ԱՄՆ ՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության ծրագիրը («Ի-Դի-Էմ-Սի») և Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնը (ՓՄՁ ԶԱԿ) 2013թ. իրականացնում են «Աջակցություն չրերի արտադրությանը» համատեղ ծրագիրը: Այս տարի ծրագրին մասնակցում է շուրջ 60 արտադրող Արարատից, Արմավիրից, Մեղրիից ու Տավուշից, որոնք մասնակցել են և կմասնակցեն հատուկ սեմինարներին և կծանոթանան մշակված բիզնես մոդելին ու տեխնոլոգիական մոդելին: Դրանից հետո նրանք իրենց ծրագիրը կներկայացնեն Ազգային կենտրոնի հանձնաժողովի քննարկմանը, որից հետո հավանություն ստանալու դեպքում կարող են դիմել ֆինանսավորման համար ու մինչև 5 մլն դրամ վարկեր ստանալ 10 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով:
Ինչպես ասաց ՓՆՁ ԶԱԿ գործադիր տնօրեն Վարազդատ Կարապետյանը, EDMC / USAID շրջանակներում Հայաստան է հրավիրվել իտալացի փորձագետ-շուկայագետ Ռուջերո Մալոսսին, որը մշակել է Հայաստանում չրերի արտադրության որակի չափանիշները, ինչը թույլ կտա որակավորել արտադրանքը ըստ 3 կարգերի՝ բարձր որակի, միջին ու ցածր: Շնորհիվ դրան ինքն արտադրողը կարող է հասկանալ, թե ինչ որակ ունի իր արտադրանքը և կձգտի բարելավել իր դիրքերը շուկայում: Վարազդատ Կարապետյանը հավելել է նաև, որ առաջին երկու տարում ենթադրվում է ավելացնել արտադրության ծավալներն ու բարելավել արտադրության որակը, որից հետո միայն նախատեսվում է դուրս գալ արտաքին շուկա: Այսօրվա դրությամբ հայ արտադրողներն արտահանում են չրերը հիմնականում Ռուսաստան և միայն փոքր խմբաքանակներ են հասնում եվրոպական շուկա:
Խնդիր է դրված հավաքատեղի ստեղծել և, պատշաճ մակարդակի որակ ապահովելով, դուրս գալ արտաքին շուկա, առավել ևս, որ հայկական չիրը մեծ պահանջարկ ունի:
ԱՄՆ ՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության ծրագիրը («Ի-Դի-Էմ-Սի») և Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնը (ՓՄՁ ԶԱԿ) 2013թ. ապրիլի 18-ին չիր արտադրող հայաստանյան 70 ընկերությունների համար շնորհահանդես էին կազմակերպել` «Աջակցություն չրերի արտադրությանը» համատեղ նախաձեռնության շրջանակում:

18 Апрель 2013 - 10:52 AMT
Армянские производители сухофруктов смогут получить доступные кредиты до 5 млн драмов под 10% годовых
Национальный центр развития малого и среднего предпринимательства Армении при поддержке Программы развития предприятий и конкурентоспособности рынка Агентства США по международному развитию (EDMC / USAID) реализуют проект по содействию производства сухофруктов на территории республики. В этом году в программу вовлечены порядка 60 производителей сухофруктов из Арарата, Армавира, Мегри и Тавуша, которые приняли и примут участие в специальных семинарах и ознакомятся с разработанной бизнес-моделью и технологической моделью. После чего они смогут представить свою программу на рассмотрение Комиссии Наццентра, а после одобрения обратиться за финансированием и получить кредиты до 5 млн драмов под 10% годовых.
Как сообщил исполнительный директор Наццентр развития малого и среднего предпринимательства Армении Вараздат Карапетян в рамках EDMC / USAID в страну был приглашен итальянский эксперт-маркетолог Руджеро Малосси, который разработал необходимые для производства сухофруктов в Армении стандарты качества, что позволит классифицировать эту продукцию по 3 категориям: высокого качества, среднего и низшего. Благодаря этому сам производитель сможет понять, какого качества продукцию он производит и будет стремиться улучшить свои позиции на рынке.
Вараздат Карапетян также добавил, что в первые два года предполагается увеличить объемы производства и улучшить качество продукции, затем запланированы работы по выходу на внешние рынки. На сегодняшний день продукция армянских производителей поступает на экспорт в основном в Россию и лишь совсем небольшие партии идут на европейский рынок.
Таким образом, поставлена задача: за счет создания сборного центра и достижения производства продукции аналогичного качества выйти на внешние рынки, тем более, что армянские сухофрукты пользуются высоким спросом.
18 апреля в Ереване Наццентр развития малого и среднего предпринимательства Армении совместно с EDMC / USAID провели презентацию в рамках инициативы “Содействие производителям сухофруктов” для 70 представителей сферы.