Մայիսի 14-ին Հայաստանի բանկերի միությունը առաջին անգամ պարգևատրել է լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին տնտեսական և ֆինանսական ոլորտները լուսաբանելու համար: Պարգևները հանձնվել են այդ ոլորտներում 2012թ. ակտիվ աշխատանքի արդյունքների հիման վրա:
«Մթնոլորտը հանրության շրջանում ազդում է ֆինանսական հատվածի զարգացման ու ակնկալիքների ձևավորման վրա: Այդ գործում կարևոր է ԶԼՄ-ների դերը»,-ասել է Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը:
ՀԲՄ ղեկավարը նշել է, որ ԶԼՄ-ների աշխատանքը ազդում է նաև Հայաստանի բնակչության ֆինանսական գրագիտության բարձրացման վրա, ուստի իր գլխավորած կազմակերպությունը նոր մոտեցում է որդեգրել՝ խրախուսելով այն լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին, որոնք իրենց ավանդն են ունեցել այդ գործում 2012թ.:

14 мая Союз банков Армении впервые наградил представителей массмедии за освещение экономической и финансовой сферы страны. Награды были вручены по итогам активной работы в этих сферах по итогам 2012 года.
«Настроения в обществе оказывают влияние на развитие финансового сектора и формирования ожиданий. И в этом деле важную роль играют СМИ», – сказал председатель Союза банков Армении Ашот Осипян.
В связи с этим глава СБА отметил, что работа СМИ оказывает влияние и на повышение финансовой грамотности населения Армении, в силу чего возглавляемая им структура проявила новый подход к стимулированию тех представителей меди, которые на протяжении 2012 года внесли свой вклад в этом деле.