Համերգին ներկա գտնվողները դեռ երկար ժամանակ այն չեն մոռանա: Երկու ջազմենները ձայնասկավառակի շնորհանդեսի պատրվակով անմոռանալի ելույթ ունեցան: Ունենալով բացառիկ հնարավորություն, PanARMENIAN.Net-ը երկու ջազմեններին տվեց նույն հարցերը՝ ստանալով ամենատարբեր պատասխանները, իսկ PanARMENIAN Photo-ն գնաց հետնաբեմ՝ փորձելով պարզել, թե ինչեր են այնտեղ տեղի ունենանում համերգից առաջ:
Եթե ոչ երաժշտությունը, ապա…
Վահագն Հայրապետյան Երաժշտությունը. ինձ համար: Հոբբին դարձավ իմ կյանքի գործունեության հիմքը: Երբ փոքր ժամանակ նվագում էի, չէի մտածում, որ դրանով եմ ապրելու, պահելու ընտանիքս: Բայց չէի էլ մտածում, որ ուրիշ բան պիտի անեմ: Ուղղակի այդ ժամանակ դրա մասին չես մտածում, հետո այն կամաց-կամաց դառնում է նաև քո աշխատանքը: Այնուամենայնիվ, երաժշտությունը, ջազն իմ օրվա 100 տոկոսը չի կարող զբաղեցնել, քանի որ ընտանիք ունեմ՝ արդեն 70 տոկոսը զբաղված է: Բայց օրվա մի մասն է: Օրինակ, թվում է, որ մի մատն այդքան կարևոր չի, բայց երբ վնասվում է՝ զգում ես, թե ինչքան է այն անհրաժեշտ, հասկանում ես՝ այդ մի մատով ինչեր է արվում: Այդպես լինում է: Չես կարող տարանջատել. մի օրգանիզմ է ու տոկոսների չի բաժանվում:
Դանիիլ Կրամեր Երևի թե ոչինչ, դա արդեն կյանք չի լինի: Ունեմ, իհարկե, հոբբիներ` հետաքրքրվում եմ պատմությունով` հին աշխարհի պատմությունով, նախապատմական կյանքի պատմությունով. նաև համակարգչային խաղերի մեծ սիրահար եմ: Գեյմեր: Առաջ նաև օնլայն-գեյմեր էի, բայց ժամանակը քիչ է, դրա համար էլ հիմա դարձել եմ սովորական գեյմեր: Այս հետաքրքրությունս այնքան տարեկան է, ինչքան որ գոյություն ունեն համակարգիչները: Ասեմ, որ նաև համոզմունքներով եմ գեյմեր. կյանքը տեսնում եմ, ինչպես խաղը: Դա շատ հեշտ է բացատրել՝ ինձ չի բավականացնում իրական կենցաղը, ես այն չեմ սիրում: Այդ պատճառով էլ ֆանտաստիկայի հսկայական գրադարան ունեմ:
Կենցաղում շատ բան դուրս չի գալիս: Ինչպես ասեմ… մենք չենք ապրում այն աշխարհում, որտեղ որ ապրում ենք: Սա հորինված աշխարհ է, իսկ թե որտեղ է իրականը՝ գաղափար անգամ չունեմ: Բայց մենք ապրում ենք աշխարհում, որը չկա. բարդ է բացատրել, բայց դա այդպես է: Եթե փորձեք պատկերացնել ստի այն քանակությունը, որը մեզ մանկուց շրջապատում է, ապա պարզ կդառնա, որ այն աշխարհը, որտեղ մենք ապրում ենք՝ չկա: Կան մարդիկ, կան առանձին դեպքեր, որտեղ մենք անուղղակի մասնակցություն ունենք, բայց այդ դեպքում էլ մենք չգիտենք՝ դրանք իրական են, թե՝ ոչ, որովհետև մենք տեսնում ենք միայն կոնկրետ դեպքը, բայց չգիտենք ոչ պատճառը, ոչ հետևանքները… ոչինչ չգիտենք:
Բացի դրանից, ինձ չեն բավականացնում այն իրերը, որոնք մենք կարող ենք գեղեցիկ ու սովորական համարել: Ես երաժիշտ եմ, չէ. դրանք խանգարում են ինձ նվագել, իրոք խանգարում են: Չեմ կարողանում տանել տգեղ հագնված մարդկանց, ավելի շուտ՝ երբ ես նրանց տեսնում եմ՝ այն, ինչ ես նվագում եմ, փոխվում է: Եթե ունենամ ձանձրալի, իրական կենցաղ՝ կսկսեմ ձանձրալի նվագել: Ու նման բան ինձ հետ եղել է: Դրա համար էլ փախչում եմ դրանից:
