Ամեն տարի աշխարհում գրանցվում է շուրջ 2 մլն մահացու դեպք, կապված սննդամթերքի հետ, իսկ ոչ պաշտոնական տվյալներավ, այդ թիվը շատ ավելի մեծ է: Ավելին, զարգացած երկրներում 1 մարդը 4-ից հիվանդանում է անորակ սնդդամթերքի պատճառով: Մոլորակի բնակչության մեկ երրորդը զբաղված է սննդամթերքի արտադրության ոլորտում: Աշխարհի ամենաաղքատ բնակչության շուրջ 70 տոկոսը բնակվում է գյուղական վայրերում, ուստի գյուղատնտեսությունը զարգացող երկրներում ու անցումային տնտեսությամբ երկրներում հանդիսանում է զբաղվածության կարևորագույն աղբյուր:
Հայաստանում ևս բնակչության մեծ մասն ապրում է գյուղական ոլորտում, գյուղատնտեսության ոլորտում է զբաղված բնակչության 45 տոկոսը, ուստի սննդային անվտանգության մակարդակի բարձրացումը կարևոր է Հայաստանի համար: Հայաստանի և Վրաստանի գծով սնդդամթերքի անվտանգության գծով նախագծի ղեկավար Մայա Թևզաձեն ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ սնդդամթերքի ներկրումը զգալիորեն գերազանցում է արտահանումը, իսկ սնդդամթերքի անվտանգությունը անհրաժեշտ պայման է արտահանման և Եվրոպայի ու ԱՄՆ շուկաներ դուրս գալու համար: Ավելին, սնդդամթերքի անվտանգության ապահովումը ԵՄ հետ ազատ առևտրի մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու գլխավոր պայմաններից է: Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի խորհրդատվական ծրագիրը առաջարկում է այն ընկերություններին, որոնք որոշել են ներդնել սննդի անվտանգության կառավարման համակարգ, մի շարք խորհրդատվական ծառայություններ: Մասնագետները ախտորոշիչ աուդիտ են անցկացնում ու հետազոտություն, մշակում են կոնկրետ խորհուրդներ ու գործողությունների ծրագիր: Հետո կատարվում է կառավարման համակարգի ներդրման աջակցություն բոլոր փուլերում՝ սկսած աուդիտի խոհուրդների կատարումից մինչև համապատասխան հավաստագրի ստացումը: Այսպիսով, Հայաստանում սկսված եռամյա ծրագիրը հետևյալ նպատակներն է հետապնդում. սննդարդյունաբերության ձեռնարկությունների մրցունակության բարձրացում սննդի անվտանգության բարելավման միջոցով:
Ծրագրի իրականացման արդյունքում կընդլայնվեն ընկերությունների ներդրումային հնարավորությունները, միաժամանակ նրանք դուրս կգան նոր շուկաներ և կբարելավեն օպերացիոն արդյունավետությունը, իսկ սպառողնրը կօգտվեն անվտանգ ու որակյալ մթերքից:
Նման հաջողված մի օրինակ է վրացական «Շումի» ընկերությունը, որը զբաղվում է գինու արտադրությամբ: Ընկերությանը հաջողվել է սպառման նոր շուկաներ գտնել, դուրս գալով Ղազախստանի, ԵՄ, ԱՄՆ շուկաներ:
Հայաստանը IFC-ի հետ աշխատում է երկու ուղղությամբ՝ սննդի անվտանգության համակարգի ներդրման և օրենսդրական բազայի ապահովման միջոցով: Ավելին, IFC-ի փորձագետների հետ մշակվել է և շուտով ԱԺ կներկայացվի սննդի անվտանգության վերահսկման օրենսդրական փաթեթը:
Ինչպես նշել է Սննդի անվտանգության պետական ծառայության պետ Աբրահամ Բախչագուլյանը, «Հայաստանում սննդի անվտանգության բարելավման ծրագիրը» (GFSI), որի շնորհանդեսը արտադրողների մասնակցությամբ տեղի ունեցավ մայիսի 17-ին Երևանում, ուղղված է սննդի անվտանգության և որակի կառավարման չափանիշների գործնական կիրառմանը: Աբրահամ Բախչագուլյանը նաև հայտնել է, որ Պետծառայությունը հարցաշար է մշակել, որի միջոցով հնարավոր կլինի գնահատել արտադրողների պատկերացումները սննդի անվտանգության մասին: «Վեր հանված թերությունների վերլուծության հիման վրա մենք կստիպենք արտադրողնեին մասնագետներ ունենալ ընկերություններում ու կսովորեցնենք, թե ինչպես հետևել այդ գործընթացներին»,-ասել է նա:

17 Май 2013 - 11:04 AMT
Ежегодно в мире официально регистрируется порядка 2 млн летальных случаев, связанных с пищевыми продуктами, согласно же неофициальным источникам, это число значительно выше. Более того, в развитых странах 1 человек из 4-х заболевает из-за недоброкачественных пищевых продуктов. 1/3 населения всей планеты задействована в производстве пищевых продуктов. Порядка 70% населения беднейшего населения земного населения проживает в сельской местности, в силу чего сельское хозяйство является одним из наиболее важных источников занятости в развивающихся странах и странах с переходной экономикой.
