Համաշխարհային հայկական երիտասարդական ոստայնի նախաձեռնած և Եվրամիության ֆինանսավորմամբ իրականացված «Ստեղծագործական գյուղական երիտասարդական աշխատանք» (Creative rural youth work) խորագրով միջազգային սեմինարն այսօր ավարտվում է: Սեմինարին մասնակցում է 11 երկրներ ներկայացնող 28 երիտասարդ առաջնորդ և գյուղաբնակ երիտասարդ: Նպատակն է գյուղական համայնքներում ապրող երիտասարդներին ներգրավել երիտասարդական-հասարակական աշխատանքներում` օգտագործելով նոր-ստեղծագործ մեթոդներ ու երիտասարդական կազմակերպությունների ներուժը: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին տեղեկացնում են ՀՅԵՈ քարտուղարությունից: Լատվիայից, Վրաստանից, Սլովենիայից, Մոլդովայից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Թուրքիայից, Խորվաթիայից, Չեխիայից և Ռումինայից ժամանած երիտասարդները ծրագրի 7 օրվա ընթացքում կարողացել են ոչ միայն ներկայացնել իրենց երկրներում վարվող պետական երիտասարդական քաղաքականությունը, այլև համատեղ նոր ծրագրեր են մշակել` գյուղական բնակավայրերում ապրող երիտասարդների համար:
Համաշխարհային հայկական երիտասարդական ոստայնը (World Armenian Youth Network – WostAYN) ստեղծվել է 2006 թ. Երևանում, ձեռք է բերել միջազգային կազմակերպության կարգավիճակ և այսօր միավորում է հայկական երիտասարդական 21 կազմակերպություն 15 երկրից: Կառույցի նպատակն է նպաստել Սփյուռքի հայ համայնքներում հայապահպան գործունեությանը, երիտասարդության ոլորտում Հայրենիք-Սփյուռք գործակցության զարգացմանն ու ամրապնդմանը, մասնակցել ազգային և միջազգային երիտասարդական ծրագրերի մշակմանն ու իրականացմանը:

Creative Rural Youth Work international seminar completed today, on May 4 in Armenia.
The event, organised by WostAYN and funded by EU, Youth in Action program brought together 28 young leaders from 11 countries.by WostAYN and funded by EU, Youth in Action program. The aim of this seminar was to involve the youth living in rural communities in the youth social work while using new creative methods andthe youth organization's potential. During 7 days the youth from Latvia, Georgia, Slovenia, Ukraine, Belarus, Turkey, Croatia, Czech Republic and Romania were able to represent not only the nationalyouth policy which leads in their states but also created together new projects for youth living in ruralareas, WostAYN press service reported.
During the past 7 days, the seminar participants briefed on their countries’ youth policies and delivered new projects.
WostAYN was established in 2006 in Yerevan, has acquired the status of an international organization and unites 21 youth organisations from 15 countries . The goal of WostAYN is to promote the maintenance of Armenian identity by Diaspora communities, Armenia-Diaspora partnership development and strengthening in the youth field, to take part in development and implementation of national and international youth programs.