Կայուն երաժշտական արժեքները
Վահագն Հայրապետյան Ամենամեծ երաժշտական արժեքը՝ չդավաճանել երաժշտությանը: Ինձ համար դա շատ կարևոր է, որովհետև եթե ծառայում ես երաժշտությանը, հետո արդեն երաժշտությունն է սկսում քեզ ծառայել: Պիտի ծառայես, որովհետև եթե օգտագործես երաժշտությունը քեզ համար կեղծ անուն ստեղծելու նպատակով, հետո պիտի դադարես… հենց դա եղավ՝ արդեն դադարում ես: Երաժշտության միջոցով դու դառնում ես աստղոտ ինչ-որ մի բան, ու հետո այդ ամեն ինչն առհամարում ու սկսում ես ուրիշ բանով զբաղվել՝ մոռանալով, որ երաժշտությամբ ես վաստակել այդ ամենը. դրա համար պիտի չդավաճանես երաժշտությանը, եթե դու երաժիշտ ես ներքուստ, որովհետև երաժիշտը ներքուստ է լինում: Երաժիշտներ կան, որ նվագում են, բայց ամբողջ կյանքում երաժիշտ չեն դառնա. դա միջից է, էլի: Երաժիշտ լինել չի կարելի սովորեցնել, նվագել՝ կարելի է: Երաժիշտ լինելը… պիտի սիրես: Մարդուն սիրել սովորեցնո՞ւմ են. ոչ: Մարդը կամ սիրել գիտի, կամ՝ ոչ:
Դանիիլ Կրամեր Իսկ ինչպիսի՞ն պիտի լինեն երաժշտական արժեքները: Մի անգամ Հենրիխ Նեյհաուզն ասել է՝ «Դուք կարող եք անել ամեն ինչ, ինչ ուզեք, միայն թե դա համոզիչ լինի»: Ես կավելացնեմ՝ «միայն թե դա մաքուր սրտով լինի»: Վերջ: Կարող են լինել հակաարժեքներ: Կա, օրինակ, մի բան, որը կոչվում է ռուսական շանսոն՝ բանտային գողալեզու, այ դա հակաարժեք է: Ի դեպ, ահռելի հետևանքներով մի ամբողջ երկրի համար: Ինչ վերաբերում է երաժշտական այլ արժեքներին… կարծում եմ՝ միակ իսկական երաժշտական արժեքը ճաշակն ու հոգին են: Էլ ի՞նչ է պահանջվում: Պրոֆեսիոնալիզմը կարելի է ձեռք բերել: Եթե այն չկա՝ ոչ ոք չի գնա լսելու, բայց եթե արդեն կա, անհրաժեշտ են միայն ճաշակ ու մաքուր հոգի:
Ջազի սահմանները
Վահագն Հայրապետյան Այնքան սահմաններ չունի, որ ոչ ազգություն է ճանաչում, ոչ հանդիսատես է ճանաչում, ոչ սեռ է ճանաչում, ոչ տարիք: Այ այդքան բարդ է ջազը:
Դանիիլ Կրամեր Եթե ուզում եք, որ լինեն՝ կլինեն: Չեք ուզում՝ չկան: Դա կախված է ձեր ցանկությունից: Կրկնում եմ, մենք չենք ապրում այն աշխարհում, որտեղ ապրում ենք: Ձեր ցանկությունից շատ բան է կախված: Ուզում եք, որ ջազը սահմաններ ունենա՝ ասեք, որ դրանք կան: Չէ՝ ասեք, որ չկան: Իսկ ինձ մեկ է, ես ուղղակի նվագում եմ: Մի համերգին պետք է, որ լինեն՝ ես, օրինակ, ասում եմ հանդիսատեսին՝ «այսօր կլինի ռեյքթայմի համերգ»: Ես գծեցի մի սահման, բայց եթե չուզեմ, կջնջեմ այն ու կասեմ՝ «Գիտեք, ես հոգնեցի: Եկեք փոխեմ թեման ու ուրիշ բան նվագեմ»: Միշտ եմ այդպես անում:
Հայկական ջազը
