2013 թ. առաջին եռամսյակում Երևանի փայլաթիթեղագլանման ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանը (մտնում է աշխարհում ալյումինի խոշորագույն արտադրողՌՈՒՍԱԼ ընկերության կազմի մեջ) թողարկել է 6856,6 տոննա արտադրանք` 14,1% գերազանցելով 2012 թ. համանման ցուցանիշը:
Հայաստանի մաքսային ծառայության տվյալներով` ընթացիկ տարվա հունվար-մարտ ամիսների ընթացքում արտահանվել է 6984 տոննա ալյումինե փայլաթիթեղ, որը 18,4% ավել է, քան նախորդ տարվա առաջին եռամսյակում: Փայլաթիթեղի արտահանման աճը դրամային տեսքով կազմել է 16,2%` հասնելով գրեթե 22 մլն դոլարի: Հայաստանի արտահանման ընդհանուր ծավալի մեջ 2013 թ. առաջին եռամսյակում ԱՐՄԵՆԱԼ-ի մասնաբաժինը կազմել է 6,0%, իսկ ԱՄՆ արտահանման ծավալում`90% ավելի, հայտնում է գործարանի մամլո ծառայությունը:
Ինչպես վկայում է Հայաստանի հարկային ծառայության հաշվետվությունը, 2013 թ. հունվար – մարտին գործարանը հարկերի տեսքով պետբյուջե է մուծել 400,0 մլն դրամ, որը 33,7% գերազանցում է անցած տարվա I եռամսյակի տվյալները:

14 Май 2013 - 06:10 AMT
В I квартале 2013 года фольгопрокатный завод АРМЕНАЛ, который входит в состав крупнейшего в мире производителя алюминия компании РУСАЛ, произвел 6856,6 тонн продукции, на 14,1% превысив аналогичный показатель 2012 года, сообщает пресс-служба завода.
По данным Таможенной службы Армении, в течение января-марта нынешнего года экспортировано 6984 тонны алюминиевой фольги, что на 18,4% больше, чем за I квартал прошлого года. Рост экспорта фольги в денежном выражении составил 16,2%, достигнув почти 22 млн долларов. В общем объеме экспорта из Армении за I квартал 2013 года доля АРМЕНАЛа составила 6,0%, а в экспорте в США – более 90%.
Как свидетельствует отчетность Налоговой службы Армении, за январь-март 2013 года завод внес в государственный бюджет в виде налогов 400,0 млн драмов, что на 33,7% превышает прошлогодний уровень I квартала.
АРМЕНАЛ, созданный в Ереване в мае 2000 года на базе Канакерского алюминиевого завода, является одним из крупнейших промышленных предприятий Армении и единственным производителем алюминиевой фольги на Кавказе и в Центральной Азии. Вошел в состав РУСАЛа в 2000 году и вместе с предприятиями САЯНАЛ, “Уральская фольга” и “Саянская фольга” образует Упаковочный дивизион компании.