Մայիսի 21-ին «Արարատբանկ» ԲԲԸ-ն հայտարարել է արժեկտրոնային պարտատոմսերի թողարկման մասին: Ինչպես հայտարարել է բանկի գործադիր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Հարությունյանը, դոլարային անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերի 2-րդ թողարկման ծավալը կկազմի 1 մլն դոլար:
Բաժանորդագրման միջոցով մայիսի 23-ից հունիսի 13-ը կտեղաբաշխվի 40 000 անվանական, ոչ փաստաթղթային, արժեկտրոնային պարտատոմս՝ յուրաքանչյուրը 25 դոլար անվանական արժեքով, 8,5 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով, 36 ամիս շրջանառության ժամկետով:
Հարությունյանը հավելել է, որ պարտատոմսերը ցուցակվելու են ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա բորսայում, իսկ որպես գնանշող հանդես կգա «Ռենեսա» ներդրումային ընկերությունը:
«Պարտատոմսերի տեղաբաշխումից առաջացած միջոցները կուղղվեն տնտեսության վարկավորմանը»,-ասել է բանկի գործադիր տնօրենի տեղակալը
Առաջին թողարկման ժամանակ 2012թ. հոկտեմբերին տեղաբաշխվել էր 40 հազար պարտատոմս յուրաքանչյուրը 25 դոլար անվանական արժեքով 1 մլն դոլար ընդհանուր գումարով, 8,5 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով և մարման եռամյա ժամկետով:

21 Май 2013 - 11:46 AMT
21 мая ОАО «Араратбанк» объявил о размещении валютных облигаций. Как сообщил заместитель исполнительного директора банка Давид Арутюнян, объем второй эмиссии долларовых именных купонных облигаций составит $1 млн.
Путем подписки с 23-го мая по 13 июня будет размещено 40 тыс. облигаций, номинальной стоимостью по 25 долларов каждая, с годовой процентной ставке 8,5% и 36-месячным сроком погашения, выплаты по купонам будут проводиться поквартально.
Как сообщил Давид Арутюнян, облигации банка пройдут листинг на бирже NASDAQ OMX Армения, в качестве маркетмейкера выступит инвестиционная компания ЗАО «Ренеса».
«Привлеченные от размещения облигаций средства будут направлены на кредитование экономики Армении», – добавил заместитель исполнительного директора банка.
В рамках первой эмиссии в начале октября 2012 года было выпущено 40 тыс. облигаций, номинальной стоимостью в 25 долларов каждая на общую сумму в 1 млн. долларов, с годовой доходностью в 9% и трехлетним сроком погашения.