Վահագն Հայրապետյան Այդ բառակապակցության հետ մի քիչ համաձայն չեմ՝ «հայկական ջազ»: Ի՞նչ է նշանակում: Այն, որ ջազում սկսվում են ինչ-որ հայկական բանե՞ր կատարվել… Եթե հայ է նվագոողը, դա արդեն հայկական ջազ է: Ինձ նույնիսկ Նյու Յորքում են ասում՝ «are you playing armenian jazz»: Որովհետև քո ձեռագիրն է: Ինչո՞վ ենք մենք տարբերվում մյուս ազգերից՝ մեր արմատներով, չէ: Ամերիկացին այդ արմատները չունի, սևամորթներն՝ ունեն: Ջազն իրենցից դուրս եկավ: Մեր «Դլե յաման»-ն իրենց բլյուզն է, կամ ընդհակառակը: Դրա համար են հայերը մի քիչ ավելի մոտիկ կանգնած այդ ամենին, որովհետև գլխին «չագուչ կերած» ազգեր են: Էտ է՝ աֆրիկացիներն էլ են իրենց գլխին «չագուչ կերել», մենք էլ:
Դանիիլ Կրամեր Հայ ջազմեններին մեկ անգամ լսելն արդեն բավարար էր, որ սիրահարվեի նրանց կատարմանը, նրանց արվեստին: Հենց դա է պատճառը, որ չնայած զբաղվածությանս Հայաստան գալու հրավերները միշտ ընդունում եմ, փորձում եմ հարմարեցնել ժամանակացույցս: Ի դեպ, շատ եմ ասել, որ Կովկասի ու Բալթիայի ժողովուրդը դեռ սովետական տարիներից ձգտումների առումով ջազային էին: Չգիտեմ, ինչով է դա պայմանավորված Բալթիայի ժողովրդի մոտ, միգուցե՝ նախահակվածությամբ, բայց կովկասցիների մոտ դա կապված է բնության ռիթմի հետ: Դուք ասես իտալացիները՝ բնությունից տրված երգելու շնորհ ունեք, բնական ռիթմ, արվեստով զբաղվելու համար ունեք ամեն ինչ: Չգիտեմ՝ ինչու է այդպես: Ի դեպ, բոլորի մոտ տարբեր է, ամեն ազգ իրենն ունի: Այնքան տարբեր եք միմյանցից երաժշտական առումով, ու բոլորդ հետաքրքիր եք՝ ամեն մեկդ յուրովի: Ամեն անգամ, երբ գալիս եմ, հիանում եմ, երբ լսում եմ:
Վահագն Հայրապետյանի մասին
Դանիիլ Կրամեր Նա իսկական է, ու դրանով ամեն ինչ ասված է: Նրա երաժշտությունն է իսկական, նա իսկական մարդ է: Ինքը նորմալ է. բառի ամենալավ իմաստով: Դա իմ սուբյեկտիվ կարծիքն է: Որովհետև չի կարող մի մարդ բոլորին հավասարապես դուր գալ: Դա էլ մի մաս է այն գաղափարից, որ մենք չենք ապրում այն աշխարհում, որտեղ ապրում ենք: Նույն մարդն է, չէ՞, բայց բոլորը նրան այնքան տարբեր են ընկալում… ասես դրանք տարբեր աշխարհներ են: Իմ ու Վահագնի երաժշտությունը չի համընկնում, ու հենց դա է ինձ շատ դուր գալիս: Եթե այն համընկներ, ու եթե նվագեին երկու համախոհներ, ապա դա շատ ձանձրալի կլիներ: Անհրաժեշտ կլիներ ամեն ինչ անգիր անել՝ անիմաստ բան կստացվեր: Ես շատ հազվադեպ եմ նվագում մարդկանց հետ, ովքեր ինձ նման են: Նման մարդիկ, գրեթե, չկան էլ: Փորձում եմ ինձ զույգ ընտրել մարդկանց, ովքեր կտրականապես ինձ նման չեն, ովքեր չեն մտածում ինձ նման, ինձ պես չեն նվագում: Դա չափազանց շատ է դուրս գալիս: Մենք մեկ-մեկ մեր երաժշտության մեջ վիճում ենք, հակադրում մեր յուրաձևությունը, մեր մտքերը, երաժշտության ընկալումը: Չէ որ նրանից, որ մենք հակադրում ենք այդ ամենը, ոչ ավելի վատ է դառնում, ոչ՝ լավ: Դա այն է, ինչ անհրաժեշտ է: Հենց դա է հայացքների, մարդկային բնավորությունների բազմազանությունը, մեր աշխարհի բազմազանությունը, որտեղ, հնարավոր է, մենք ապրում ենք: Իսկ միմյանց հասկանում ենք Վահագնի հետ, որովհետև պրոֆեսիոնալ ենք: Մենք գիտենք այդ լեզուն, գիտենք կանոնները: Դա չի նշանակում, որ միշտ համաձայնվում ենք՝ մեկ-մեկ համաձայնվում ենք, շատ ժամանակ՝ վիճում, բայց մենք գիտենք այդ լեզուն: Մենք նույն լեզվով ենք խոսում:.
