Այսօրվա դրությամբ Ֆրանսիան երկրորդ երկիրն է Հայաստանում կատարվող ներդրումային ծրագրերի ծավալով Ռուսաստանից հետո և առաջինն է արևմտյան երկրների թվում: Երկրի տարածքում գործում է ֆրանսիական կապիտալով շուրջ 150 ընկերություն: Երկկողմ համագործակցության զարգացման համար 2012թ. աշնանը հիմնվեց հայ-ֆրանսիական գործարարների ակումբը:
Գնահատելով Հայաստանի ներդրումային ներուժն ու առկա կապերը, Ֆրանսիական Պրոպարկո Զարգացման ֆինանսական գործակալությունը (Investment and Promotion Company for Economic Cooperation) «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի հետ ստորագրեց պայմանագիր` 15 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով Ամերիաբանկին վարկ տրամադրելու մասին: Պրոպարկոյի կողմից սա առաջին ֆինանսական ներդրումն է Հայաստանում և երկրորդը` Անդրկովկասի ամբողջ տարածաշրջանում: Պրոպարկոյի ներդրումների գծով փոխտնօրեն Ժերոմ Բերտրան-Հարդին նշեց, որ Ամերիաբանկն ընտրվեց շուկայում նրա դիրքի ու ֆինանսական ցուցանիշների հիման վրա, ինչպես նաև ելնելով գյուղատնտեսությունը վարկավորելու նրա հնարավորություններից, քանի որ այդ ոլորտն առաջնային է Զարգացման ֆինանսական գործակալության համար: Ժերոմ Բերտրան-Հարդին վստահություն է հայտնել, որ համագործակցությունը բանկի հետ տևական կլինի, իսկ հետագա ներդրումները Հայաստանի տնտեսության մեջ թույլ կտան ապահովել երկրի զարգացումը: Ապրիլի 18-ին Ժերոմ Բերտրան-Հարդին և Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը ստորագրեցին վարկային պայմանագիրը, որով Պրոպարկո Զարգացման ֆինանսական գործակալությունը 15 մլն դոլարի վարկ կտրամադրի Ամերիաբանկին: Վարկն ուղղվելու է գյուղատնտեսության ոլորտի և սննդի վերամշակման փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը: Վարկային միջոցները կտրամադրվեն 8 տարի ժամկետով մրցունակ շուկայական տոկոսադրույքներով: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն զարգացման ռազմավարության շրջանակներում վարկավորում է ՓՄՁ-ներին: Արտակ Հանեսյանը նշեց, որ 2013թ. առաջին եռամսյակում բանկին հաջողվեց ՓՄՁ-ների վարկավորման ծավալներն ավելացնել 15 տոկոսով, ինչը լավ ցուցանիշ է հավակնոտ նպատակին՝ ՓՄՁ-ների վարկավորումը տարեկան կտրվածքով 75 տոկոսի հասցնելու ճանապարհին: Այդ գործում բանկին կօգնեն Proparco-ն, ինչպես նաև վարկային այլ պայմանագրերը, որոնք բանկը մտադիր է կնքել այլ միջազգային կառույցների հետ:
Պրոպարկան զարգացման ֆինանսական կազմակերպություն է, որի սեփականատերերն են Ֆրանսիական զարգացման գործակալությունը (AFD), ինչպես նաև պետական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ Ֆրանսիայի հյուսիսային և հարավային շրջաններից: Պրոպարկոյի առաքելությունն է զարգացող երկրներում մասնավոր ներդրումների խրախուսումը աճի և կայուն զարգացման ապահովման և հազարամյակի զարգացման նպատակների իրագործման նպատակով: Պրոպարկոն ֆինանսավորում է տնտեսապես իրագործելի և մրցունակ, սոցիալապես արդար և ֆինանսապես շահութաբեր նախագծեր: Պրոպարկոն հանդիսանում է աշխարհում զարգացման երկկողմանի ֆինանսավորման առաջատար կազմակերպություններից մեկը, որը ներդրումներ է կատարում չորս մայրցամաքներում` զարգացող, ինչպես նաև աղքատ երկրներում (մասնավորապես Աֆրիկայում) և ղեկավարվում է բնապահպանական և սոցիալական պատասխանատվության բարձր չափանիշներով: Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին: Այն Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկն է և սկսած 2007թ-ից` տրամադրում է նորարարական բանկային ծառայությունների լայն տեսականի: Ամերիաբանկն ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ:

18 Апрель 2013 - 10:05 AMT
На сегодняшний день Франция является второй страной по величине объемов инвестиций в экономику Армении после России и первой среди стран Запада. Благодаря армяно-французскому сотрудничеству на высшем уровне на территории страны действует порядка 150 компаний с французским капиталом. Для расширения двухстороннего сотрудничества осенью 2012 года был основан армяно-французский бизнес-клуб.
Оценив инвестиционный потенциал Армении и имеющиеся связи, французское Агентство финансового развития Proparco решило сделать первый шаг и войти на армянский рынок, подписав кредитное соглашение с ЗАО «Америабанк». Выбор армянского партнера, как отметил заместитель директора по инвестиционной линии Proparco Жером Бертран-Арди, был сделан исходя из позиций банка на рынке и его финансовых показателей, а также возможностей кредитовать сферу сельского хозяйства, поскольку для французского Агентства финансового развития эта сфера является приоритетной. При этом Жером Бертран-Арди выразил уверенность, что сотрудничество с банком будет носить продолжительный характер, а дальнейшие инвестиции в экономику Армении позволят обеспечить стране развитие.
18 апреля Жером Бертран-Арди и председатель директората – генеральный директор ЗАО «Америабанк» Артак Анесян подписали кредитное соглашение, по которому французское Агентство финансового развития Proparco предоставит армянскому банку 15 млн долларов. Кредитные средства будут направлены на кредитование хозсубъектов малого и среднего бизнеса, занятых в сфере сельского хозяйства, в том числе и перерабатывающей пищевой промышленности. Кредитные средства будут предоставляться сроком на 8 лет по конкурентоспособным рыночным процентным ставкам.
Надо отметить, что ЗАО «Америабанк» в рамках реализации своей стратегии развития взял ориентир на кредитование МСБ. В связи с этим Артак Анесян сообщил, что за первый квартал 2013 года банку удалось нарастить объемы кредитования МСБ на 15%, что является хорошим показателем на пути поставленной амбициозной цели -обеспечить рост кредитного портфеля МСБ в годовом разрезе на 75%. А в этом деле банку помогут как Proparco, так и планируемые к подписанию кредитные договоры с другими международными финансовыми структурами.