Այսօր ԱՄՆ դեսպանատանը նշվել է Ապագա առաջնորդների փոխանակման FLEX ծրագրի 20-ամյակը՝ ԱՄՆ դեսպանատան, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, Ամերիկյան խորհուրդների և ծրագրի շրջանավարտների մասնակցությամբ: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին տեղեկացնում է ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի ծառայությունը:
Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների ավելի քան 20 տարվա համագործակցության ընթացքում այս ծրագրի ներքո Միացյալ Նահանգների տարբեր բնակավայրերում ուսանել են ավագ դպրոցի 821 աշակերտներ՝ Հայաստանի տարբեր անկյուններից: Ծրագիրը երկու երկրների միջև կրթական համագործակցության վառ օրինակ է, իսկ FLEX-ի շրջանավարտները Հայաստան վերադառնալուց հետո մեծ հաջողությունների են հասել:
Ապագա առաջնորդների փոխանակման FLEX ծրագիրը ԱՄՆ կոնգրեսի կողմից ձևավորվել է 1992թ. և նպատակ ունի տևական խաղաղություն ու փոխըմբռնման մթնոլորտ ձևավորել Միացյալ Նահանգների և Եվրասիայի երկրների միջև: Հայաստանում այս ծրագիրն իրականացնում է Ամերիկյան խորհուրդների երևանյան գրասենյակի կողմից: Ծրագրի ներքո 15-17 տարեկան ավագ դպրոցի սաներին հնարավորություն է տրվում մեկ տարի ուսանել ամերիկյան դպրոցներում և բնակվել ամերիկյան ընտանիքի հարկի ներքո: Հայաստանի շրջանավարտները այսօր առաջնորդող դիրքեր են զբաղեցնում տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, միջազգային կազմակերպություններում, քաղաքացիական հասարակության մեջ և գործարար ոլորտում:

On April 26, 2013, The U.S. Embassy in Armenia, the Armenian Ministry of Science and Education, American Councils and program alumni marked the 20-year anniversary of the Future Leaders Exchange (FLEX) Program at the U.S. Embassy. U.S. Ambassador to Armenia John Heffern and Armenian Deputy Minister of Science and Education Karine Harutyunyan delivered keynote remarks.
During the over twenty year bilateral relationship between Armenia and the United States, 821 high school students from all corners of Armenia have studied in cities and towns throughout the United States. This program is an example of the strong educational partnership that has flourished between the two countries, and the FLEX alumni have had great success in Armenia upon their return.
Established by the U.S. Congress in 1992, the FLEX program encourages long-lasting peace and mutual understanding between the United States and countries of Eurasia. In Armenia, the program is administered by American Councils. The program provides opportunities for high school students (ages 15-17) to spend a year in the United States, living with a host family and attending an American high school. Program alumni from Armenia have become leaders in local government, international organizations, civil society, and business.