2013թ. ապրիլին 2012թ. ապրիլի համեմատ արձանագրվել է 3,9 տոկոս գնաճ:
Ինչպես հայտնում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գներն աճել են`4.3%, ոչ պարենային ապրանքներինը` 5.2%, ծառայությունների սակագներինը` 2.4%.
2013թ. ապրիլին մարտի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 0.1% գնանկում, ինչը մեծապես պայմանավորվել է պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) 0.4% գնանկումով: Ոչ պարենային ապրանքների գները նշված ժամանակահատվածում աճել են 0.5%-ով, իսկ ծառայությունների ոլորտում գրանցվել է սակագների 0.2% հավելաճ:
Հանրապետության դիտարկվող 5 քաղաքներում 2013թ. ապրիլին մարտի համեմատ սպառողական գները նվազել են 1.0-0.3%-ով (գնանկման ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ք. Թալինում), 4-ում գրանցվել է 0.1-0.2% գնաճ, իսկ երկուսում գների մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ մնացել է անփոփոխ: Մայրաքաղաքում սպառողական գների ընդհանուր մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ մնացել է անփոփոխ:

В апреле 2013 года на потребительском рынке Армении по сравнению с аналогичным периодом 2012 года зафиксирована 3,9%-ая инфляция. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 4,3%, а цены на непродовольственные товары увеличились на 5,2%, тарифы в сфере услуг увеличились на 2,4%.
Одновременно в апреле по сравнению с мартом 2013 года на потребительском рынке Армении была зафиксирована 0,1% дефляция, что в основном обусловлено спадом цен на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 0,4%, на непродовольственные товары цены за указанный период возросли на 0,5%, а вот рост тарифов в сфере услуг составил 0,2%.
В Апреле по сравнению с мартом 2013 года в 5 исследуемых городах республики потребительские цены сократились на 1-0,3%, при этом самый высокий показатель спада был зарегистрирован в г.Талин. В столице потребительские цены в месячном разрезе остались неизменными.