Երևանում մեկնարկել է երկօրյա «Ներդաշնակեցում և ճամփորդության ու զբոսաշրջության վերաբերյալ եվրոպական օրենսդրության առանցքային հայեցակետեր. Դասեր Հայաստանի համար» միջազգային համաժողովը: Միջոցառման կազմակերպիչներն են ԱՄՆ ՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության ծրագիրը (EDMC / USAID), ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը (ՀԱՄՀ) և Ճամփորդության և զբոսաշրջության հարցերով իրավաբանների միջազգային ֆորումը (IFTTA): Հարկ է նշել, որ համաժողովի շրջանակներում տեղի կունենա նաև IFTTA եվրոպական տարածաշրջանի գարնանային նստաշրջանը:
Համաժողովին մասնակցելու նպատակով Երևան է ժամանել IFTTA նախագահ Մայքլ Վուկոսիչը, 28 երկրների առաջատար իրավաբաններ, այդ թվում Ավստրիայից, Բելգիայից, Բրազիլիայից, Ֆինլանդիայից, Վրաստանից, Գերմանիայից, Իռլանդիայից, Իսրայելից, Իտալիայից, Մալթայից, Ռուսաստանից, Շվեյցարիայից, Մեծ Բրիտանիայից, ԱՄՆ-ից:
Համաժողովի ընթացքում կքննարկվեն զբոսաշրջության ոլորտի օրենքները, հատկապես՝ Հայաստանին առնչվող օրենսդրական խնդիրները, որպեսզի հնարավոր լինի խուսափել այն բարդություններից, որոնք եղել են այլ երկրներում ներքին օրենսդրությունը ԵՄ ընդհանուր նորմատիվային դաշտին ներդաշնակեցնելու ընթացքում:
Զբոսաշրջության զարգացումը մեծ հնարավորություններ է բացում Հայաստանի առջև և հանդիսանում է գերակա ուղղություններից մեկը երկրի էկոնոմիկայի զարգացման համար: «ԱՄՆ կառավարությունը և ԱՄՆ ՄԶԳ-ն կարևորում են զբոսաշրջության զարգացումը Հայաստանում, նոր աշխատատեղերի ստեղծումը հատկապես մարզերում, հարուստ պատմամաշկության ժառանգության ներկայացումը»,-իր բացման խոսքում ասաց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը: Սակայն, ըստ նրա, ոլորտի զարգացման համար «մարդիկ են պետք, որոնց ժամանումը Հայաստան գիշերվա 4-ին չի լինի«: Դեսպանը նշել է, որ բարձր գները, մրցակցության բացակայությունը ավիացիոն ոլորտում խոչընդոտում են, որ Հայաստանը տարանցիկ երկիր դառնա: «ԱՄՆ կառավարությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին օդային սահմանների ազատականացման հարցում»,-հայտարարել է նա: Ընդ որում Հեֆերնը նշել է, որ ԱՄՆ շահն այն չէ, որ ամերիկյան ավիափոխադրողներ գան Հայաստան, թեև նա ուրախ կլիներ, այլ այն է, որ զարգանա երկրի տնտեսությունը ի շահ նրա ժողովրդի:
Այնուամենայնիվ, ոլորտի բարեփոխման անհրաժեշտությունը գիտակցում են ինչպես երկրի իշխանությունները, այնպես էլ ժողովուրդը: «Ուժեղ կողմն այն է, որ կա փոխըմբռնում զբոսաշրջության ոլորտում բարեփոխումների անհրաժեշտության վերաբերյալ»,-ասել է EDMC / USAID խմբի ղեկավար, IFTTA պատվավոր նախագահ Ջոն Դաունը: Նա նշել է, որ ոչ միայն Հայաստանում, այլ ցանկացած այլ զարգացող երկրում զբոսաշրջությունը կարող է լավ գործիք հանդիսանալ էկոնոմիկայի զարգացման համար, իսկ Հայաստանի համար հարկավոր է մշակել զարգացման հատուկ մոդել: Ջոն Դաունն առաջարկում է ներմուծել զբոսաշրջային ծառայությունների տեղային փաթեթ, որպեսզի ժամանող զբոսաշրջիկը զգա Հայաստանի «համն ու հոտը», ինչպես նաև նպատակային աշխատել այն զբոսաշրջիկների հետ, որոնք կարող են երկրում թողնել իրեցն գումարները:
Այսպիսով, երկրի առջև խնդիր է դրված հստակեցնել խաղի կանոնները, որին էլ ուղղված էր այս համաժողովը: Ինչպես ասաց էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Դավթյանը, Հայաստանը վերջին տարիներին աշխատում է ինտեգրվել զբոսաշրջության միջազգային գործընթացներին, բարձրացնելու համար երկրի ճանաչվածության մակարդակը: Իսկ նմանատիպ միջոցառումների անցկացումը տարածաշրջանային ու միջազգային մակարդակներով կնպաստի այդ գործընթացին, իսկ իրավական կանոնակարգման հարցերի լուծումը թույլ կտա խոսել միասնական դաշտում»:

19 Апрель 2013 - 07:26 AMT
