Հակակարկտային կայանների տեղադրման վայրերի ընտրությունը ուրևէ տրամաբանություն չունի: Դրանք տեղադրվել են այնտեղ, որտեղ տեղադրողներն ունեն ծանոթներ ու բարեկամներ: Նման տեսակետ հայտնեց Ագրարագյուղացիական միության նախագահ Հրաչ Բերբերյանն այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ: «Անհրաժեշտ էր դրանք երկու շարքով տեղադրել Շիրակ-Հոկտեմբերյան-Մասիս ուղղությամբ, քանի որ կարկուտը հիմնականում այդ հատվածում է վնասներ հասցնում»,-ասաց նա:
Հրաչ Բերբերյանն առաջարկեց օգտագործել ցանցային պաշտպանություն և տեղեկացրեց, որ հարցը երեկ քննարկել է ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանի հետ և ուրբաթ սպասում է նրա պատասխանին: Միության նախագահը վստահեցրեց, որ Իտալիայում արտադրված հատուկ ցանցը ներկրելու դեպքում, այն կպաշտպանի ոչ միայն կարկտահարությունից, այլ նաև ցրտահարությունից:
1 հա համար ցանցի արժեքը կազմում է ընդամենը 2.5 հազար եվրոյին համարժեք դրամ և ծառայում է 15 տարի, իսկ մեկ կայանի արժեքը, որը ներկրվել էր Հոլանդիայից, 30 հազար դոլոր է: «Կարելի է ձեռք բերել այս ցանցը և բաժանել գյուղացիներին, որոնք 15 տարվա ընթացքում իրենց եկամուտներից կփակեն այդ ցանցի արժեքը»,-ասաց նա:

21 Май 2013 - 10:28 AMT
Глава Аграрно-крестьянского объединения Грачья Берберян предлагает использовать вместо противоградовых станций специальную защитную сетку.
По его словам, вся Европа сейчас отказывается от использования противоградовых станций на основе ацетила. По сведениям Берберяна, в Армении это сырье было заменено на пропан-бутан, поэтому они и не сработали во время выпавшего града, который и нанес огромный ущерб урожаю фермеров. Помимо этого, размещение этих станция было проведено с учетом наличия близких связей у руководителей общин с Противоградовой службой, а не с учетом того, что град в Армении идет по направлению Ширак-Октемберян-Масис, и разместить их надо было в два ряда.
Глава объединения также сообщил, что накануне обсуждал вопрос использования специальной защитной сетки, производимой в Италии, на территории республики с руководителем фракции РПА Галустом Саакяном и ожидает уже положительного результата в пятницу.
Грачья Берберян заверил, что эта сетка защищает не только от града, но и от заморозков. Более того, для покрытия 1 га урожая необходимо затратить всего 2500 евро, а стоимость 1 импортированной из Голландии противоградовой станции составляет 30 000 долларов. Служит такая сетка на протяжении 15 лет. «Можно приобрести эту сетку и раздать фермерам, которые на протяжении 15 лет из своих доходов смогут выплачивать ее стоимость», – сказал он.