Հայաստանը չի հրաժարվել նոր ատոմակայանի կառուցման գաղափարից: Այսօր Ազգային ժողովում նման հայտարարություն արեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ պատասխանելով ՀՀԿ պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանի հարցին, թե ինչո՞ւ է կառավարության գործունեության ծրագրից դուրս մնացել ատոմակայանի կառուցման մասին դրույթը:
Տիգրան Սարգսյանը հայտարարեց, որ ատոմակայանի կառուցումից չեն հրաժարվել, պարզապես գործընթացը հետաձգել են 2 տարով, իսկ պատճառը ֆինանսական միջոցներն օպտիմալ կառավարելու խնդիրն է: «Նոր ատոմակայանը պետք է կառուցվի այն ժամանակ, երբ վերջնականապես շահագործումից կհանվի գործող ատոմակայանը: Երբ պարզ կլինի, թե որքան է հնարավոր երկարաձգել գործող էներգաբլոկի շահագործումը, կկողմնորոշվենք, թե երբ կառուցենք նորը:
Նիստի ընդմիջմանը Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը ևս լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Հայաստանը չի հրաժարվել նոր ատոմակայանի կառուցումից, իսկ այժմ բանակցություններ են գնում գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարացնելու շուրջ:

Армения не отказывается от идеи по строительству нового энергоблока. С таким заявлением 20 мая в парламенте выступил премьер-министр Тигран Саркисян, отвечая на вопрос депутата Наиры Карапетян о том, почему это положение не включено в программу правительства на 2013-2017 гг.
Тигран Саркисян объявил, что строительство нового энергоблока откладывается на 2 года по причине оптимального управления финансовыми средствами. «Новая атомная станция должна быть построена тогда, когда окончательно будет выведена из эксплуатации действующая АЭС. Когда станет ясно, насколько можно продлить эксплуатацию действующего энергоблока, тогда мы определимся, когда строить новый», – сказал он.
Со своей стороны министр энергетики Армен Мовсисян в беседе с журналистами также подтвердил, что Армения не откажется от строительства нового энергоблока, сейчас же идут переговоры о продлении сроков эксплуатации действующей АЭС.