Մի խաղում երկու գոլ էի խփել, բայց քանի որ երրորդը չէի խփել, մարզիչն ինձ երկուս նշանակեց.
Երբ դեռ փոքր էի ու ֆուտբոլ խաղում էի մեր բակի երեխաների հետ, այնքան արագ էի նրանցից, որ գոլ խփում էի հենց իմ արագության հաշվին: Հետո արդեն գնացի ֆուտբոլի դպրոց, ավելի կատարելագործվեցի որպես ֆուտբոլիստ:
Ես «Արարատի» գլխավոր թիմ եկա 1965 թվականին: Մարզիչն այն ժամանակ Արտյոմ Ֆալյանն էր, որը շատ խիստ, բայց լավ մասնագետ էր: Մի անգամ Օդեսա էինք գնացել «Չերնոմորեցի» հետ խաղալու: Ես երկու գոլի հեղինակ դարձա: Խաղի վերջում մեն-մենակ դուրս եկա դարպասապահի հետ, բայց սայթաքեցի ու չկարողացա գոլ խփել: Արդյունքում մենք հաղթեցինք 2:0 հաշվով:
Ամեն հաղթանակած խաղի համար գումար էինք ստանում` մոտ 80 ռուբլի: Հիմա այս հանդիպումից հետո եկանք Երևան, թիմի բոլոր տղաներն ստացան գումար, իսկ ես չէ: Ֆալյանը կանչեց մոտն ու ասաց, որ երկուս եմ ստացել, դրա համար էլ փող չեմ ստանա:
Նա ասաց, որ երրորդ գոլը չեմ խփել ու դրա համար էլ այդպիսի ցածր գնահատական եմ ստացել: Ու ես սովորեցի, որ պետք է ամեն մի գոլային պահ օգտագործել, մինչև վերջ պայքարել ու ձգտել հասնել հաջողության:
Երբեք չենք գիտակցել, որ պատմություն ենք կերտում, ուղղակի մեզանից յուրաքանչյուրը շատ է սիրում ֆուտբոլ խաղալ.
Ողջ Սովետական Միության մեջ մենք միակ թիմն ենք, որ երեք հարձակվողով ենք ելույթ ունենում այս խաղաշրջանում: «Արարատը» միշտ հարձակվում է, կապ չունի տանն ենք խաղում, թե` դրսում:
Երբեք չենք գիտակցել, որ պատմություն ենք կերտում: Ուղղակի մեզանից յուրաքանչյուրը շատ է սիրում խաղալ ու հաղթել: Շատ են դեպքեր եղել, երբ մեր տղաներին եվրոպական թիմեր են հրավիրել, բայց ոչ մեկիս մտքով անգամ չի էլ անցել, որ գնա «Արարատից»: Ցանկություն չունեինք լքել Հայաստանը: Հայրենասիրության զգացումը շատ մեծ է բոլոր տղաների մոտ:
Մենք բոլորս իրար օգնում ենք, մեկս մյուսին երբեք չենք «նեղել»: Եթե տղաներից ինչ- որ մեկի մոտ մի բան չի ստացվում, հույս ենք տալիս ու օգնում: Թիմում մեկը բոլորի ու բոլորը մեկի համար ենք խաղում:
Եզրափակչից առաջ տղաներին խաբեցի, թե լավ երազ եմ տեսել.
