Բելառուսն իր առաջին ատոմակայանն է կառուցում, ուստի հետաքրքրված է ԱԷԿ-ի շահագործման ու անվտանգության ապահովման Հայաստանի փորձով: Այդ մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ համատեղ ճեպազրույցում:
«Դուք նման օբյեկտների շահագործման բավականին լուրջ փորձ եք կուտակել, և մենք հուսով ենք, որ Հայաստանը կկարողանա մոտ մեկ տասնյակ լավ մասնագետներ գործուղել Բելառուս, որպեսզի նրանք օգնեն մեզ ատոմակայանի շահագործման առաջին փուլում»,-ասել է նա:
Մայիսի 14-ին Բելառուսի նախագահը կայցելի ՀԱԷԿ:
Բելառուսում ատոմակայան կառուցելու մասին որոշումն ընդունվել է 2008թ.: Առաջին էներգաբլոկը նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2016թ., իսկ երկրորդը՝ 2018թ.:

Belarus in interested in Armenia’s experience in operation and safety of nuclear power plants ahead of construction of the first NPP in the country’s history, President Alexander Lukashenko said.
As Lukashenko noted at a joint news conference with his Armenian counterpart Serzh Sargsyan, “we hope for Armenian experts to share knowledge with their Belarusian colleagues at the initial stages of the NPP operation.”
On Monday, May 13, the countries’ governments signed a number of agreements covering exchange of information in the sectors of nuclear safety and radiation protection.