Հայաստանի մոտ 60 երիտասարդներ այսօր հավաքվել են Երևանում՝ կրկնօրինակելու ԵԱՀԿ հիմնական որոշում կայացնող մարմնի՝ Մշտական խորհրդի նիստը:
Երկօրյա ԵԱՀԿ մոդել համաժողովը կազվակերպել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցի հետ համատեղ:
Մասնակիցները քննարկել են հորինված երկրներ՝ Աբանդիայի և Գրուվլանդիայի միջև հարաբերությունները, որոնք կարիք ունեն համատեղ լուծել աճող միգրացիայի, տնտեսական անկայունության և մարդկանց թրաֆիքինգի մարտահրավերները:
«Բազմակողմ ֆորմատով այս սիմուլյացիոն բանակցությունների միջոցով երիտասարդ մասնակիցները փորձում են իրական մարտահրավերներին լուծումներ գտնել», ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի Ժողովրդավարացման ծրագրի ղեկավար Օլիվեր ՄակՔոյը: «Այն նաև կընդլայնի երիտասարդների գիտելիքները ԵԱՀԿ աշխատանքի և վերջինիս ավտանգության վերաբերյալ եզակի և բազմակողմ մոտեցման մասին»:
«Այսօրվա քննարկումը ապահովում է երիտասարդներին փոխզիջման վրա հիմնված միջավայրում գործելու փորձ, որը կարող է օգտակար լինել նրանց ապագայի համար», ավելացրեց նա:
Մինչև համաժողովը, մասնակիցները վերապատրաստվել են պրակտիկ բանակցությունների հմտությունների և հանրային խոսքի ոլորտներում, և մասնակցել են մի շարք թեմատիկ սեմինարների՝ ԵԱՀԿ-ի, միգրացիայի և միջազգային հարաբերությունների թեմաներով:
Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցի տնօրեն Արտակ Շաքարյանը հավելեց. «Մենք իսկապես ականատես ենք այս մեկ ամսվա ընթացքում ապագա դիվանագետների զարգացմանը: Նրանք փայլում և առանձնանում են ինքնավստահությամբ և արհեստավարժությամբ: Հուսով եմ, որ Հայաստանի ԲՈՒՀ-երի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետների մեծ մասն այս սիմուլյացիոն մոդելը կներառի ուսումնական ծրագրի մեջ»:
Երևանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանող Սևակ Ասլանյանը նշեց. «Առաջին անգամ եմ մասնակցում ԵԱՀԿ մոդել-կոնֆերանսին: Որպես հորինված Գրուվլանդիայի պետության դեսպան ես պետք է զրոյից ստեղծեմ պետական դիրքորոշում, պաշտպանեմ այն միջազգային հարթակում, ինչպես նաև ներկայացնեմ իմ երկիրը մյուս մասնակիցներին: Սա հրաշալի հնարավորություն է ուսանողների համար՝ պրակտիկ դիվանագիտական շփումներին մասնակցելու և այդ շփումներում սեփական հմտությունները բարելավելու, ինչպես նաև սեփական կարծիքը պաշտպանելու տեսանկյունից»:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը կազմակերպում է ԵԱՀԿ մոդել համաժողով 2008 թ.-ից, ասվում է գրասենյակի հաղորդագրության մեջ:

Some 60 young people from Armenia gathered in Yerevan in a simulation of the OSCE core decision-making body – the Permanent Council.
The two-day Model OSCE Conference is organized by the OSCE Office in Yerevantogether with the Armenian School of Young Leaders.
Participants discussed relations between the hypothetical countries of Abandia and Groveland which need to jointly tackle challenges of increased migration, economic instability, and growing human trafficking.
"Through mock negotiations in the multilateral format, young participants try to find solutions to real challenges,” said Oliver McCoy, Democratization Program Officer at the OSCE Office in Yerevan. “This also expands their knowledge about the work of the OSCE and its unique comprehensive approach to security.”
“Today’s discussion provided the young people with experience of interacting in a consensus-based environment – something that can be useful for their future,” he added.
Prior to the conference, the participants received practical training in negotiation skills and public speaking, and participated in thematic workshops on the OSCE, migration and international relations.
Artak Shakaryan, Director of the School of Young Leaders, said: “Within this one month we have observed the evolvement of future diplomats – self-confident and professional. I hope that this event will encourage universities in Armenia to introduce similar simulation models in their curricula.”
Sevak Aslanyan, student of the International Relations Department of the Yerevan State University who took part in the event, said: “It is for the first time that I participate in the Model OSCE Conference. As an Ambassador of Groveland, I was to shape a national position from zero and defend it at the international arena, as well as present my country to the other participants. It is an excellent opportunity for students to practice and enhance negotiating and interpersonal skills as well as the capability to defend one’s opinion.”