Ապրիլի 25-ին ԱՄՆ ՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության ծրագիրը («Ի-Դի-Էմ-Սի») և ՀՀ արդարադատության նախարարությունը մտադրությունների հուշագիր ստորագրեցին՝ համագործակցելու Հայաստանում գործարար միջավայրի բարեփոխումների շուրջ և զարգացնելու Վեճերի կարգավորման այլընտրանքային առկա համակարգը (ADR): 2013թ. ապրիլից մինչև 2014թ. դեկտեմբեր կողմերը համատեղ կաշխատեն և կիրականացնեն մի շարք գործողություններ, այդ թվում՝ Հայաստանում Վեճերի կարգավորման այլընտրանքային համակարգի ընթացիկ վիճակի մանրամասն հետազոտություն և այդ համակարգի զարգացմանը խոչընդոտող իրավական և ինստիտուցիոնալ թերությունների բացահայտում: «Ի-Դի-Էմ-Սի»-ն արդարադատության նախարարությանը կաջակցի դատական և իրավական բարեփոխումների իրականացման գործում՝ այդ թվում նաև ոլորտում իրավական քաղաքականության, անհրաժեշտ օրենսդրական փոփոխությունների նախագծերի մշակմանը և դրանց շուրջ շահառուների հետ հանրային լսումների ու կլոր սեղան քննարկումների կազմակերպմանը: Կկազմակերպվեն լայն հանրության շրջանակներում վեճերի կարգավորման այլընտրանքային համակարգերի մասին իրազեկման ու վստահության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումներ:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն «Ի-Դի-Էմ-Սի» ծրագրի միջոցով կաջակցի նախարարությանը մշակելու կանոնադրական նորմեր, էթիկայի կանոններ, արտոնագրման և թեստավորման չափանիշներ, ձեռնարկներ, գնահատման մեթոդոլոգիա և այլ կարգավորումներ: Բացի այդ՝ կկազմակերպվի վերապատրաստման դասընթաց` հաշտարարների, դատավորների, իրավաբանների և փաստաբանների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, գործարարների և լայն հանրության համար: Համագործակցության ընդհանուր արդյունավետությունը երաշխավորելու համար կմշակվի մշտադիտարկման արդյունավետ համակարգ:
«Զարգացած բազմաթիվ երկրներում Վեճերի կարգավորման այլընտրանքային համակարգն ընդհանուր իրավական համակարգի մասն է կազմում: Սովորաբար դատարաններում դատական հայցերի ծանրաբեռնվածությունը երկարաձգում և ավելի է թանկացնում դատական գործընթացները, ինչը բացասաբար է ազդում գործարար միջավայրի վրա: Արդյունավետ ADR համակարգը այս իրավիճակից հնարավոր ելքն է, որը տարաձայնություններ ունեցող կողմերին հնարավորություն է տալիս համաձայնության գալ՝ առանց դատական գործընթացների մեջ մտնելու»,- նշեց արդարադատության նախարարի տեղակալ Արամ Օրբելյանը հուշագրի ստորագրման արարողության ժամանակ: Նրա խոսքով՝ ADR համակարգը կօգնի պահպանել բիզնեսների միջև հարաբերությունները և կնպաստի այդ համակարգի նկատմամբ հաճախորդների վստահության աճին, որը զգալի ներուժ ունի է հատկապես այնպիսի ոլորտում, ինչպիսին օրինակ զբոսաշրջությունն է, որտեղ ավանդական դատական գործընթացների կիրառումը առաջացնում է մի շարք խնդիրներ:

On April 25, the USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project and the Ministry of Justice signed a letter of intent to implement business enabling reforms in Armenia and develop the country’s alternative dispute resolution (ADR) system.
From April 2013 to December 2014, the parties will jointly implement a range of activities, including a thorough study of the current ADR system. The EDMC Project will support the Ministry of Justice in the development of legal reforms. These will include drafting of primary and secondary legislation and conducting public hearings and roundtable discussions with stakeholders. The activities will seek to raise public awareness of the reforms and to build confidence in the ADR system through various events.
Through the EDMC Project, USAID will aid the Ministry to develop by-laws, codes of ethics, licensing or testing standards, handbooks, evaluation methodology and other regulations. Training will be organized for arbiters, mediators, judges, legal professionals, NGOs, business people and the wider public. A monitoring system will be put in place to ensure the overall effectiveness of the effort.
At the signing ceremony, the Deputy Minister of Justice, Aram Orbelyan said “alternative dispute resolution is integrated into the legal system of many developed countries. Increased caseload in courts usually makes litigation slower and more costly, which negatively affects the business environment. An effective ADR system is a possible solution to this situation, allowing the disagreeing parties to come to an agreement without litigation.”
He added, “The ADR system will not only help to preserve business relationships but will also contribute to increased customer confidence, which is particularly important in areas like tourism where traditional litigation is often impractical.”