Դանիիլ Կրամերի մասին
Վահագն Հայրապետյան Շատ կարևոր գործիչ է ջազի ասպարեզում: Եվ կարևոր՝ թե Ռուսաստանում, թե աշխարհով մեկ: Ու այդ տիպի մարդիկ այսօրվա դրությամբ շատ թանկ են ջազն ու ջազային արվեստը պրոպագանդելու համար: Մոտ 15 տարի համագործակցում ենք. շատ եմ եղել իր հյուրը. այս անգամ ինքն է իմը, ու շատ ուրախ եմ դրա համար: Մենք, իհարկե, ընկերություն ենք անում: Շատ ենք միասին տուրերի գնացել, ու մի օրով չէ՝ 15-20 օրով: Այդ ընթացքում ամեն օր նվագում ենք, նույն հյուրանոցում ապրում, գնացքում նույն կուպեում ենք քնում, նույն օդանավով ու մեքենայով ճանապարհ գնում… շատ կարևոր է, որ նույն մարդու հետ ի վիճակի լինես ճանապարհ գնալ ու որ քեզ հաճելի լինի, ծանր չլինի, թեթև լինի: Մեր հիմնական հակասությունները երաժշտական են, ոչ մարդկային, բայց այդ հակասություններից երկուսս էլ շատ բան ենք սովորել, որովհետև Դանիիլը, օրինակ, շատ ավելի… տեղ-տեղ շատ դասական դաշնակահար է: Ինձ այդքան դասականի մեջ խորանալու բախտ չվիճակվեց, չնայած, կուզեի. մի օր, հնարավոր է, այդպիսի համերգ էլ ունենանք: Ինքն ինձ առաջարկեց՝ «подготовь классическую программу, я тебе организую концерты по России»: Թող սա ինձ «հրոց» լինի… Ցանկացած հակասություն մարդուն օգնում է: Եթե խելացի ես մտածում, կարող ես մի բանից սովորել, անգամ քո սխալից, որովհետև միգուցե այդ պահին կողքինդ տեսնում է այն, իսկ դու՝ ոչ:
Հայ հանդիսատեսը
Վահագն Հայրապետյան Եթե դու enjoy չես լինում… այդ enjoy բառը լավն է, էլի: Եթե դու հաճույք չես ստանում քո արածից, հանդիսատեսն էլ չի ստանա: Բայց երբ սկսում ես ինքդ քո արածից… ոչ թե բավարարվել, դա ուրիշ բան է, ուղղակի հաճույք ստանալ: Ջազը հենց դա է: Ու ջազը մի հոգանոց արվեստ չի՝ երկու ու ավելին: Ու հանդիսատեսը հենց այդ էներգետիկադ է զգում այդ ժամանակ: Նա չի նայում՝ այս ակկորդը լավ նվագեցիր, վատ նվագեցիր: Դա դու պիտի իմանաս, որ ճիշտ լինի: Ինքը քո էներգետիկան է զգում. եթե կա: Շատ երաժիշտներ կան, որ ամեն ինչ շատ գրագետ, ճիշտ անում են, բայց այդ խարիզման չունեն: Հայ հանդիսատեսը տարբերվում է. տարբեր է: Լավ ու վատը չեմ ասում՝ ուղղակի տարբեր է: Նախ, ես ինձ լավ եմ զգում Հայաստանում, իմ հայ հանդիսատեսի հետ, որովհետև հարազատ են, էլի: Ջազը հասկանալու բան չկա՝ էներգետիկան է: Երաժշտությունը հասկանալու բան չի, ավելի շատ զգալու է: Ես չեմ հասկանում, որ ասում են՝ այս նկարը հասկանո՞ւմ ես: Ինքը քեզ կամ մի բան