Լևոն Արոնյանն իր կարծիքն է հայտնել կանանց շախմատի մասին: Ըստ նրա, տարբերություն կանանց ու տղամարդկանց շախմատի միջև չպետք է լինի: Նա նշել է, որ շախմատը սպորտի միակ ձևն է, որտեղ կանանց ուժերը համազոր են տղամարդկանց ուժին:
«Ես շատ կցանկանայի, որ իմ որդին կամ դուստրը շախմատ խաղար: Շատ կցանկանայի, թե Աստաված տա, ես դուստր ունենամ, որ նա կարողանա կրկնել Յուդիթ Պոլգարի ուղին: Ես այդ թեմայով շատ եմ խոսում, կցանկանայի, որ և մեր հայաստանյան դպրոցներում, և ամենուր աղջիկները դադարեին մասնակցել կանանց մրցաշարերին, այլ ուղղակի շախմատ խաղային»,-Արոնյանի խոսքն է մեջբերում chesspro.ru-ն:
Արոնյանը նշել է, որ եթե ծուլանում ես և թույլ ես խաղում, ապա սկսում ես ավելի վատ խաղալ. «Եթե կանայք ավելի շատ ջանք գործադրեին, նույնքան ուժեղ կխաղային, որքան տղամարդիկ: Հավանաբար, Յուդիթ Պոլագրի վրա էլ սկզբում զարմացած աչքերով են նայել»:

Левон Аронян рассказал, что думает о женских шахматах. По его мнению, разницы между женскими и мужскими шахматами не должно быть. Он отметил, что шахматы – это единственный вид спорта, в котором женщины сопоставимы по своим силам с мужчинами.
“Я бы очень хотел, чтобы сын или дочь играли в шахматы. Очень бы хотел, если у меня, дай Бог, будет дочь, чтобы она постаралась повторить путь Юдит Полгар. Я на эту тему часто говорю, хотелось бы, чтобы и в наших школах в Армении, и везде девушки постепенно перестали играть в своих турнирах, а просто играли бы в шахматы”,- слова Ароняна передает chesspro.ru.
Армянский шахматист подчеркнул, что если ленишься и играешь со слабыми, то начинаешь играть слабее: “Если бы женщины больше работали, то играли бы так же сильно, как парни. Наверняка ведь на Юдит Полгар поначалу смотрели дикими глазами”.