91 տարեկան հասակում վախճանվել է 30-40-ականների հոլիվուդյան աստղ Դինա Դուրբինը, հայտնել է Բի-բի-սին: Նա մահացել է Ֆրանսիայում, որտեղ ապրել է շուրջ 60 տարի:
Խորհրդային Միությունում Դուրբինը հայտնի դարձավ 1943թ. երաժշտական «Նրա սպասավորի քույրը» ֆիլմից հետո:
Դինա Դուրբինը ծնվել է 1921թ. Կանադայում, Անլգիայից ներգաղթյալների ընտանիքում: Կինոյի աստղ նա դարձավ արդեն դեռահաս տարիքում: Նա հիմնականում նկարահանվել է երաժշտական կոմեդիաներում: 1940-ականների կեսին Դուրբինը եղել է Հոլիվուդի ամենաբարձր վարձատրվող դերասանուհին: Սակայն, 1940-ականների վերջին նրա կարիերան անկում ապրեց: «Յունիվերսալ» կինոստուդիան, որը նա ժամանակին փրկեց սնանկությունից, որոշեց, որ դերասանուհին չափազանց «ծեր է» երիտասարդ աղջիկների դերեր կատարելու համար, և չունի «ճակատագրական կնոջ» ամպլուայի համար անհրաժեշտ տվյալներ: 1949թ. 27 տարեկան հասակում Դինա Դուրբինը որոշեց այլևս չնկարահանվել կինոյում՝ հետագայում մերժելով վերադառնալու առաջարկները:
1950թ. Դուրբինը ամուսնացավ ֆրանսիացի ռեժիսոր ու պրոդյուսեր Շառլ Դավիթի հետ ու մեկնեց Ֆրանսիա: Հարցազրույցի համար իրեն դիմող լրագրողներին նա պատասխանում էր՝ «Ես ատում եմ Հոլիվուդը»: Դինա Դուրբինի ամուսինը մահացավ 1999թ.: Ինքը Դուրբինը հեռացավ կյանքից այս ապրիլ ամսին, սակայն նրա որդին հայտնեց այդ մասին միայն այժմ, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:

1 Май 2013 - 10:52 AMT
Голливудская кинозвезда 1930-40-х годов Дина Дурбин скончалась в возрасте 91 года, сообщила вещательная корпорация Би-би-си. Актриса умерла во Франции, где она прожила более 60 лет.
В Советском Союзе Дина Дурбин стала знаменита после выхода на экраны музыкального фильма 1943 года "Сестра его дворецкого". В нем темноволосая красавица-актриса, обладавшая прекрасным голосом, исполнила на русском языке фрагменты трех романсов – "Эй, ямщик, гони-ка к "Яру", "Калитка" и "Две гитары".
Дина Дурбин родилась в 1921 году в Канаде в семье иммигрантов из Англии. "Звездой" кино она стала, будучи подростком. Громкая слава пришла к Дине после ленты "Три милых девушки", вышедшего в прокат в 1936. Актриса играла милых юных девушек, ее амплуа были роли "Золушек". Она снималась, в основном, в музыкальных комедиях. В середине 1940-х годов Дина Дурбин была самой высокооплачиваемой актрисой Голливуда. Однако в конце 1940-х, когда Дина повзрослела, ее творческая карьера пошла на спад. Киностудия "Юниверсал", которую Дурбин в свое время спасла от банкротства, решила, что актриса слишком "стара", чтобы играть юных девушек, но не обладает данными для ролей "роковых женщин".
В 1949 году, в возрасте 27 лет Дина Дурбин приняла добровольное решение больше не сниматься в кино. Впоследствии она отвергала предложения вернуться на экран. В 1950 году Дина Дурбин вышла замуж за французского режиссера и продюсера Шарля Давида и уехала во Францию. На вопросы журналистов, обращавшихся к ней за интервью, она отвечала: "Я ненавижу Голливуд!". Муж Дины Дурбин умер в 1999 году. Сама она ушла из жизни в минувшем апреле, однако ее сын сообщил об этом только сейчас. Точная дата ее кончины не была объявлена, передает ИТАР-ТАСС.