,950,000 Euros is funded by the EU.