Մայիսի 7-ին ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելությունը,Երևանի պետական համալսարանը (ԵՊՀ) և ԱՄՆ-ի Արիզոնա նահանգի պետական համալսարանը նշեցին ԵՊՀ-ում Գենդերային հետազոտություններիևառաջնորդության կենտրոնի պաշտոնական բացումը: Կենտրոնը կանանց և գենդերային հետազոտությունների ուսումնական նոր պլան կմշակի, կաջակցի համալսարանի կին շրջանավարտների մասնագիտական առաջխաղացմանը, կիրականացնի հանրային իրազեկման միջոցառումներ, ինչպես նաև կնպաստի գենդերային հավասարության և կանանցառաջնորդության հիմնախնդիրներին վերաբերող հետազոտություններիև պետականքաղաքականության առաջխաղացմանը, ասվում է ԱՄՆ ՄԶԳ հաղորդագրության մեջ:
Կենտրոնը հիմնադրվել է Կանանց զարգացման ծրագրի շրջանակներում, որը մեկնարկել է 2013 թվականին` ԱՄՆ ՄԶԳ-ի և«Բարձրագույնկրթությունըզարգացմանհամար»ծրագրի համատեղ ջանքերով: Միացյալ Նահանգներիհինգ համալսարաններ են ընտրվել գործակցելուՀայաստանի, Պարագվայի, Ռուանդայի և Հարավային Սուդանի բուհերիհետ` նշված չորս երկրներում բիզնեսի, գյուղատնտեսության և կրթության ոլորտներում կանանց համար կրթական ծրագրերն ու հնարավորությունները խթանելու և զարգացնելու համար:
Արիզոնայի պետական համալսարանի (ԱՊՀ) կողմից իրականացվողԿանանց զարգացման ծրագրի բաղադրիչըկշարունակի ԱՊՀ-ի և ԵՊՀ-ի միջև շուրջ մեկ տասնամյակ առաջ սկսված համագործակցությունը և կֆինանսավորվի ԱՊՀ-ի Հումանիտար գիտությունների կոլեջի Մելիքյան կենտրոնին հատկացված 1,3 մլն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհի միջոցներով:Գալիք երեք տարիների ընթացքում կանանց հիմնախնդիրների հետազոտություններով զբաղվող ԵՊՀ-ի ութ գիտաշխատողներկմասնակցեն ԱՊՀ-ի Սոցիալական զարգացմանֆակուլտետի կանանց և գենդերային հետազոտությունների ծրագրի դասընթացներին, կմշակեն ուսումնական ծրագիր ունպատակային հետազոտությանառաջարկներ:Հայ գիտաշխատողները նաևներկա կգտնվեն ԱՊՀ-ի Հանրային կապերիֆակուլտետիդասընթացներին:Առաջինխումբը Արիզոնա կմեկնի սույն թվականի աշնանը:
ԵՊՀ-ի Գենդերային հետազոտություններիևառաջնորդությանկենտրոնը որպես հանգույց կծառայի ԵՊՀ-ի կարիերայի կենտրոնի և այդ ոլորտում աշխատող համալսարանի ֆակուլտետի համար, ինչպես նաև կկազմակերպի ուսանողական միջոցառումներ և հանրային իրազեկման ու կանանց առաջնորդությունը խթանող նախաձեռնություններ:

USAID/Armenia, Yerevan State University (YSU) and Arizona State University (ASU) marked the official opening of the new Center for Gender and Leadership Studies at YSU. The Center will develop a new curriculum in women and gender studies, promote career advancement for women university graduates, conduct outreach activities, and advance public policy research on issues related to gender equality and women’s leadership.
The initiative is part of a broader effort under the Women’s Leadership Program that USAID and Higher Education for Development (HED) launched in March 2013. Five universities in the United States were selected to partner with higher education institutions in Armenia, Paraguay, Rwanda and South Sudan to promote and develop curricula and opportunities for women in business, agriculture, and education in the four countries.
ASU’s component of the program, funded by a $1.3 million award to the Melikian Center in ASU’s College of Liberal Arts and Sciences, leverages a decade of partnerships between the two universities. Over the course of the three-year partnership, eight YSU scholars in areas related to women’s studies will be in residence in ASU's women and gender studies program within the School of Social Transformation to participate in courses and develop syllabi and action-oriented research goals. The scholars also will be engaged in courses in the School of Public Affairs. The first group of scholars will arrive for ASU's Fall 2013 semester.
The newly established center will serve as a hub for the YSU Career Center and university faculty working in this area, and will sponsor student activities and outreach and extension efforts to promote women’s leadership.