Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կոնստանտին Օբոլենսկիին, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետը բարձր է գնահատել դեսպանի աշխատանքը՝ հայ-շվեյցարական հարաբերությունների զարգացման գործում: «Այս տարիների ընթացքում ստեղծվել է լավ հիմք՝ երկկողմ հարաբերությունների ընլայնման և խորացման համար: Մեզ համար օրինակելի է Շվեյցարիայի փորձը տարբեր ոլորտների զարգացման ուղղությամբ, ուստի մեծապես կարևորում ենք երկկողմ փոխգործակցության ամրապնդումը»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը, հայտնում է կառավարության մամլո ծառայությունը: Զրուցակիցները կարևորել են Սյունիքի մարզում իրականացվող գյուղական համայնքների և անասնապահության զարգացման ծրագրերը, որոնց նպատակը ֆերմերային տնտեսություններին աջակցելն է:
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ Շվեյցարիայի կառավարությունն այս ծրագրի իրականացման նպատակով 2013 թվականին հատկացրել է 8 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա 4 մլն-ի փոխարեն:
Կոնստանտին Օբոլենսկին կարևորել է հատկապես երկկողմ տնտեսական կապերի սերտացումը և հույս հայտնել, որ նորաստեղծ հայ-շվեյցարական առևտրային պալատն իր գործունեությամբ նոր թափ կհաղորդի երկու պետությունների միջև առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ Հայաստանում տարբեր ծրագրեր իրականացնելու համար և մաղթել նրան նորանոր հաջողություններ:

14 Май 2013 - 11:57 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял посла Швейцарии в Армении Константина Оболенского по случаю завершение его дипмиссии в нашей республике. Премьер высоко оценил работу дипломата в деле развития армяно-швейцарских отношений. «За эти годы были созданы хорошие основы для расширения и углубления двухсторонних отношений», – сказал Саркисян.
Собеседники придали важность реализации программ содействия развитию сельских общин и животноводства в Сюникской области Армении. В связи с этим посол сообщил, что в 2013 году по этой программе со стороны правительства Швейцарии было выделено 8 млн долларов против 4 млн долларов в 2012 году, передает пресс-служба правительства Армении.
Оболенский придал важное значение укреплению экономических отношений, выразив надежду, что новосозданная армяно-швейцарская торговая палата придаст новый импульс для увеличения торгового оборота между Арменией и Швейцарией.