Հայաստանում չրերի արտադրության ոլորտում մեծ ներուժ կա, բայց խնդիրները շատ են: PanARMENIAN.Net-ին իր մասնագիտական կարծիքն է ներկայացրել իտալացի փորձագետ-շուկայագետ Ռուջերո Մալոսսին, որը Հայաստանում է գտնվում ԱՄՆ ՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության ծրագրի («Ի-Դի-Էմ-Սի») հրավերով՝ գնահատելու և մշակելու համար Հայաստանի գյուղատնտեսության առաջատար ոլորտներից մեկի՝ չրի արտադրության, զարգացման մոդելը:
«Պետք է սկսել դաշտերից ու ավելացնել բերքի ծավալները աշխատանքների արդյունավետության ու արտադրողականության հաշվին, բավարարելու համար պահանջարկը արտաքին շուկայում պատվերների դեպքում»,-ասել է նա: Նա նշել է, որ արտահանումն այսօր իրականացվում է փոքր խմբաքանակներով անհատական պատվերներով: Խնդիրներ կան նաև սանիտարական պայմանների ու տեխնոլոգիաների ապահովման հարցում: Բացի այդ, Հայաստանը պետք է մասնակցի Working party 7 UN հավաքին, որտեղ հավաքվում են չրերի արտադրությամբ զբաղվողները քննարկելու համար ոլորտի խնդիրներն ու հեռանկարները, քանի որ « Եվրոպայում Հայաստանի մասին ոչ ոք չգիտի որպես չիր արտադրող երկրի մասին»: Ինչ վերաբերում է որակին, ապա միջազգային փորձագետը բարձր է գնահատել այն:
ԱՄՆ ՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության ծրագիրը («Ի-Դի-Էմ-Սի») և Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնը (ՓՄՁ ԶԱԿ) 2013թ. ապրիլի 18-ին չիր արտադրող հայաստանյան 70 ընկերությունների համար շնորհահանդես էին կազմակերպել` «Աջակցություն չրերի արտադրությանը» համատեղ նախաձեռնության շրջանակում:

18 Апрель 2013 - 08:31 AMT
Итальянский эксперт видит большой потенциал в сфере производства сухофруктов в Армении, но проблем много
В сфере производства сухофруктов в Армении есть большой потенциал, однако следует решить целый ряд проблем. Таким профессиональным мнением с PanARMENIANNet поделился итальянский эксперт-маркетлог Руджеро Малосси (Short Term Consultant Ruggero Malossi), который по приглашению Программы развития предприятий и конкурентоспособности рынка Агентства США по международному развитию (EDMC / USAID) находится в Армении для оценки ситуации и разработки модели развития одной из приоритетных направлений сельского хозяйства Армении – сферы производства сухофруктов.
“Надо начинать с полей и увеличивать объемы урожая за счет эффективности работ и производительности, чтобы удовлетворить спрос в случае заказов для внешних рынков”, – сказал он. Он отметил, что экспорт сегодня осуществляется небольшими партиями по персональным заказам.
Проблемы есть и по линии обеспечения санитарных условий и технологий. Помимо этого Армении следует принимать участие в собрании Working party 7 UN, где собираются все производители сухофруктов для обсуждения проблем и перспектив сферы, “поскольку никто в Европе не знает про Армению в качестве страны-производителя сухофруктов”. Что же касается качества, то международный эксперт дал высокую оценку.
18 апреля в Ереване Наццентр развития малого и среднего предпринимательства Армении совместно с EDMC / USAID провели презентацию в рамках инициативы “Содействие производителям сухофруктов” для 70 представителей сферы.