Ես գրեթե միշտ խաղից առաջ երազներ եմ տեսնում, ու տղաները հետաքրքրվում են, թե այսօր ինչ է լինելու:
Այնպես ստացվեց, որ Կիևի «Դինամոյի» հետ Գավաթի եզրափակիչ խաղից առաջ երազ չտեսա: Երբ տղաներն առավոտյան հարցրին երազի մասին, ստեցի, ասելով. «Երեք հատ սպիտակ աղավնի եմ տեսել: Դե, աղավնին էլ, սպիտակն էլ լավ նշան են, ինձ թվում է, որ կհաղթենք»: Խաղից հետո միայն իմացան, որ իրականում երազ չեմ տեսել:
Իսկ խաղի ժամանակ ես պահեստային էի: Երկրորդ խաղակեսն էր արդեն, ու մենք պարտվում էինք 0:1 հաշվով: Ես էլ շատ էի ուզում դաշտ դուրս գալ, ախր զգում էի, որ պատրաստ եմ օգնել թիմին: Մեր մարզիչներ Հարությունն Քեհեյանն ու Օնիկ Աբրահամյանը Նիկիտա Սիմոնյանին ասացին, որ փոխարինում անեն, սակայն նա մերժում էր:
Մոտ 20 րոպե էր մնում խաղի ավարտին, երբ Սիմոնյանը կանչեց ինձ ու Սերգեյ Պողոսյանին ու ասաց. «Մտեք դաշտ ու կռվեք»:
Խաղն արդեն ավարտվում էր, ես էլ մտածում էի, որ միայն հրաշքը մեզ կարող է օգնել: Մեկ էլ նայեցի լուսատախտակին ու տեսա, որ վերջին րոպեն է: Սկսեցի մտածել, միգուցե կարողանանք գոլ խփել ու հաղթել: Հանկարծ տուգանայինից Ալեքսանդր Կովալենկոն գնդակը «կախեց», և Արկադի Անդրեասյանը օդային պայքարում հաղթեց: «Դինամոյի» ֆուտբոլիստը դանդաղ գլորեց գնդակը դարպասապահին` չտեսնելով, որ ես հետևից հասնում եմ: Արագ պոկվեցի, հասա գնդակին ու ոտքի ծայրով մի կերպ փոխանցեցի Լևոն Իշտոյանին, որն ինձ զուգահեռ գալիս էր: Նա էլ բաց դարպասին գոլ խփեց: Զգացինք, որ արդեն պետք է հաղթենք ու այդպես էլ եղավ:
Ֆուտբոլի վարչության պետը պատվոգրերի վրա արդեն գրել էր «ԽՍՀՄ- 1973 գավաթակիր` Կիևի «Դինամո».
Ֆուտբոլի վարչության պետ Զենչինկոն նախօրոք պատվոգրերի վրա արդեն գրել էր «ԽՍՀՄ 1973 գավաթակիր` Կիևի «Դինամո» և արդեն պատրաստվում էին «Դինամոյին» պարգևատրել: Կիևի թիմը նույնիսկ հատուկ նշաններ էր պատվիրել, որոնց վրա գրված էին «Դինամո, ԽՍՀՄ գավաթակիր-1973»: Ես ունեմ այդ նշանից մի օրինակ:
Բայց մեր Իշտոյանն, իրոք, հերոս էր այդ օրը: Աննկարագրելի են այն զգացողությունները, որոնք ունեցել ենք:
Հաղթելուց հետո գնացինք մեր հյուրանոց, սեղանները գցած մեզ էին սպասում: Սիմոնյանն ասաց, այսօր կարող ենք մի 100 գրամ խմել: Բայց ոչ մեկս չխմեցինք, չթուլացանք, քանի որ առաջնությունում կարևոր խաղեր էին սպսվում:
Մենք այդ հաղթանակը ժողովրդի հետ ենք տարել, նրանք մեզ շատ են օգնել.
Հայաստանում օդանավակայանից մինչև Երևան ճանապարհին մարդիկ սեղաններ էին գցել: Այնքան ուրախ էին բոլորը, այնքան ամեն ինչ լավ էր: Հեքիաթային, անմոռանալի ու պատմական օր էր:
Մենք այդ հաղթանակը ժողովրդի հետ ենք տարել, նրանք մեզ շատ են օգնել:
Բոլորն են ճանաչում մեզ ու սա նաև պարտավորեցնում է: Մի դեպք պատմեմ, Չեխոսլովակիայից հյուրեր ունեի: Նստեցինք տաքսի, վարորդն անընդհատ խոսում է, հարցեր տալիս: Վերջում էլ, թե ամոթ չէ, փող վերցնեմ ձեզանից, ու իջանք: Հյուրերս զարմացել էին, թե ինչպես են մեզ ընդունում:
Մենք շատ ենք հարգում ու ընդունում Սիմոնյանին, նա մեզ սովորեցրեց դիմանալ ու գործել բոլոր գծերով.
