Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության կադաստրի դաշնային ծառայության ղեկավար Նատալյա Անտիպինային:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է երկու երկրների կադաստրային մարմինների միջև կապերի զարգացումը և ընդլայնումը, ինչը կնպաստի փորձի փոխանակմանն ու այս բնագավառում բարեփոխումների իրականացմանը:
Նատալյա Անտիպինան տեղեկացրել է, որ Հայաստանի կադաստրի պետական կոմիտեի հետ ստորագրվել է փոխգործակցության հռչակագիր: Նա հույս է հայտնել, որ այն կնպաստի երկկողմ համագործակցության զարգացմանը:
Ռուսաստանի Դաշնության կադաստրի դաշնային ծառայության ղեկավարը նշել է, որ տպավորված է այս բնագավառում Հայաստանի ձեռքբերումներով, ինչի արդյունքում մեր երկիրը մեծ առաջընթաց է գրանցել նաև Doing Business զեկույցում՝ վարկանիշային աղյուսակում գերազանցելով նաև Ռուսաստանին:
Տեղեկացվել է, որ առաջիկայում տեղի է ունենալու ԱՊՀ երկրների կադաստրային մարմինների համատեղ կոնֆերանս, որում կդիտարկվեն առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման եղանակները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև կադրերի վերապատրաստման, արխիվային նյութերի թվայնացման, քարտեզագրության ու այլ ուղղություններով երկու երկրներում իրականացվող աշխատանքներին, հայտնում է կառավարության մամլո ծառայությունը:

17 Май 2013 - 11:32 AMT
Премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном принял главу Федеральной службы государственной регистрации, кадастра и картографии РФ Наталью Антипину.
Глава правительства придал важность развитию и расширению связей между органами кадастра двух стран, что поспособствует обмену опытом и реализации реформ в этой сфере.
Наталья Антипина сообщила, что меморандум о взаимопонимании подписан между Государственным комитетом кадастра недвижимости Армении и Федеральной службой государственной регистрации, кадастра и картографии РФ. Она выразила надежу, что документ поможет развитию двустороннего сотрудничества, передает пресс-служба правительства РА.
Глава Федеральной службы государственной регистрации, кадастра и картографии РФ отметила также, что впечатлена достижениями Армении в сфере кадастра, благодаря которым страна достигла серьезного прогресса в докладе Doing Business, обойдя Россию в рейтинговой таблице.
В докладе Всемирного банка «Doing Business 2013» Армения улучшила свои позиции на 18 пунктов, и заняла 32-е место среди 185 стран.
На встрече было отмечено, что в ближайшее время состоится совместная конференция органов кадастра стран СНГ, в ходе которой будут рассмотрены существующие проблемы и пути их решения.
Собеседники коснулись также работ, проводимых обеими странами по линии переподготовки кадров, оцифровки архивных материалов, картографии и по другим направлениям.