ACBA Leasing ընկերությունն աշխատում է հայկական շուկայում արդեն 10 տարի: Վարկային կազմակերպությունը հիմնվել է դեռ 2003թ. ապրիլին և առաջին լիզինգային ընկերությունն էր, որ գրանցվեց Հայաստանում: Այդ ընթացքում ACBA Leasing-ը ճանաչում ձեռք բերեց Հայաստանի բոլոր մարզերում, լիզինգի միջոցով տրամադրելով սարքավորումներ ու աջակցելով երկրի տնտեսության զարգացմանը:
Ինչպես ապրիլի 23-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը, ACBA Leasing-ի շահույթը 2012թ. կազմել է 1,7 մլրդ դրամ: Ընկերության վարկային պորտֆելը կազմել է 9 մլրդ դրամ, կնքելով 10 000 պայմանագիր:
Սակայն, ինչպես նշել է ընկերության ղեկավարը, Հայաստանի բնակչությունը բավարար իրազեկվածություն չունի լիզինգի առավելությունների մասին վարկավորման համեմատ: Այդ համատեքստում Ստեփան Գիշյանը պարզաբանեց, որ լիզինգային պայմանագիրն ինքնին արդեն գրավի առարկա է: Անդրադառնալով տարեկան տոկոսադրույքներին՝ նա ասել է, որ դրանք կարող են տատանվել 12-18 տոկոսի սահմանում շարժական, և 10-14 տոկոսի սահմանում՝ անշարժ գույքի համար:

23 Апрель 2013 - 10:48 AMT
Компания ACBA Leasing работает на армянском рынке вот уже на протяжении 10 лет. Кредитная организация была основано в апреле 2003 года и является первой лизинговой организацией, зарегистрированной в Армении. На протяжении этого периода ACBA Leasing стала узнаваемой во всех областях Армении, предоставляя посредством лизинга различное оборудование и содействия развития экономики страны.
Как сообщил на пресс-конференции 23 апреля в Ереване генеральный директор компании Степан Гишян, прибыль ACBA Leasing по итогам 2012 года составила 1,7 млрд. драмов. Кредитный портфель компании составил 9 млрд. драмов при заключенных организацией договоров в 10 000.
Однако, как отметил глава компании, население Армении недостаточно осведомлено о преимуществах лизинга по сравнению с кредитованием. В этом контексте Степан Гишян пояснил, что лизинговый договор – это более долгосрочное финансирование (5-7 лет), и предмет лизинга сам по себе является предметом залога. Касаясь годовых процентных ставок, он сказал, что они могут колебаться в пределах 12-18% для движимого, и 10-14% – для недвижимого имущества.