ասում է, կամ՝ ոչ: Որ ասում ես «հասկանալ», սկսում ես փակել ամեն ինչ՝ սա սրանց համար է, սա՝ նրանց. չէ: Ընթացքում կերևա՝ ով կընկալի՝ իր համար է. ջազը էլիտար արվեստ չի: Ու մի շատ սխալ ձևակերպում կա, որ պիտի ջազն անպայման կոնյակով ու սիգարով լսել. չէ: Դա այ հենց այդ փակ մտքերն են, իսկ ինքը շատ բաց երաժշտություն է նման բաների համար:
Դանիիլ Կրամեր Այս հանդիսատեսը գիտի ջազը, դրա սովորույթները: Ասեմ, որ երբեք «խաղեր չեմ տալիս» հանդիսատեսի հետ: Ես դա թողնում եմ փոփսային՝ դա իր առանձնահատկությունն է: Ինձ շատ են հարցնում՝ ի՞նչ եք մեզ բերել ցույց տալու: Բացատրում եմ՝ ես չեմ բերում ցուցադրելու, դա փոփ երաժշտությունն է անում: Իսկ ինչպես եմ շփվում հանդիսատեսի հետ՝ չեմ շփվում, միայն նվագում եմ ու ասում այն, ինչ հարկ եմ համարում, ոչ ավելին:
Հ.Գ. Դանիիլ Կրամերի երաժշտական աշխարհը
Այն փոքր է: Ես ստեղծել եմ իմ աշխարհը, որտեղ իմ ընկերներն են: Ես ֆինանսապես բավականին ապահովված եմ, որ կարողանամ ինձ թույլ տալ ստեղծել իմ սեփական աշխարհը, որտեղ, անկեղծ ասած, թողնում եմ միայն նրանց, ով ինձ հաճելի են՝ ում հետ աշխատում եմ, ընկերություն եմ անում. դրանք այն երաժիշտներն ու մարդիկ են, առանց որոնց ես չէի ուզի ապրել: Այ, Վահագնը՝ դրանցից մեկն է: Ինձ դուր է գալիս նրա հետ, հաճույքով եմ նվագում: Բայց ոչ բոլոր մարդիկ կարող են ու ոչ բոլորն են ուզում դա անել, ու ոչ բոլորն են հասկանում, թե ինչ աշխարհում են ապրում… բայց սա ընդամենն իմ անձնական կարծիքն է, ոչ ավելի:
Կրամերը՝ իմպրովիզների մասին
Միշտ: Իսկ ինչո՞ւ ես պիտի կանխատեսելի լինեմ: Ես հիմա էլ եմ հորինում: Կյանքում էլ: Մի անգամ վարպետության դասեր էի տալիս Խարկովում: Երաժշտական թեորիաներից մեկն էի մշակում ու աշակերտներիս հետ նման փորձ էի անցկացնում: Մեկ էլ տարեց մանկավարժներից մեկը, ով նստած էր դասիս, սարսափով բացականչեց՝ «Ես քսանհիգ տարի այդ կերպ եմ աշխատում աշակերտներիս հետ, հիմա ինչո՞ւ պիտի ոճս փոխեմ»: Ես չդիմացա. «Աստված իմ, ահավոր է․ քսանհինգ տարի շարունակ անել նույն բանը»: Նա շատ վիրավորվեց…

Тот, кто был на концерте, еще долго не забудет его. Выступление джазменов было незабываемо. PanARMENIAN.Net посчастливилось пообщаться с музыкантами, задав им одни и те же вопросы, но получив самые разные ответы, а фотокорреспондент PanARMENIAN Photo смог пройти за кулисы, пытаясь узнать, что же происходит там перед концертом.
