Ըստ Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տնտեսական աճը Հայաստանում 2013թ. կազմել է 5 տոկոս, իսկ գնաճը կարող է կազմել 4,5 տոկոս: Ըստ ՎԶԵԲ տվյալների, 2014թ. տնտեսական աճը երկրում կդանդաղի մինչև 4 տոկոս:
Նախագահը կառավարության առջև խնդիր է դրել՝ ապահովել 2013թ. 7 տոկոս տնտեսական աճ որակական ցուցանիշների ապահովմամբ:
Ինչպես ասվում է ՎԶԵԲ զեկույցում, Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է զարգանալ դրամական մեծ փոխանցումների և պետական զգալի ֆինանսավորման հաշվին: Ռիսկերը կապված են դրամական փոխանցումներից կախվածության ու ֆինանսական հատվածի դոլարականացման հետ:
Ըստ բանկի, Ադրբեջանի տնտեսական աճը 2013-ին կկազմի 3,4 տոկոս և 4 տոկոս 2014թ., Վրաստանինը՝ 3 տոկոս և 5 տոկոս, Բելառուսինը՝ 3 տոկոս և 5 տոկոս:

Eastern Europe’s economic-growth prospects have worsened as the region’s largest economies, Russia and Poland, are slowing “significantly,” the European Bank for Reconstruction and Development said.
The 30 eastern European and central Asian countries where the EBRD invests will expand 2.1 percent this year, the London-based bank said, cutting its January forecast of 3 percent. The economies expanded 2.5 percent last year and will grow 3.1 percent in 2014, the EBRD predicted.
EBRD forecasted a 5% GDP growth for Armenia in 2013; the Bank also predicted a 4,5% inflation rate and slower economic growth of 4% in 2014.