В Ереване стартовала двухдневная международная конференция на тему: «Гармонизация и основные положения европейского законодательства по путешествию и туризму: уроки для Армении». Организаторами мероприятия выступает Программа развития предприятий и конкурентоспособности рынка Агентства США по международному развитию (EDMC / USAID), Министерство экономики Армении, Фонд национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА), Международная организации «Международный форум юристов, специализирующихся в области правового обеспечения туризма и путешествий» (IFTTA). Надо отметить, что в рамках конференции также пройдет весенняя сессия европейского региона IFTTA.
Для участия в конференции в армянскую столицу прибыл президент IFTTA Майкл Вукоскич, ведущие юристы из 28 стран мира, в том числе из Австрии, Бельгии, Бразилии, Финляндии, Грузии, Германии, Ирландии, Израиля, Италии, Мальты, России, Швейцарии, Великобритании, США. Международные эксперты в ходе конференции обсудят перспективы развития сферы, имеющиеся проблемы, защита прав потребителей, конкуренция, вопросы альтернативного разрешения споров, а также пути гармонизации законодательства Армении в сфере туризма с европейскими и международными стандартами.
Развитие туризма открывает для Армении большие возможности и является одним из приоритетных направлений для развития экономики страны. «Правительство США и USAID придают важное значение развитию туризма в Армении, созданию новых рабочих мест, особенно в областях республики, представлению богатого историко-культурного наследия», – сказал в своей приветственной речи посол США в Армении Джон Хефферн. Однако, по его словам, для развития сферы «нужны люди, которые будут приезжать в Армению не в 4 часа ночи». Посол отметил, что высокие цены, отсутствие конкуренция в авиационной сфере – являются преградой на пути становления Армении транзитной страной. «Правительство США готово содействовать правительству Армении на пути либерализации воздушных границ», – заявил он. При этом Джон Хефферн подчеркнул, что интересы США не в том, чтобы на армянский рынок пришли американские авиаперевозчики, хотя он был бы рад этому, но в том, чтобы развивалась экономика страны на благо ее народа.
Тем не менее, необходимость реформирования сферы осознают и власти страны и ее народ. «Сильная сторона здесь состоит в том, что есть консенсус в понимании необходимости реформ в сфере туризма», – сказал руководитель группы EDMC / USAID, почетный президент IFTTA Джон Даун. Он подчеркнул, что не только в Армении, но и в любой развивающейся стане туризм может служить хорошим инструментом для развития экономики, для нашей же страны необходимо разработать особую модель развития. Джон Даун предлагает внедрить локальный пакет туруслуг, чтобы приезжающий турист испытал «вкус и цвет Армении», а также целенаправленно работать на тот контингент туристов, которые могут оставить в стране свои деньги.
Таким образом, перед страной поставлена задача – «уточнить правила игры», на что и нацелена проходящая в Ереване международная конференция. Как подчеркнул и.о. министра экономики Армении Тигран Давтян, Армения на протяжении последних лет старается интегрироваться в международные процессы туриндустрии с целью повышения узнаваемости страны. Проведение же аналогичных мероприятий на региональном и международном уровне будет способствовать этому процессу, решение же вопросов правового регулирования позволит «говорить в едином поле».