Если не музыка, то…
Ваагн Айрапетян:Музыка. Во всяком случае, для меня. Мое хобби стало основой моей жизнедеятельности. Когда я играл в детстве, я не думал, что буду жить, зарабатывать этим. Но я также не думал, что буду заниматься чем-то другим. Просто в этот период о подобном вообще не думаешь, а дальше потихоньку это становится твоей работой. Во всяком случае, музыка, джаз – они не могут занимать 100% моего дня, так как у меня есть семья, а это уже занимает 70% моего времени. Но это часть моего дня. Например, иногда задаешься вопросом – а на что годен один палец? Но когда он поранится, начинаешь понимать, насколько он нужен и сколько всего можно сделать при помощи одного пальца. Так бывает. Поэтому нельзя разъединять – это один организм, который не делиться на проценты.
Даниил Крамер: В принципе, ничего, так как это уже не жизнь получится. Я увлекаюсь историей: историей древнего мира, историей доисторической жизни, а еще я комьютерный игрок. Раньше был еще и онлайн-геймером, но времени не очень много, поэтому сейчас превратился в обыкновенного геймера. Это мое увлечение длится с тех пор, как появились компьютеры. Причем, я геймер по убеждению – я и жизнь вижу, как игру. Это очень просто объясняется – меня не устраивает реальный быт, я его не люблю. Поэтому у меня громадная библиотека фантастики, при том, что я нормалный, серьезный менеджер, продюссер фестивалей, владелец фирмы, то есть я – нормальный, вроде бы, человек и успешно веду свои дела. При этом я еще и аналитический историк-любитель, ну и компьютерный геймер убежденный. А в быту многое не устраивает.
Как бы сказать… мы не живем в том мире, в котором мы живем. Это придуманный мир, а где реальный – понятия не имею. Но мы живем в мире, которого нет, это достаточно трудно объяснить, но это так. Если попробуете представить себе количество вранья, которым мы окружены с детства, то понятно, что того мира, в котором мы живем, его нет. Есть отдельные люди, отдельные события, в которых мы принимаем непосредственное участие, и то мы не знаем, правда ли это или нет, потому что мы видим только само событие, но не знаем ни причины, ни следствий, ни последствий. Ничего не знаем. Мы только можем догадываться, но наши мысли сформулированы окружающей средой, а окружающая среда нам врет.
Потом, меня не устраивают те вещи в жизни, которые мы можем назвать обыденными и красивыми. Я же музыкант – они мешают мне играть, реально мешают. Я не могу видеть некрасиво одетых людей, вернее, когда я их вижу, меняется все, что я играю. Если у меня будет скучный, реальный быт, я начну скучно играть – а я не могу. И такое со мной бывало. Я ухожу от этого.
Устойчивые музыкальные ценности
Ваагн Айрапетян: Самая большая музыкальная ценность – не изменять музыке. Для меня это очень важнo, потому что если ты служишь музыке, со временем и она начинает тебе служить. Нужно служить, потому что если будешь использовать музыку для создания своего ложного имени, потом должен будешь прекратить… как только это случится, ты прекращаешь. С помощью музыки ты становишься чем-то наподобие звезды, а потом начинаешь игнорировать это и принимаешься за что-то другое, забывая, что все то, что ты имеешь, ты заработал с помощью музыки. Поэтому нельзя изменять музыке, если ты, конечно, музыкант изнутри, потому что музыкантом можно быть только изнутри. Есть, конечно, музыканты, которые играют, но они не музыканты. Это должно быть изнутри. Научить быть музыкантом – нельзя, научить играть – можно. Нужно любить… разве человека учат любить? Нет. Человек или умеет любить, или нет.
Даниил Крамер: Какие должны быть музыкальные ценности? Когда-то Генрих Нейгауз сказал: «Вы можете делать все, что вам угодно, лишь бы это было убедительно». Я бы еще добавил: «Лишь бы это шло от чистого сердца». Все! Могут быть антиценности, это да. Есть то, что называется русским шансоном – тюремная блатня, вот это антиценность. Причем со страшными последствиями для целой страны (не дай Бог вам это иметь). Что касается остальных музыкальных ценностей… на мой взгляд, единственная настоящая музыкальная ценность – это вкус и душа. Что еще требуется? Профессионализм – дело наживное. Если его нет – никто не пойдет слушать. Но если уже есть профессионализм (т.е. ремесленный уровень), то дальше требуется вкус и чистая душа.
