Շարունակելով համագործակցությունը Հայաստանի համալսարանների հետ` Orange Հիմնադրամն այսօր կրթաթոշակներ տրամադրեց Հայաստանի Պետական Ճարտարագիտական համալսարանի (Պոլիտեխնիկ) Գյումրու և Վանաձորի մասնաճյուղերի 20 ուսանողների, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
«Համալսարանների հետ մեր համագործակցությունը շարունակվում է, իսկ այդ համագործակցության մի բաղկացուցիչն էլ օգնությունն է լավագույն ուսանողներին, ովքեր դժվարանում են լուծել բարձրագույն կրթության ֆինանսական դժվարությունները»,-ասաց Orange Արմենիա Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Համալսարաններին Orange Հիմնադրամը փոխանցեց 2,000,000 դրամ, որը պետք է հատկացվի ուսանողների ուսման վարձի մարմանը: Ուսանողներն ընտրվել են համալսարանների առաջարկով, երկու հիմնական չափանիշների հիման վրա. ուսանողի առաջադիմություն և ընտանիքի սոցիալական վիճակ: Նույն սկզբունքով այս ուսումնական տարվա ընթացքում ընդհանուր առմամբ նախատեսված է տրամադրել կրթաթոշակներ 9 համալսարաններում:
Համալսարանների հետ Orange-ի համագործակցությունը չի սահմանափակվում կրթաթոշակների տրամադրմամբ. բուհերի հետ համագործակցության շրջանակներում ուսանողները կարող են մասնագիտական պրակտիկա անցնել Orange-ում, իսկ ընկերության աշխատակիցները մասնագիտական և վերապատրաստման դասընթացներ են իրականացնում ուսանողների համար: WiFi անկյունների ստեղծումն այս համագործակցության տարրերից մյուսն է: Վանաձորի մասնաճյուղում նման WiFi անկյուն արդեն բացվել է մեկ տարի առաջ, իսկ Գյումրիի մասնաճյուղում WiFi անկյան բացումը տեղնի ունեցավ Ֆրանսիս Ժելիբտերը այցի ժամանակ: WiFi անկյուններն ուսանողներին և համալսարանների աշխատակիցներին թույլ են տալիս ինտերնետից օգտվել ինչպես կրթական, այնպես էլ ժամանցային նպատակներով:
Հայաստանի համալսարանների հետ Orange-ի համագործակցություն մեկնարկել է երկու տարի առաջ: 2011-12 ուսանողական տարվա ընթացքում Orange Հիմնադրամը կրթաթոշակներ է տրամադրել 6 համալսարանների 67 ուսանողների, իսկ 2012-13-ին կրթաթոշակ կտրամադրի 9 համալսարանների 95 ուսանողների, որոնցից 70-ը՝ Հայաստանի մարզերում:

Today, May 2, the Orange Foundation granted scholarships to 20 students of Gyumri and Vanadzor branches of State Engineering (Polytechnic) University, in the framework of the cooperation program with the universities of Armenia.
“Assistance to the most promising students who have difficulties in paying their tuition fees is one of the components of this partnership,” said Francis Gelibter, Chairman of the Board of the Orange Foundation.
The Orange Foundation transferred AMD 2,000,000 million to the mentioned universities to use the amount for paying tuition fees of the mentioned 20 students. The students have been selected based on 2 criteria – student’s academic performance and family’s financial standing. Students of 9universities are expected to be granted scholarships based on the same criteria.
The partnership with the universities also enables the students to take professional internship at Orange. The establishment of WiFi corners is another component of the partnership – the Vanadzor branch of SEUA has already had one for a year while the WiFI corner at the Gyumri branch was launched during Francis Gelibter’s visit.
Partnership of Orange with the universities of Armenia has been launched two years ago. In 2011-2012, the Orange Foundation granted scholarships to 67 students of 6 universities, and in 2012-2013, scholarships will be granted to 95 students of 9 universities, including 70 students from RA provinces, the foundation’s press service reported.