Լիտվական 15min․lt լրատվական գործակալությունը բացահայտել է Ադրբեջանի խարդախությունը, որի շնորհիվ երկրի մասնակցին հաջողվել է «Եվրատեսիլ-2013» երգի մրցույթում զբաղեցնել երկրորդ հորիզոնականը։ Գործակալությունը տեսագրել է, թե ինչպես են երկու ռուսախոս տղամարդ փող առաջարկում՝ մասնակիցներից մեկի օգտին քվեարկելու համար։ Ինչպես գրում է գործակալությունը, շաբաթ օրը նրանք խմբագրություն ահազանգել են ուսանողներ, ովքեր պատմել են, թե ինչպես են իրենց Վիլնյուսի փողոցներից մեկում մոտեցել տղամարդիկ ու առաջարկել հեշտությամբ փող վաստակել։ Դրա համար նրանց ընդամենը պետք էր երեկոյան հնարավորինս շատ անգամ քվեարկել «Եվրատեսիլի» կոնկրետ մասնակցի՝ Ադրբեջանի օգտին, ու դրա համար ստանալ 20-ական եվրո։ Բացի այդ, ձայներ գնողները խոստացել են ապահովել վերալիցքավորված մի քանի համարով։
Լրագրողները որոշել են սկսել սեփական հետաքննությունն ու՝ ձևանալով սովորական քաղաքացի, գանցել են ձայներ գնողների հետ հանդիպման: Նրանք առանց կաշկանդվելու սկսել եմ միանգամից պատմել ամբողջ սցենարը՝ ասելով, որ նմանատիպ խմբեր գործում են Եվրոպայի գրեթե բոլոր երկներում, քանի որ այլ կերպ այսօր հաղթել հնարավոր չէ: Երիտասարդներից մեկը պատմել է, որ նրանբց անհրաժեշտ է 10-ական անդամ ունեցող խմբեր հավաքե, որոնք պետք է քվեարկության 15 րոպեներին գտնվեն քաղաքի տարբեր մասերում:
«Այլապես բջջային օպերատորների մոտ կարող են կասկածներ առաջանալ, որ քվեարկում են նույն կետից»,- ասել է երիտասարդը:
Նա պատմել է նաև, որ ամեն մեկին տրվում են լիցքավորած SIM-քարտեր, որոնց միջոցով քվեարկության 15 րոպեի ընթացքում անհրաժեշտ է հնարավորինս շատ անգամ քվեարկել: Գնորդները նշել են նաև, որ անձամբ իրենց արդեն նման 8-10 խումբ ունեն: Հետևությունը՝ նման գնորդները նույնպես մի քանիսն են:
Խմբերում կա հսկիչ, ով քվեարկության ավարտից հետո գումարելով ուղարկած հաղորդագրությունների քանակը՝ վճարում է աշխատանքի համար: Լրագրողների հարցին՝ ինչպես համոզված լինել, որ վճարումը կկատարվի, երիտասարդներից մեկը ցույց է տվել գրպանում դրված 500 եվրո թղթադրամների կապը:
Ձայներին գողերը նաև տեղեկացրել են, որ նման մեխանիզմ գործել է նաև կիսաեզրափակչի ժամանակ ու որ Եվրոպայի 15 երկրներում այս կերպ աշխատում են Ադրբեջանի օգտին: Այսպիսով, Լիտվան Ադրբեջանին տվել էր առավելագույն՝ 12 միավոր։ Իսկ ընբհանուր առմամբ մրցույթի արդյունքում Ադրբեջանը 12 միավոր է ստացել Ավստրիայի, Բուլղարիայի, Վրաստանի, Հունաստանի, Հունգարիայի, Իռլանդիայի, Մալտայի, Մոնտենեգրոյի ու Ռուսաստանի կողմից: Խոսակցության ամբողջական ձայնագրությունը՝ ստորև։

19 Май 2013 - 10:02 AMT
Журналисты литовского информационного агентства 15min.lt разоблачило аферу, провернутую Азербайджаном для того, чтобы занять высокую строчку в песенном конкурсе «Евровидение 2013». На видеозаписи агентство запечатлило встречу с двумя русскоговорящими мужчинами, которые предлагают деньги литовцам за их голоса за одного из участника конкурса. Как пишет агентство, в субботу утром в их редакцию обратились студенты, которые рассказали историю о том, что на улице в Вильнюсе к ним подошли мужчины и предложили заработать. Работа состояла в том, что нужно было проголосовать вечером за указанного исполнителя на «Евровидении» как можно больше раз, и получить за это по 20 евро. При этом, скупщики голосов обещали обеспечить согласившихся сим-картами на которых был заранее пополнен счет.
Отметим, что Литва все последние годы отдавала России довольно высокие баллы.
Журналисты агентства решили провести свое собственное расследование, Притворившись обычными гражданами они пошли на встречу со скупщиками, при этом вооружившись скрытыми камерами и диктофонами. Как они выяснили уже на самой встрече, скупка голосов велась не за Россию, а за Азербайджан.
Буквально за десять минут они выложили всю схему «операции», отметив, что скупка идет чуть ли не во всех странах и что иначе конкурс уже давно никто не выигрывает.
Один из них рассказал, что их задача собрать как можно больше групп по десять человек. Каждый из 10 человек должен иметь по пять телефонов. Согласившимся подзаработать выдаются сим-карты с пополненным счетом. За 15 минут голосования они должны проголосовать как можно больше раз.
«Группы должны быть в разных местах города, чтобы у операторов не было подозрений, что идет массовое голосование за одного из исполнителей из одной точки»,- отметили скупщики.
Они также признались, что сами уже собрали 8-10 таких групп. В каждой группе обязательно должен быть один надсмотрщик, который по итогам и оплачивал работу – просто проверяет количество отправленных сообщений и платит. На просьбу доказать, что заплачено будет, скупщик самодовольно вытащил толстую пачку банкнот по пятьсот евро, добавив, что рассчитаться могут и в литах.
Мужчина рассказал, что так работают на Азербайджан в 15 странах. На вопрос же, сколько всего стоит победа в конкурсе, мужчина лаконично сказал, что миллионы.
Таким образом, Литва дала Азербайджану 12 баллов на конкурсе "Евровидение-2013".
Полный же разговор со скупщиками представлен на видео.
Среди стран, давших наивысшие голоса Азербайджану, помимо Литвы, Австрия, Болгария, Грузия, Греция, Ирландия, Мальта, Монтенегро и Россия