Լիմայում տեղի ունեցած ծանրամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում Անդրանիկ Կարապետյանը (77կգ) դարձել է բրոնզե, Գոռ Մինասյանը (+105 կգ)՝ արծաթե մրցանակակիր, իսկ Իզաբելա Յալյանը (58 կգ) պոկում վարժությունում նվաճել է բրոնզե մեդալ:
Հայաստանի հավաքականի մարզիչ Մելիք Ղուկասյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ նման արդյունք չէր ակնկալում, քանի որ դրանից մի քանի օր առաջ ծանրորդները մասնակցել էին մեծահասակների ԵԱ-ին և կարող էին դեռ վերականգնած չլինել ուժերը:
«Սակայն նրանք կարողացան կատարել առաջադրանքը համառ աշխատանքի շնորհիվ: Իզաբելան տաղանդավոր ծանրորդուհի է, հետագայում նա դեռ կդրսևորի իրեն: Եթե նրան հաջողվեր օգտագործել հրում վարժությունում երրորդ մոտեցումը, նա կդառնար բրոնզե մեդալակիր: Իսկ Կարապետյանն ու Մինասյանը կարողացան դրսևորել իրենց»,-նշել է մարզիչը:
Ղուկասյանն ընդգծել է, որ հուլիսից հավաքականը պատրաստվելու է Եվրոպայի առաջնությանը, որը կայանալու է սեպտեմբերին Տալլինում: Մինչ այդ հավաքականը 4 ուսումնամարզական հավաք կանցկացնի Ծաղկաձորում, Աբովյանում և Երևանում: «Հավաքին մասնակցելու է 15 ծանրորդներ, սակայն ԵԱ-ին կմասնակցի նրանցից 8-ը: Հուսով եմ, որ մեզ այնտեղ էլ կհաջողվի մեդալներ նվաճել»,-ասել է մարզիչը:

16 Май 2013 - 12:44 AMT
На молодежном чемпионате мира по тяжелой атлетике, который походил в Лиме, Андраник Карапетян (в/к 77) стал бронзовым, Гор Минасян (+105) серебряными призерами, а Изабелла Ялян (в/к 58) в упражнении рывок завоевала бронзовую медаль.
Наставник сборной Армении Мелик Гукасян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что не ожидал такого выступления, поскольку лишь несколько дней назад штангисты принимали участие на чемпионате Европы среди взрослых и могли не успеть восстановиться.
“Однако ребята упорно работали и смогли справиться с поставленной задачей. Изабелла очень способная штангиста, и в дальнейшем проявит себя. Если бы ей удалось успешно использовать третью попытку толчка, то стала бы бронзовой призершей. А Карапетян и Минасян смогли показать себя”,- отметил тренер.
Гукасян подчеркнул, что с июля сборная будет готовиться к чемпионату Европы, который пройдет в сентябре в Талине. До этого сборная проведет 4 учебно-тренировочных сбора в Цахкадзоре, Абовяне и Ереване. “На сборах будут задействованы 15 штангистов, однако на чемпионате Европы примут участие 8 из них. Надеюсь, что и там нам удастся завоевать медали”,- добавил наставник.