Границы джаза
Ваагн Айрапетян: Настолько не имеет границ, что не признает ни нации, ни аудитории, ни рода, ни возраста. Настолько сложен джаз.
Даниил Крамер: Если хотите их иметь – будут. Не хотите – их нет. Это зависит от вашего желания. Повторяю, мы не живем в том мире, в котором мы живем. Очень многое зависит от вашего желания. Хотите, чтобы у джаза были границы – скажите, что они есть. Нет – скажите, что нет. А мне все равно, я просто играю. На одном концерте нужно, чтобы границы были. Я, скажем, говорю аудитории: “Сегодня будет концерт рэгтаймов”. Это я поставил на один раз границу, и то, если не захочется, я ее уберу и скажу публике: “Знаете, мне надоело. Давайте я сейчас сменю тему и буду играть другую”. Я всегда так делаю.
Армянский джаз
Ваагн Айрапетян: Я не совсем согласен с этим словосочетанием – «армянский джаз». Что это значит? То, что в джазе начинают звучать армянские напевы? Если играет армянин, это уже армянский джаз. Меня даже в Нью-Йорке спрашивают: «are you playing Armenian jazz?» Потому что это твой почерк. Чем мы отличаемся от других народов? Нашими корнямим. У американцев нет этих корней, у афроамериканцев – есть. Джаз ведь пришел от них. Наш «Дле яман» – это их блюз, или же наоборот. Поэтому армяне стоят намного ближе ко всему этому, потому что это народ, которому «стучали» молотком по голове. Африканцам тоже стучали по голове.
Даниил Крамер: Я не раз говорил – кавказские народы и прибалты еще в советские времена были джазовыми в плане стремлений. Я не знаю, с чем это связано у прибалтов, может с предрасположенностью, но у кавказских народов это связано с природной ритмичностью. Вы как итальянцы – и природное умение петь, и природная ритмика своя, у вас все есть для того, чтобы заниматься искусствами. Не знаю, почему так создано, но на кавказской почве это росло очень ярко и очень вкусно. Причем, у всех по-разному, у каждого народа свое. Вы все так не похожи друг на друга в музыкальном плане, и все интересны, каждый по-своему. Каждый раз, когда приезжаю, я прихожу в восторг, когда слушаю.
О Ваагне Айрапетяне
Даниил Крамер: Он просто настоящий, вот и все. У него музыка настоящая, он человек настоящий – этим все сказано. Он нормальный. В лучшем смысле этого слова. Это моя субъективная точка зрения, потому что не может человек всем нравиться одинаково. И это тоже часть того, что мы не живем в том мире, в котором живем. Один и тот же человек, а люди воспринимают его настолько по-разному… Как будто это разные миры. Что касается нашей с Ваагном музыки, то она не совпадает, что мне очень нравится. Если бы она совпадала и если бы играли два полных единомышленника – это было бы скукой. Это надо было бы выучивать все – ерунда получается. Я вообще очень редко играю с людьми, которые на меня похожи. Да таких людей и нет почти. Я стараюсь выбирать себе партнеров, которые категорически на меня не похожи, которые не думают так, как я, которые несогласны со мной, которые не играют так, как я. Мне это ужасно нравится. Мы иногда в нашей игре спорим, противопоставляем наши манеры, наши мысли, видения музыки. Ведь от того, что мы противопоставляем, по-разному думаем, не хуже, и не лучше. Это то, что надо. Это и есть разнообразие взглядов, разнообразие человеческих характеров, разнообразие нашего мира, в котором мы, может быть, живем. А понимаем друг друга с полуслова, мы же профессионалы. Мы знаем этот язык, знаем законы. Это не значит, что мы прям-таки соглашаемся: иногда соглашаемся, иногда спорим, но мы знаем этот язык. Мы на одном языке с ним говорим.