«Արարատը» շատ համախմբված ու թիմային խաղ ցուցադրեց այս մրցաշրջանում: Խաղադաշտից դուրս մտերիմ ենք իրար հետ ու հաճախ ենք հանդիպում միմյանց:
Եթե անկեղծ լինեմ, ապա 1971-ին մենք շատ սիրուն ու լավ էինք խաղում: Բայց հաջողության հասնելու համար տեխնիկան քիչ է, ֆիզիկապես շատ թույլ էինք մենք: Նիկիտա Սիմոնյանը շատ մեծ փորձ ունի, միանգամից ճիշտ պատկերացրեց թիմն ու ասաց, որ մեծ ծանրաբեռնվածությամբ պետք է մարզվենք, որ դիմանանք:
«Եթե ուզում ենք հասնել մեծ նպատակների, ուրեմն պետք է առանց բողոքելու մարզվենք»,- առաջին իսկ օրն ասաց մեզ:
Մենք էլ համաձայնվեցինք չբողոքել, որովհետև ուզում էինք հաղթել: Գիտեք, մեզնից յուրաքանչյուրը շատ է հարգում ու ընդունում Սիմոնյանին, դրա համար էլ լսում ենք մարզչի ամեն մի ասածը: Օրինակ, երբ Սիմոնյանն ասում է, որ պետք է թռչել 10 անգամ, մենք թռչում ենք 12 անգամ:
Նա մեզ սովորեցրեց դիմանալ մեծ ծանրաբեռնվածությանն ու գործել բոլոր գծերով:
Ինչպիսին կլինեմ ես 40 տարի ա՞նց: Դա լինում է 2013 թվակա՞նը: Այ, չգիտեմ, կրկին կլինեմ իմ ընկերների հետ ու ավելի երիտասարդացած:

20 Май 2013 - 12:17 AMT
В детстве, когда я играл в футбол с дворовыми ребятами, я был настолько быстрее их, что забивал голы только за счет моей скорости. Позже, уже в футбольной школе, я совершенствовался как футболист, и моя скорость на самом деле помогала мне.
В «Арарат» я пришел в 1965 году. Тренером в то время был Артем Фальян, строгий, но хороший профессионал. Как-то в Одессе мы играли с «Черноморцем», и я стал автором двух голов. В конце игры я вышел один на один с вратарем соперников, но поскользнулся и не смог забить гол. Но в итоге мы выиграли со счетом 2:0.
За каждую победную игру мы получали примерно 80 рублей. И вот после этой игры мы вернулись в Ереван. Все ребята получили причитающуюся сумму, кроме меня. Фальян же сказал мне, что я получил двойку, поэтому и лишаюсь денег. А двойку получил за то, что не забил второй гол. Это научило меня тому, что я должен использовать каждый голевой момент, бороться до конца и стремиться к успеху. Стремление бороться до конца осталось в нас навсегда, и с этим чувством мы выходили на поле.
Мы не осознавали, что творим историю, просто каждый из нас очень любил играть
Мы были единственной во всем Советском Союзе командой, в которой в тот сезон играло три нападающих. «Арарат» всегда атаковал, неважно, играли ли мы дома или в гостях. Мы не осознавали, что творим историю. Просто каждый из нас любил играть и побеждать. Бывали случаи, когда наших ребят приглашали в европейские команды, но никто и не представлял, что может уйти из «Арарата». Мы не хотели уезжать из Армении. У всех ребят чувство патриотизма было очень сильным.
Мы помогали друг другу, никто никого никогда не обижал. Если у кого-то из ребят что-то не получалось, мы были рядом и всегда приходили на помощь. В команде мы играли по принципу: один за всех, и все – за одного.
