Ապրիլի 17-ին Երևանում ներկայացվել են Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ստեղծվելիք Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու (ԽՀԱԱԳ) շուրջ բանակացություններին աջակցելու նպատակով իրականացվցող Առևտրի կայունության ազդեցության գնահատման նախնական արդյունքները:
Ըստ Առևտրի կայունության ազդեցության գնահատման նախնական արդյունքների, ԵՄ հետ համաձայնությունը շահավետ կլինի բնակչության 93 տոկոսի համար, քանի որ արդյունքում ակնկալվում է տնտեսական աճ, աշխատավարձերի ու եկամուտների բարձրացում, գների իջեցում, իսկ երկրի տնտեսությունը կդառնա ավելի մրցունակ, կավելանան արտահանման հնարավորությունները:
Հետազոտությամբ զբաղվում են ECORYS ընկերությունների կոնսորցիումը (Նիդերլանդներ) և CASE (Լեհաստան), իսկ հայկական կողմից երեք անկախ փորձագետ:
Գնահատման արդյունքները հայտնի կդառնան 2013թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբերին ու կփոխանցվեն եվրահանձնաժողովին ու կառավարությանը: ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ստեղծվելիք Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու (ԽՀԱԱԳ) շուրջ բանակացությունները կավարտվեն 2013թ. նոյեմբեր-դեկտեմբերին:

17 Апрель 2013 - 09:17 AMT
17 апреля в Ереване представили исследование по воздействию зоны свободной торговли на экономики Армении и ЕС в рамках планируемого подписания соглашения "О глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли".
Согласно предварительной Оценке влияния стабильности торговли, соглашение с Евросоюзом будет выгодно 93% населения Армении, поскольку ожидается экономический рост, повышение зарплат и доходов, определенное понижение цен, а экономика страны станет более конкурентоспособной, увеличатся и возможности армянского экспорта.
Исследованием занимается консорциум компаний ECORYS (Нидерланды) и CASE (Польша), а с армянской стороны привлечены три независимых эксперта.
Окончательные результаты исследования будут готовы в сентябре-октябре 2013 года и переданы еврокомиссии и правительству Армении. Завершение переговоров по подписанию соглашения "О глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли" намечено на ноябрь-декабрь 2013 года.