Այսօր ՄԱԿ-ի գրասենյակում տեղի ունեցավ «Մշակութային միջազգային երկխոսություն»թեմայով լուսանկարների ցուցահանդեսի բացումը, որը նշում է Մտավոր սեփականության ու Հանուն երկխոսության և զարգացման մշակութային բազմազանության համաշխարհային օրերը:
Ցուցադրվեցին հայ լուսանկարչուհի Տաթև Մնացականյանի սև ու սպիտակ լուսանկարները՝ նվիրված հայ և եգիտպացի հայտնի նկարիչների և քանդակագործների: Նրա արվեստը գրավեցերիտասարդներին, արվեստագետներին, միջազգային համայնքին, քաղաքացիական հասարակությանը, լրատվամիջոցներին և հանրությանը:
Ցուցահանդեսի նպատակն է բարձրացնել հանրային իրազեկությունը արժանավոր արվեստագետների նկատմամբ, ովքեր նվիրել են իրենց կյանքը արվեստի զարգացմանն ու խաղաղության, հանդուրժողականության և մշակութային բազմազանության խթանմանը: Տաթև Մնացականյանը նախատեսում է ներառել Արևմտյան Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի, Միացյալ Նահանգների, Կանադայի և Ռուսաստանի այն երկրներն ու քաղաքները, որտեղ կան մեծ հայկական համայնքներ և որոնք ծառայում են որպես ազգերի միջև մշակութային կամուրջ:
Մարիա Դոցենկոն, ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչության ներկայացուցիչն ասաց. «Հայկական արվեստի, դրա հարուստ ավանդույթների միջոցով, որոնք զարգացրել են իրենց ուժն ու գունագեղությունը տարբեր քաղաքակրթությունների խաչմերուկին, մենք ցանկանում ենք հանրության ուշադրությունը սևեռել մշակութային բազմազանության, հանդուրժողականության և տարբեր ազգերի միջև երկխոսության խթանման վրա: Ես հավատում եմ, որ արժանավոր արվեստագետներին մեծարող այս ցուցահանդեսը հաջորդ երիտասարդ սերնդին կօժտի ստեղծագործ մտքով: ՄԱԿ-ի գրասենյակի դռները ավանդաբար բաց են հայ այն արվեստագետների առջև, ովքեր օգտագործում են իրենց ստեղծագործ միտքն ու տաղանդը՝ տարածելու ՄԱԿ-ի արժեքները՝ ուղղված խաղաղության, մշակութային բազմազանության, գենդերային հավասարության և կայուն զարգացման ապահովմանը»: Ընդգծելով այս տարվա թեման՝ «Ստեղծագործ միտք՝ հաջորդ սերունդը»՝ Ֆրենսիս Գարին, Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրենը կոչ արեց երիտասարդներին երազել անհնարինի մասին: «Իմ ուղերձն է հաջորդ սերդին շարունակել ստեղծագործել, շարունակել նորարարությամբ զբաղվել: Եվ շարունակել մտածել, թե մտավոր սեփականությունն ինչպես պետք է իրագործի իր դերը՝ ուղղված ապագայի ստեղծագործ մտքի և նորարարության հասարակական կառավարմանն ու պաշտպանությանը»:
Լուսանկարիչ Տաթև Մնացակայնանն ավելացրեց. «Ես ցանկանում եմ ավելի խթանել հայ արվեստի գեղեցկությանը և հանդուրժողականության ու բազմազանության հանդեպ հարգանքի դրա սզբունքներին: Շնորհիվ ՄԱԿ-ի ՝ ես կարողացա կիսվել հանրության հետ իմ աշխատանքներով, որոնք նախկինում ցուցադրվել են ՀՀ Ազգային ժողովում և Ուզբեկստանի Տաշքենդ քաղաքում»:

Photo exhibition "International Cultural Dialogue" which commemorates the World Intellectual Property Day and the World Day for Cultural Diversity for Dialogue and Development, was inaugurated at the UN House in Armenia.
The black and white photographs of Armenian photographer and artist Tatev Mnatsakanyan, featuring the Armenian and Egyptian famous painters and sculptors, were exhibited. Her art attracted youth, artists, the international community, civil society activists, the media and the general public.
The aim of the exhibition is to raise the public awareness about the distinguished artists who dedicated their life to the development of art and promotion of peace, tolerance and cultural diversity. Tatev Mnatsakanyan plans to involve those countries of Western Europe, Middle East, U.S., Canada and Russia, which have large Armenian communities, which serve as the cultural bridge between nations.
Maria Dotsenko, UN Department of Public Information Representative said: “Through Armenian art, its rich traditions, which developed its strengths and brightness on the crossroads of various civilizations, we wish to attract public attention to the promotion of cultural diversity, tolerance and dialogue among different nations. I believe that this exhibition exalting the esteemed artists empowers the next, young generation with creativity. The UN House doors are traditionally open to artists who use their creativity to promote UN values aimed to spread ideas of peace, cultural diversity, gender equality and sustainable development.”
Highlighting this year’s theme “Creativity: the next generation”, Francis Gurry, Director General of the World Intellectual Property Organization urged young people to dream big. “My message to the next generation is keep creating; keep innovating. And keep thinking about how Intellectual Property should fulfill its role in the future social management and protection of creativity and innovation.”
The photographer, Tatev Mnatsakanyan added: “I wish to further promote the beauty of Armenian art and its principles of tolerance and respect to diversity. Thanks to the UN I am able to share my works that were demonstrated earlier in the Armenian National Assembly and in Tashkent, Uzbekistan”.