Перед финалом я обманул ребят, сказав, что видел ночью сон в руку
Я практически всегда видел перед играми сны, и ребята всегда просили, чтобы я их рассказывал, часто это были сны в руку. Но получилось так, что перед игрой с киевским “Динамо” никаких снов я не видел. Утром ребята спросили меня, что мне снилось, и я решил, что не буду говорить им правду, и рассказал: “Я видел белых голубей. И голуби, и белый цвет – это хороший знак. Думаю, мы победим”. Конечно, после игра я признался, что никаких снов на самом деле не видел.
А во время игры я был запасным. Уже во время второго тайма мы проигрывали со счетом 0:1. Я очень хотел выйти на поле, почувствовал, что могу помочь. Тренеры Кехеян и Абраамян просили Никиту Симоняна произвести замену, но он отказывался. За 20 минут до окончания игры Симонян позвал меня и Сергея Погосяна и сказал: “Выходите на поле. Или сегодня, или никогда. Вступайте в бой”.
У нас было много возможностей забить гол, но не получалось. Игра уже заканчивалась, и я думал, что помочь нам может только чудо. Смотрю на табло и вижу, что идет последняя минута. В этот момент я решил, что, возможно, мы сможем еще что-то сделать, забить гол и победить. Я заметил, как футболист “Динамо” медленно покатил мяч в направлении вратаря, не замечая, что почти достиг его. Я достиг мяча и буквально носком бутсы смог отправить его Левону Иштояну, который бежал параллельно со мной. А он уже забил гол в пустые ворота. Тогда мы почувствовали, что должны победить, так и вышло.
Футбольные чиновники на грамотах уже успели написать: “Обладатель Кубка СССР 1973 года – “Динамо” Киев”
Футбольные чиновники заранее написали на грамотах: “Обладатель Кубка СССР 1973 года – “Динамо” Киев”. К концу игры они готовились вручить грамоты вместе с кубком киевлянам. Они были на все сто уверены, что победит именно “Динамо”. Киевская команда даже заказала специальные значки, на которых было написано “Динамо – обладатель Кубка СССР 1973”. У меня есть один такой значок.
Но наш Иштоян на самом деле был героем дня. Те, чувства, которые мы тогда испытали, невозможно описать словами.
После победы мы вернулись в гостиницу. Там нас уже ждали накрытые столы. Никита Симонян даже разрешил выпить нам 100 грамм. Но никто из нас не выпил, так как впереди нас еще ждали игры.
Мы одержали эту победу благодаря поддержке народа
Когда мы возвращались в Ереван, по всей дороге от аэропорта до города мы видели накрытые столы. Все были просто счастливы. Сказочный, незабываемый день.
Мы одержали эту победу вместе с народом, он нам очень сильно помог.
Нас знают все, и это обязывает. Расскажу один случай. У меня были гости из Чехословакии. Мы сели в такси. Всю дорогу таксист разговаривал со мной, задавал вопросы, а в конце отказался брать деньги. Мои гости были удивлены таким отношением людей.
Мы очень уважаем Никиту Симоняна, он научил нас многое терпеть и действовать по всем направлениям.
В том сезоне “Арарат” показал очень скоординированную и командную игру. За пределами поля мы тоже были очень близки, часто собирались вместе.
Откровенно говоря, в 1971 году мы тоже играли очень хорошо и красиво. Но для достижения успеха одной техники мало, мы были слабы физически. У Симоняна был очень большой опыт, он очень быстро понял наши недостатки и решил, что мы должны тренироваться с большой нагрузкой, чтобы суметь выдержать.
“Если хотите добиться серьезных целей, то должны тренироваться, не жалуясь ни на что”, – сказал он нам в первый же день.
Мы согласились не жаловаться на нагрузки, потому что хотели победить. Знаете, каждый из нас очень уважает Симоняна, поэтому и следовали каждому его слову. К примеру, когда Симонян говорил, что нам надо прыгнуть 10 раз, мы прыгали 12.
Он научил нас выдерживать нагрузки и действовать по всем направлениям.
Каким я буду через 40 лет? Это будет 2013 год? Не знаю. Наверное, снова буду рядом со своими друзьями, будут более молодым.