Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել 2013 թվականի գարնանային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին:
Հրամանագրի համաձայն, որոշվել է 2013 թվականի մայիս-հուլիս ամիսներին անցկացնել Հայաստանի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների գարնանային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրացել է մինչև 2013 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ, և որոնք չեն օգտվել զորակոչի տարկետման իրավունքից կամ կորցրել են այն, ինչպես նաև մինչև 2013 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ 18 տարին լրացող՝ Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության կողմից հաստատված ցուցակներում ընդգրկված այն քաղաքացիների, որոնք մասնակցել են բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության քննություններին և մինչև 2013 թվականի հուլիսի 15-ը չեն ներկայացրել զորակոչից տարկետման իրավունքը հավաստող փաստաթուղթ:
Որոշվել է նաև 2013 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին զորացրել սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողներին:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը հանձնարարվել է երկշաբաթյա ժամկետում ընդունել հրամանագրի կիրարկումն ապահովող համապատասխան որոշում, հայտնում են ՀՀ նախագահի գրասենյակի հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից:

Президент Армении Серж Саргсян подписал указ о проведении весеннего призыва 2013 года и демобилизации. Согласно указу, решено в мае-июле 2013 года провести весенний призыв на обязательную военную и альтернативную службу тех граждан Республики Армения мужского пола, которым исполняется 18 лет до 30 июня 2013 года включительно, и которые не воспользовались правом на отсрочку от призыва или потеряли ее, а также тех граждан, которым исполняется 18 лет до 30 июня 2013 года включительно, включенных в списки, утвержденные Министерством образования и науки Республики Армения, которые участвовали во вступительных экзаменах в высшие учебные заведения и до 15 июля 2013 года не представили документ, удостоверяющий право на отсрочку от призыва. Решено также в мае-июне 2012 года демобилизовать военнослужащих, прошедших в установленные сроки обязательную военную службу.
Правительству Республики Армения поручено в двухнедельный срок после вступления указа в силу принять соответствующее постановление, обеспечивающее применение настоящего указа.