О Данииле Крамере
Ваагн Айрапетян: Очень важный в этой области деятель для джаза. Важный как в России, так и по всему свету. И подобные люди в наши дни очень важны как для пропаганды джаза, так и джазового искусства в целом. Мы сотрудничаем вот уже пятнадцать лет; я много раз гостил у него, а на этот раз он мой гость, чему я очень рад. А еще мы дружим, часто гастролировали вместе, по 15-20 дней. В течение этого времени каждый день играли вместе, жили в одной гостинице, спали в одном купе в поезде, летали на одном самолете и ездили на одной машине… Ведь очень важно, чтобы, будучи с человеком в дороге долгое время, тебе было приятно, легко.
Наши противоречия, в основном, возникают на музыкальной почве. Но даже от этих противоречий мы с Даниилом многому научились, потому что он, к примеру, местами чересчур классический пианист. Мне не выпало шанса настолько углубиться в классику, хотя, возможно, как-нибудь у нас с ним будет и такой концерт. Он, кстати, предложил мне. Сказал: «подготовь классическую программу, я тебе организую концерты по России»: Пусть это станет толчком для меня… Любое противоречие помогает человеку. Если ты думаешь с умом, то можешь учиться даже на своих ошибках, потому что возможно в этот момент ты не замечаешь этого, а тот, кто рядом, видит.
Армянская аудитория
Ваагн Айрапетян: Enjoy – очень удачное слово. Если не наслаждаешься сделанным тобой, то зритель тоже не будет. Но когда не то, чтобы ты удовлетворен этим сделанным, а еще и удовольствие получаешь… это совсем другое. Именно это и есть джаз. И джаз – это не искусство для одного, а два и больше. И аудитория в этот момент чувствует именно эту твою энергетику. Он не смотрит на то, хорошо ли, плохо ли ты сыграл этот или иной аккорд. Ты сам должен следить за этим. Он чувствует твою энергетику, если она есть, конечно. Ведь есть много музыкантов, которые делают все очень грамотно, правильно, но у которых нет этой харизмы.
Армянский зритель отличается. Не говорю – хорош или плох. Просто говорю, что отличен. Во-первых, в Армении я чувствую себя хорошо рядом с моим армянский зрителем, он родной. Не нужно понимать джаз. Это энергетика. Музыку не нужно понимать, ее нужно чувствовать. Я не принимаю, когда спрашивают, понимаю ли я эту картину. Ведь ты смотришь на нее, и она либо тебе что-то говорит, либо нет. Когда говоришь «понимать», начинаешь ограничивать все… Кто поймет – будет видно по ходу, ведь джаз – не элитарное искусство. Есть еще одно очень неправильное представление, что джаз обязательно нужно слушать с коньяком и сигарой в руках. Нет. Это все именно те ограниченные мысли, а джаз – слишком открытая музыка для подобного рода вещей.
Даниил Крамер: Эта аудитория знает джаз, знает джазовые тардиции. Но я никогда не заигрываю с аудиторией. Я это оставляю попсе – это ее специфика. Меня много раз спрашивали – а что вы нам привезли показать? Я объясняю – я не привожу показывать, это делает попса. А как вы общаетесь с аудиторией – никак не общаюсь, просто играю и говорю то, что считаю нужным, и более ничего.
P.S. Музыкальный мир Даниила Крамера
Он маленький. Я создал себе свой мир, в котором есть мои друзья. Я обладаю достаточной финансовой независимостью, чтобы позволить это себе – создать свой собственный мир, в который, откровенно говоря, пускаю только тех, кто мне приятен, тех, с кем я работаю, с кем дружу. Это те музыканты и люди, без которых я бы не хотел жить. Вот, Ваагн – один из них. Мне с ним нравится, я с ним с удовольствием уграю. Но не все люди имеют возможность и не все люди хотят это сделать, и не все люди понимают, в каком мире они живут… но это всего лишь моя субъективная точка зрения, не более того.
Крамер импровизирует
Всегда. А почему я должен быть предсказуемым, с какой стати? Я и сейчас импровизирую. И в жизни. Однажды я делал мастер-классы в Харькове. Я тогда отрабатывал одну из музыкальных теорий и проводил лабораторию со своими учениками. И вдруг одна из старых педагогов, сидевших на мастер-классе, в ужасе воскликнула: «Я двадцать пять лет занимаюсь с учениками вот так, почему я должна менять свой стиль?» У меня вырвалось: «Господи, как это ужасно двадцать пять лет делать одно и то же». Она так обиделась…