В Армении также большая часть населения проживает в сельской местности, на сферу сельского хозяйства приходится более 45% занятости, поэтому повышение уровня пищевой безопасности играет важное значение для Армении. В своем докладе руководитель проекта по безопасности пищевых продуктов по Армении и Грузии Майя Тевзадзе обратила внимание на то, что импорт пищевой продукции значительно превышает экспорт, а безопасность пищевой продукции – необходимое условие для экспорта и выхода на премиум-рынки Европы и США. Более того, обеспечение пищевой безопасности является одним из основных условий на пути присоединения Армении к договору о свободной торговле с ЕС.
Консультативная программа Международной финансовой корпорации по внедрению стандартов в Европе и Центральной Азии предлагает предприятиям, решившим внедрить систему управления безопасностью пищевой продукции, ряд консультативных услуг. Специалисты проводят диагностические аудиты и обследование, разрабатывают конкретные рекомендации и развернутый план действий по результатам аудитов. Затем проводится комплексная поддержка всех этапов внедрения систем управления безопасностью пищевой продукции: от выполнения рекомендаций аудита до получения соответствующих сертификатов. Таким образом, трехлетняя программа IFC, начатая в Армении с прошлого года, преследует следующие цели: повышение конкурентоспособности предприятий пищевой промышленности Армении путем улучшения практики пищевой безопасности.
В итоге реализации программы расширяются инвестиционные возможности компании, одновременно компания выходит на новые рынки и улучшает операционную эффективность, а потребителям становится доступной безопасная и качественная продукция.
Среди удавшихся примеров реализации программы является грузинская компания «Шуми», занятая производством вин. Компании удалось выйти на новые рынки сбыта – Казахстан, ЕС, увеличился экспорт в США. Помимо этого вырос объем продаж на 27 процентов, улучшено управление и эффективность работы персонала. Армения работает с IFC в двух направлениях – по линии внедрения систем безопасности пищевой продукции и обеспечения законодательной базы. Более того, совместно с экспертами IFC и других международных организаций разработан и в ближайшее время будет представлен в парламент Армении законодательный пакет, регулирующий безопасность пищевой продукции и контролем в этой сфере.
Как отметил начальник Государственной службы безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении Абрам Бахчагулян, новая программа «Инициатива глобальной безопасности пищевой продукции» (GFSI), презентация которой с участием производителей 17 мая прошла в Ереване, направлена на практическое применение стандартов по управлению качеством и безопасностью пищевых продуктов. Абрам Бахчагулян также сообщил, что Госслужба разработала опросник, посредством которого можно будет оценить представление производителей о системе безопасности пищевых продуктов. «На основе анализа выявленных недостатков мы принудим производителей иметь в компании специалистов и начнем их учить, как следить за этими процессами», – сказал он.
Таким образом, Государственной службы безопасности продуктов питания поставила перед собой цель – научить производителей самим контролировать безопасность всего процесса производства пищевых продуктов.