«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն մտադիր է գազի սակագների բարձրացման հայտ ներկայացնել Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին: Այդ մասին գրում է «Ժողովուրդ» թերթը: Չնայած, որ հանձնաժողովի մամլո քարտուղար Մարիամ Ստեփանյանը չի հաստատել այդ տեղեկությունը, այնուամենայնիվ, պարբերականը հավաստի տվյալներ ունի, որ առաջիկա ամիսներին նման հայտ ներկայացվելու է:
Հարկ է նշել, որ վերջին ամիսներին պաշտոնյաները հայտարարում էին, որ գազի սակագների հարցը քննարկման փուլում է Ռուսաստանի հետ:
Գազի սակագնի բարձրացման զսպումը կապված էր ներքաղաքական իրավիճակի հետ, քանի որ 2012թ. մայիսին կայացան խորհրդարանական ընտրությունները, 2013թ. փետրվարին՝ նախագահական, իսկ օրերս՝ նաև Երևանի ավագանու ընտրությունները: Ընտրություններից հետո հանգիստ շունչ քաշելով՝ իշխանությունը կարող է հանգիստ գնալ գազի սակագների բարձրացման:
Ենթադրվում է, որ Հայաստան ներկրվող գազի 1000 խմ արժեքը կկազմի 247 դոլար, ինչը 67 դոլարով կամ 37 տոկոսվ թանկ է Հայաստան ներկրվող գազի համար հաստատված 180 դոլար սակագնից:

ArmRusgasprom CJSC plans to issue an application on the upsurge of gas prices to Armenia’s Public Services Regulatory Commission, Zhoghovurd daily reported.
Despite the fact that commission spokesperson Mariam Stepanyan didn’t confirm the media reports, the paper considers the information reliable. It’s noteworthy that the country’s officials said over the past months that the gas price upsurge is discussed with Russia.
The gas price maintenance was mainly linked to Armenia’s political situation, particularly 2012 parliamentary elections, 2013 presidential and city council polls.
The price of one thousand cubic meters of gas is likely to be set at USD 247, which is by USD 67 or 37% higher than USD 180 tariff.